Předchozí neděli jsem si dovolila splnit jeden ze svých výletních cílů a naplánovala nám s manželem výlet do Krupky. Před pár lety, na už ani nevím jaké rádiové stanici, neustále dětský hlas lákal na výlet lanovkou na Komáří vížku s tím, že se jedná o nejdelší lanovku u nás. Do té doby jsem o tomto místě nikdy neslyšela a netušila, že takové vůbec existuje. Doma jsem pak otevřela mapu a hledala. Když jsem zjistila, že místo se nachází nedaleko Teplic a tedy, že vlastně od nás z domova nějakou hodinku a půl cesty, bylo rozhodnuto, tam prostě někdy musím(e).

No a konečně do sebe vše zapadlo, volná neděle, avizované ideální výletní počasí a žádné povinnosti a nutnosti, které by cestu zhatily a tak jsme vyrazili.
Město Krupka se nachází přibližně 5 km severně od Teplic na úpatí Krušných hor. Žije zde necelých 13 tis. obyvatel. Leží v okrese Teplice, v Ústeckém kraji. Rozloha katastrálního území Krupky je 4 687 ha se značnými výškovými rozdíly. Centrum města leží v nadmořské výšce 262 m n. m. Nejníže položenou částí je rybník Kateřina poblíž Soběchleb v nadmořské výšce menší než 200 m n. m. Nejvýše položeným místem je vrchol Komáří hůrka v nadmořské výšce 807 m n. m., na který vede lanová dráha a na kterém je výletní restaurace Komáří vížka.
Již doma jsem si zjistila, že lanová dráha jezdí jedenkrát do hodiny, vždy o půl. První jízda začíná v 8:30 hodin a v letním období končí v 18:30 hod. Jednosměrná jízdenka pro dospěláka vyjde na 170 Kč jedním směrem, my měli vzhledem k mým obtížím s chůzí koupené jízdné oběma směry a lístek vyšel na 240 Kč/osobu. Lanovka přepravuje i kola, v tom případě si cyklisté 10 Kč k jízdence připlatí. My jsme dojeli s předstihem, abychom si v klidu došli na WC, zakoupili jízdenky a v 10:30 jsme mohli nasednout. Lanovka před nedávnem prošla rekonstrukcí, má krásné, pohodlné nové sedačky. Sedí se na ní po dvou a jízda je vždy bokem. Což mi přijde dobré i pro lidi, kteří mají tendenci trpět závratí, protože pokud cíleně nesledujete hloubku pod sebou, tak jí vůbec nemusíte vnímat. My jsme se s mužem kochali jak vzdálenějším okolím, tak vrcholky stromů a 15 minut trvající jízdu si náramně užili. Ono tedy, když člověk žije 25 let v sedmém, potažmo osmém patře paneláku, tak je už krapet zvyklý.
Též musím podotknout, že samotný nástup a výstup z lanovky je pohodlný i pro lidi, kteří mají problémy s chůzí. Do sedaček se sedá ve fázi, kdy jsou zastavené, nic se nehýbe, na vše je dostatek času, to samé pak při výstupu. Navíc jsou vždy přítomni zaměstnanci lanové dráhy, kteří cestujícím s úsměvem pomohou.
Když jsme vyráželi, tak v dolní části teploměr ukazoval 22°C, nahoře bylo o cca 6°C méně, foukal chladnější větřík, což ale bylo spíš příjemné. Navíc tráva, keře, vše tam mělo sytější, zelenou barvu a celkově výhledy po okolí byly nádherné. Asi hodinku jsme pak seděli na terase u restaurace, dali si kávu a užívali si ten čistý, svěží vzduch a tu krásu kolem.
Vzhledem k tomu, že jsme na výlet vyrazili poměrně včas, nebylo nutné spěchat a my sjeli ještě do centra Krupky, podívat se na zbytky zdejšího hradu. Areál je volně přístupný, bez poplatku. Jedná se o památkově chráněný areál hradu, jehož existenci prameny dokládají v první polovině 14. století, kdy došlo k obrovskému rozmachu města v souvislosti s rozvojem důlní činnosti. Gotický hrad, který byl doplněn o čtvercovou věž, baštu a bergfrit, utrpěl nejvíce škod v průběhu husitských válek, což bylo důvodem pro jeho pozdější přestavbu v pozdně gotickém stylu. Od poloviny 17. století, kdy se na hradu vystřídalo několik majitelů a armád, hrad začal pomalu chátrat. V areálu hradu v současnosti funguje restaurace s terasou, lavičky k odpočinku jsou i v prostorech hradu.
Celkově jsme s mužem byli z výletu do Krupky nadšeni a rádi doporučíme každému, kdo by snad nad ním též uvažoval.
Foto a text: Jaroslava Korpášová
zdroj: mapy.cz
Tagy:
16 Komentářů
  1. Aneta Kollerová Mašková 10 měsíců ago

    Ty brďo, tak lanovku bych asi – i přes styl jízdy – nedala. To se mi dělá mdlo, jen na to pomyslím. 😀 Avšak když si to člověk může beze strachu vychutnat, musí to být nádhera. 🙂

  2. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    detox bude příští týden, ale takový mi nevadí…
    jinak telefon mám chytrý, protože byl v době koupě nejlevnější…a je pravda, že na cestách se hodí 🙂

  3. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    Krása, hned bych jela také… děkuji za pozvánku na toto místo 🙂

  4. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Tak to je fakt nádhera a hurá za vaše blogy. Už jsem se lekla, že jste se vytratila.

    • Author
      Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

      Děkuji za pochvalu, no nebudu zastírat, že zdejší změna pravidel mi poměrně dost vzala chuť příspěvky psát. Navíc, je léto, před námi dovolená a tak dost času trávím plánováním výletů, chystáním keší atd…

      • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

        No ono psát jen za dva body, když je nás tu jako šafránu…. nedivím se 🙂

        • Author
          Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

          Navíc, když jsou i jiné stránky pro ženy, kde se psaním a vkládáním fotografií dají nasbírat bodíky na pěkné dárky, poštovné zdarma a pravidla jasně daná a neměnná už spoustu let.

      • NelaVávrová 10 měsíců ago

        Tomu rozumím, taky to mám stejně. Mrzí mě, že motivace klesla 🙁 Už se ani z dárkovny věci nemění, mnoho jich už je po expraci. S velkým zpozděním se schvalují příspěvky.

        • Author
          Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

          Jako pochopila bych ještě, že za reakci pod článkem bylo 5 bodů docela dost, ale za sepsání, poshánění vlastních fotek dát dva body, nehledě na to, jak je článek dlouhý, to mi přijde hodně málo + navíc, si pak ještě u objednávky dárků zaplatit poštovné???

          • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

            Ano, máš pravdu, sepsat článek nám nějakou půlhodinku až hodinku zabere, vybíráme tu nejhezčí fotku k němu… a za to jen 2 body je dost málo 🙁

        • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

          Taky mě to moc mrzí, přesto jsem tu již skoro 10 let, a nějak neumím ženy.sro opustit. Jsem na webu nejspíš závislá 🙂

          • Author
            Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

            No ale to není vůbec dobré, být závislý…to by chtělo detox…Já tedy se umím zatím poměrně dobře od netu odpoutat, jsem moc ráda, že jsem nepodlehla trendu chytrých telefonů a ty 2 sítě, kde jsem registrovaná mám také spíš jen pro nějaké informace, než že snad bych tam chtěla být aktivní.

      • Aneta Kollerová Mašková 10 měsíců ago

        Příspěvek i diskuzi jsem si přečetla až teď. Tady se něco změnilo ohledně přidávání příspěvků? Mě to od publikování neodradí. 🙂 Tak se jen ptám, abych byla v obraze a něco důležitého nepromeškala.

        • Author
          Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

          Ano, změnilo a to hodně. Dříve bylo za uveřejněný příspěvek 10 bodů a za reakci pod článkem bodů 5. Nyní za článek body 2 a za reakci bod jeden. To je jakoby člověk dříve chodil do práce a bral 30 000 Kč a nyní mu dali 6 000 Kč. + ještě se musí platit poštovné, tudíž se to časově absolutně nevyplatí.

          • Aneta Kollerová Mašková 10 měsíců ago

            Aha. Přiznám se, že jsem otázku bodů neřešila, ani to, že se dají využívat v Dárkovně. Nicméně chápu, že pokud jste tu již déle a takto se změní pravidla, může to člověka oloupit o motivaci a akčnost. Zvlášť když je ten bodový rozdíl tak velký. Z deseti na dva a z pěti na jeden, to je hodně velký sešup.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account