Padesátka nám umí dát pěkně zabrat, a to nejen při sfoukávání všech svíček na dortu. S partnerem už to není jako dřív, děti vylétají z hnízda, a navíc začínáme pociťovat první příznaky tolik obávané menopauzy (přesněji klimakteria), která nám na psychickém zdraví také moc nepřidá. Milé dámy, na to, abychom věšely hlavu, je ale ještě čas! Ostatně – potvrdili jsme si to i v minulém článku s tipy, jak z „přechodu“ udělat nejlepší období vašeho života. Pokud vás ale i přesto trápí nějaké fyzické potíže, pojďme se na jejich řešení podívat společně!  

Problém č. 1: Poruchy menstruačního cyklu

Blížící se menopauzu pozná spoustu žen právě díky nepravidelné menstruaci, která přijde někdy dříve, jindy zase později nebo vůbec. Ať tak nebo tak – je vhodné, aby o tomto stavu věděl váš gynekolog, který menopauzu potvrdí a zároveň vyloučí jiné příčiny poruch cyklu (myomy, polypy). Abyste s sebou nemusely neustále nosit po kapsách vložky nebo tampony, kdyby „to“ zrovna přišlo, pořiďte si menstruační kalhotky! Vypadají jako ty běžné, jen vás navíc ochrání před nechtěným protečením.  

Problém č. 2: Poruchy zažívání

A u poruch ještě chvíli zůstaneme. V období klimakteria nás totiž mohou začít trápit průjmy, zácpy, bolesti žaludku nebo třeba pocity sucha v ústech. Všechny tyto potíže ukazují, že je nejvyšší čas začít myslet více na sebe, a především na to, co jíme. Obohaťte tedy svůj jídelníček o potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ořechy, semínka, lokální ovoce, sezónní zelenina či luštěniny, vaše trávení vám poděkuje. 

Na životní styl se navíc vyplatí zaměřit nejen kvůli zažívání, ale i celkovému zdraví. V období menopauzy totiž stoupá inzulinová rezistence a zvyšuje se riziko cukrovky 2. typu. Zároveň je až čtyřikrát větší riziko onemocnění kardiovaskulárního systému. Řešení? Omezte kouření, nezdravé jídlo, alkohol a udržujte si optimální tělesnou váhu (s tím vám mimo jiné pomůže i kontrola jídelníčku, o kterém jsme mluvili před chvílí).    

Problém č. 3: Slabé vlasy, nehty i kosti

Že si o upravených nehtech necháváte jen zdát a z hřebenu denně taháte chomáč vlasů? Ani to nejsou úplně ojedinělé situace. Proto je třeba vytáhnout selen, zinek, vitamin D a vápník, na které se vám v lékárničce prozatím jen prášilo a začít tyto doplňky stravy pravidelně užívat. Pomohou nejen s lámáním a slabostí vlasů i nehtů, ale také kostí (v období menopauzy jsme totiž náchylnější k osteoporóze). 

Problém č. 4: Návaly    

Čtvrtým problémem, který ženy často trápí, je střídání nesnesitelného horka následované ještě horší zimnicí. Žádná horečka ale za tyto stavy nemůže, jde totiž o příznak akutního klimakterického syndromu. „Ten se dá řešit hormonální substituční terapií, kterou můžete nasadit po konzultaci se svým gynekologem. Variant je hned několik – lokální gel do pochvy, polykací tablety, náplasti nebo spreje. Nemůže být ale nasazena ženám s karcinomem prsu, endometria, arteriální trombózou či trombebolickou nemocí, nicméně pokud ničím takovým netrpíte, může pro vás mít HRT pozitivní přínos ve zmírnění příznaků nejen tohoto syndromu. Má totiž vliv třeba i na zmiňovanou pevnost nehtů a vlasů nebo suchost kůže,“ říká MUDr. Kristýna Koutná 

Problém č. 5: Psychické potíže

Předposlední problém sice nemá žádné (na první pohled viditelné) tělesné příznaky, ale o to více může některé ženy potrápit. Jde o psychické potíže zahrnující emoční labilitu, poruchy soustředění, ztrátu libida nebo pocit osamělosti, často doplněné o nespavost. S některými z nich si dokážete poradit sama, kvůli jiným bude třeba vyhledat odborníka. Není se ale za co stydět! Ať už se svěříte gynekologovi či psychologovi, věřte, že společně najdete řešení, aby vám bylo zase o kus lépe.   

Problém č. 6: Gynekologické potíže

A protože se náš seriál týká hlavně vagíny a toho, jak být #dolebezstarostí, věnujeme poslední bod právě této oblasti. „Sliznice genitálu se v tomto období mění, kůže je ztenčená a důsledkem toho také velmi náchylná k infekcím, oděrkám, svědění, pálení nebo zánětům močových cest. Velkými tématy jsou samozřejmě i vaginální suchost a bolestivý sex. Pro řešení těchto problémů je třeba starat se o sebe více než kdy dříve a dopřát si tu nejlepší intimní péči, v případě atrofie zejména takovou, která obsahuje stříbro v kombinaci s kyselinou hyaluronovou,“ dodává MUDr. Koutná.  

A závěrem? Ano, změníme se. Možná nás čeká pár kil navíc, několik zlomených nehtů nebo vodopádů slz z věcí, které by nás před lety vůbec nedokázaly rozhodit. To ale neznamená, že život končí – právě naopak. Děti už odrostly, jsou samostatné a vy tak máte více času na sebe, cestování i své koníčky. K tomu máte také spoustu životních zkušeností, které jim můžete předávat. No a problémy? Však vy už víte, že všechny mají svá řešení. Tak se nebojte, vykročte do nové životní etapy pravou nohou a když budete potřebovat, nechte si pomoct! 

 

#PoweredByGynella 

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella  

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account