Le Marais je jedním z mých oblíbených „arrondissements“ v Paříži. Klikaté uličky, spousta roztomilých kaváren, maličké butiky nabízející zboží, které jen tak někde nenajdete. A pro ty, kteří touží po ikonických zážitcích, krásné náměstíčko Place des Vosges a nedaleká zahrada u Hôtel de Sully. Zkombinujte to s pobytem v Le Pavillon de la Reine nebo Cour des Vosges, kde vás budou hýčkat a krásně si pobyt v Le Marais užijete.

Ale to není vše. Le Marais je také domovem mnoha skvělých galerií současného umění a muzeí. Zatímco mnoho galeristů se v srpnu sbalí a zavřou na každoroční dovolenou (skvělý nápad, pokud se mě ptáte!), muzea zůstávají otevřená a letos v létě nabízejí spoustu krásných výstav. Zde je několik, které stojí za vidění.

Nadace Azzedine Alaïa

Nadace spojená s ikonickým módním návrhářem, zastrčená v malé uličce pár minut chůze od Louvru, vás určitě nezklame. Budova sama se nachází v bývalé sklářské továrně a je krásná, s dobře zachovalými skleněnými a kovanými detaily, dobře zásobeným knihkupectvím, kde milovníci módy najdou téměř jakoukoliv fotografickou knihu, kterou hledají. Také je zde krásná kavárna na nádvoří s elegantními Bertoia designovými židlemi. Uvnitř má nadace ve zvyku organizovat vynikající výstavy módní fotografie, obvykle spojené s návrhy designéra. Před pár lety jsme mohli obdivovat tvorbu Petera Lindbergha a letos v létě jsou to díla Arthura Elgorta. Zastavte se tam, nebudete litovat.

 

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové
Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Picassovo muzeum

Španělský umělec, který řadu let ve Francii žil, je dobře známý a pravděpodobně jste byli v jeho muzeích v Barceloně nebo na Cap d’Antibes. Toto by měla být další zastávka ve vašem itineráři v Le Marais. Zvláště letos v létě, když muzeum požádalo britského módního návrháře Paula Smitha, aby připravil přehlídku k 50. výročí Picassova úmrtí. Smith odvedl skvělou práci a dokonale sladil design show s různými obdobími umělcových děl a stylů. Každý pokoj je nádherným (a barevným, přesně ve Smithově stylu) překvapením. Výstava je promyšlena do toho nejmenšího roztomilého detailu, ať už jde o vtipnou kresbu na okně nebo krásný výhled na pařížské střechy, které show doplňují.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové
Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Atelier Brancusi

Toto malé výstavní místo (vstup volný!) je technicky součástí Centre Pompidou přímo na okraji Le Marais, bylo navrženo Renzem Piano a nádherně a přesně rekonstruuje ateliéry rumunského sochaře Constantina Brancusiho. Jeho práci už dlouho obdivuji. Světlý a vzdušný prostor vám umožní znovu zhlédnout některá Brancusiho ikonická díla v jejich původním prostředí. Stojí za to se tu zastavit. I když zůstanete jen pár minut, bude se vám to líbit.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Alors, bonne journée et bon voyage!

 

Autorka: Jana Zedníčková

Zdroj: Jana Zedníčková

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Tagy:
9 Komentářů
 1. Lucka Lucka 7 měsíců ago

  Líbí se mi kubismus.

 2. Kristýna Štírová 8 měsíců ago

  Hlavně je tam kolem toho poměrně dost pěkná montovaná hala, která funguje jako prodejní sklad umění. Jako na první pohled to není zase tak moc vidět, ale kdo to tam trochu zná (a já jsem docela ráda za tenhle článek), takže mi to přijde i jako fajn místo na to se trochu kulturně povzdělat. 🙂

  • Author
   Jana Zednickova 8 měsíců ago

   To jsem moc rada, ze se Vam ten clanek libi. Mate pravdu, Centre Pompidou je hned vedle ale ja jsem o nem nepsala neb jsem mela za to ze vetsina lidi uz ho na tak jsme spis vybirala veci, co trebas tak zname nejsou 🙂
   Pariz mam moc rada a rada se tam vracim. Co je vase oblibene misto?

 3. NelaVávrová 8 měsíců ago

  Také mě velmi zaujalo, moc pěkné místo.

 4. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

  Paráda, krásná místa -)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account