Není pochyb o tom, že vztahy jsou složité. I to nejstabilnější manželství projde intenzivními vzestupy a extrémními pády. Takže pokud se ptáte sami sebe: „Mám se rozvést?“, je dobré vědět, že v tom nejste sami. Podle odborníků uvažuje o odchodu z manželství až polovina všech párů. A během pandemie se počet zájemců o rozvod jen zvýšil.

Ale určit, zda by vaše manželství mělo skončit, nebo ne, je obrovské rozhodnutí. „Nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by k tomuto tématu přistupoval lehkovážně,“ vysvětluje Jen Libby, psychoterapeut, který se zaměřuje na vztahy. „Také jsem nepotkal mnoho lidí – dokonce i ve zdánlivě zdravých vztazích – kteří v určité fázi svého vztahu neuvažovali o rozvodu.“

Přímou cestu k rozvodu může dláždit řada věcí: nevynakládat úsilí na kompromis, emocionálně se uzavřít, odstrčit partnera a dokonce hledat intimitu jinde. Některé z příznaků, že byste se měli rozvést, jsou však mnohem jemnější a může chvíli trvat, než je jasně uvidíte. Mnoho z těchto varovných signálů mohou také poukazovat na potřebu podpory, ať už od člena rodiny, přítele nebo manželského poradce, abyste vy a váš partner mohli být lépe vybaveni k řešení vašich problémů. Ale pokud se rozhodnete udělat skok k rozvodu, zvažte toto: „Smířit se s tím, že manželství je u konce a pracovat společně s partnerem na řešení, které jsou spravedlivé pro všechny, téměř vždy urychlí proces. Zvlášť pokud jsou ve vztahu zapojeni i děti,“ dodává advokátka Elizabeth Rozin-Golinder, jež se věnuje oblasti manželského a rodinného práva. 

Zde jsou některé z nejčastějších příznaků, že je čas se rozvést podle odborníků na vztahy:

Foto: Shutterstock

1. Chybí intimita

Nedostatek intimity je podle odborníků jedním z nejzjevnějších příznaků, že se blíží konec vašeho vztahu. Jistě, každý pár si projde obdobím „sucha“, ale někdy je to více než to. Znamení toho, že se vašemu manželství nedaří, je, když je definitivní nedostatek zájmu o sex a neprobíhá tam žádná komunikace. Spouštěčem je v podstatě to, že sex nefunguje a už nějakou dobu nefungoval.

Foto: Shutterstock

2. Začínáme o sobě pochybovat

Když vás váš partner již neupřednostňuje – nebo v horším případě vás sráží – mohou se do něj začít vkrádat pochybnosti o sobě samém. Neustálé utlumování a opakování, že si vašich myšlenek nevážíme, může způsobit, že tyto pocity přenesete do své kariéry, rodiny, a dalších sociálních prostředí, takž se budete cítit bezvýznamní a budete pochybovat o všech schopnostech, kterými jste si byli kdysi jistí. Podle odborníků je horší, když ve vás partner začne vyvolávat pocit, že je vše vaše chyba. Když si někdo jiný nechce uvědomit, že manželství je o kompromisech a řešení věcí, mohlo by to znamenat, že už ve vztahu nechce být. 

Foto: Shutterstock

3. Změnili jste se

Někteří lidé se rozvádějí, protože už to nejsou ti stejní lidé, jako když se brali. Neznamená to, že se musíte navzájem nenávidět. Možná jste se právě vydali každý na svoji cestu a už nechcete stejné věci? Odborníci dodávají, že když se k situaci postavíte z hlediska „prostě nám to není souzeno“, může to zmírnit ránu a usnadnit spoustu věcí.

Foto: Shutterstock

4. Došlo k případu domácího násilí

Jakékoliv fyzické, sexuální nebo psychické zneužívání je jasným znamením, že byste měli zvážit rozvod. Skutečnost je taková, že pokud došlo k jednomu incidentu domácího násilí, bude jich pravděpodobně časem více. Pokud o tom pochybujete, položte si podle odborníků následující otázku: kdybyste měli dceru, která se stala obětí domácího násilí, povzbudili byste ji, aby zůstala dál vdaná? Vaše odpověď bude s největší pravděpodobností rázné ne! 

Pokud jste se stala obětí domácího násilí neváhejte kontaktovat krizovou linku Bílého kruhu bezpečí na čísle 116 006.

Foto: Shutterstock

5. Necítíte potřebu se snažit

Vynaložit úsilí je v každém vztahu důležité. Pokud již nemáte zájem o manželské poradenství a o znovuzapálení jiskry vašeho vztahu, může to být jen další známka toho, že je čas přistoupit k rozvodu. Je možné, že se nesnažíte, protože si myslíte, že nejste na vině. Někdy máme tendenci si myslet, že většina chyb v našich manželstvích je na straně toho druhého. Obecně je to však tak 50/50. Podle odborníků pomůže, když manželé převezmou svých 100 % zodpovědnosti za svojí půlku problémů v manželství. Samozřejmě, pokud nejste ochotni uznat své nedostatky, je to výmluvné znamení.

Foto: Shutterstock

6. Netrávíte spolu žádný čas

Přílišné plánování pracovních závazků, koníčků a vlastních aktivit může být silným ukazatelem toho, že je vaše manželství v ohrožení – zvláště, když to děláte úmyslně. Pokud už spolu netrávíte žádný čas, ale dáváte přednost odděleným ložnicím i dovoleným po vlastní ose – a pokud máte navíc pocit, že vám to takto náramně vyhovuje a vlastně se vám ulevilo – je to známka toho, že by bylo moudré ze svazku odejít.

Foto: Shutterstock

7. Nepodporujete se, ani se neposloucháte

Aktivně slyšet, co váš partner říká, je životně důležité pro přežití vašeho vztahu. Když si ani jeden z manželů neudělá čas na to, aby skutečně poslouchal, co mu chce ten druhý říct, dává tím jasně najevo, že mu na jeho pocitech nebo myšlenkách nezáleží. Říká se, že to často vede k tomu, že si jeden nebo oba partneři najdou někoho jiného, komu se začnou svěřovat a to může vést k nevěře. Ve zdravých manželstvích pracují oba partneři jako tým na všem od rodičovství přes chod domácnosti až po vzájemnou podporu osobních ambicí. 

Foto: Shutterstock

8. Máte nerealistické očekávání

Schopnost nebo neschopnost přizpůsobit se změnám v manželství do značné míry závisí na realistických očekáváních o svém partnerovi. Pokud se dostaví deziluze, kdy nejsou naplněna předem stanovená očekávání, může dojít k obrovské nespokojenosti a znemožňuje to jakýkoliv kompromis, což většinou vede k rozpadu manželství.

Foto: Shutterstock

9. Nechcete dělat kompromisy

Hlavní část manželství zahrnuje snahu naplnit potřeby vašeho partnera a zároveň zajistit, aby byly uspokojeny vaše vlastní potřeby. Je to celoživotní tanec, dávání a přijímání a vyžaduje neustálou komunikaci. Ale pokud váš partner neustále odmítá naslouchat tomu, co potřebujete (čas, náklonnost, sex, pomoc s dětmi), nebo odmítá sdílet své vlastní potřeby, nejste na dobré cestě ke spokojenému vztahu. Stejně tak, když začnete mít pocit, že se vaše zájmy nepřekrývají, můžete mít problém. Páry by měli být podle odborníků schopny sdílet zážitky, které je nadchly, i když se jeden z nich o tuto aktivitu osobně nezajímá. 

Foto: Shutterstock

10. Hádáte se častěji než v minulosti

Běžné hádky patří ke každému vztahu a v zásadě by podle odborníku nebylo „zdravé“, kdyby jste doma žádné neměly. Pokud však i sebemenší detail vyvolá toxické a destruktivně emociální prostředí plné křiku, prognóza vašeho manželství je téměř nulová. Manželství je o znalostech dobrých komunikačních dovedností a o tom, jak řešit konflikty. Většina nevyřešených hádek pak vede k pocitům beznaděje. A ty nakonec k rozvodu.

Foto: Shutterstock

Zdroj:  Elizabeth Rozin-Golinder, Jen Libby, Bryce Kaye, Ph.D., Laurie Puhn

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Tereza Příhodová 2 roky ago

    Díky moc za článek. My právě s manželem v poslední době měli problém s tím prvním bodem, tedy intimitou. Šlo ale spíš o to, že se z toho stal stereotyp. Potřebovali jsme nějaké oživení. Naštěstí byl manžel přístupný tomu, že tedy zkusíme něco nového, tak jsme zkusili tantra masáže viz https://www.diamondmassage.cz/ Můžu vám říct, že to bylo přesně to, co náš vztah potřeboval. 🙂

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Článek mi otevřel oči

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account