porod je krásný, #dolebezstarosti, porod

Kdybychom měli napsat krátký a výstižný článek o tom, co je důležité pro nadcházející i novopečené maminky, napíšeme: Žena by se měla cítit především dobře. Tečka. Chápeme ovšem, že je to „rada nad zlato“, a tak jsme další díl podcastu #dolebezstarosti oproti jiným protáhli. Už jen proto, že každá žena je jedinečná a dělá jí dobře něco jiného a také proto, že probrat přípravu na miminko i samotný porod, si zaslouží čas. Natož, když jsou vašimi hosty Petra a Kateřina alias Porod je krásný.

„Když jsem před kamarádkou zmínila „porod je krásný“, zvedla obočí, zrudla a zeptala se, jestli jsem se nezbláznila. Že její porod byl tedy všeljaký, ale rozhodně ne krásný!“ vysvětluje Gynella důvod, proč si pozvala právě Petru s Kateřinou a dodává: „Pokud chceme rozšiřovat obzory v oblasti intimity, tak u těhotenství to platí dvojnásob. Je to často období, kdy se žena začne poprvé zajímat o své tělo a poznávat se.“ A tak v průběhu rozhovoru zazněly zkušenosti z předporodních kurzů, nejčastější dotazy, rady, kde získat relevantní informace i porovnání s péčí v Čechách a zahraničí.

Od obrázku k životu

Každá žena prochází těhotenstvím svým vlastním způsobem. Někdo pečlivě plánuje, jiný nechává vše na poslední chvíli. Porod je krásný sledují nejen těhotné ženy, ale i ty, které teprve přemýšlí o mateřství, a tak Petra s Kateřinou v rozhovoru přibližují, jak odlišně každá žena prožívá toto období. Některé jsou plně informované a připravené, jiné si až s prvními pohyby uvědomí, že ten obrázek z ultrazvuku vlastně „žije“.

Zas a znova

Rozdíly ve způsobech přípravy na porod jsou velké. Ať už zvolíte hypnoporod nebo klasickou polohu na koze, stejně jako MUDr. Daniel Leško hovořil v předchozím díle o důležitosti sebepoznání, platí to i tentokrát. Petra a Kateřina také zdůrazňují, že i přes množství informací je klíčové najít souvislosti a aplikovat ji na konkrétní situace.

Správný tým

Žena většinou nerodí sama. Partner*ka, gynekolog, dula, porodní asistentka, rodina. Gynella se ptala na význam jednotlivých rolí, rozdíly i možnosti, které žena má, a to jak ve státním, tak soukromém sektoru. Informací je obrovské množství, a tak Petra nabádá: “Milé ženy, vždy můžete změnit názor.“

Z vlastní zkušenosti

Vedou kurzy, vzdělávají a inspirují na sociálních sítích. Petra Zavadilová je mámou tří dětí, certifikovanou lektorou hypnoporodu, věnuje se aktivní přípravě na mateřství a rodičovství. Kateřina Plzáková je navíc lektorkou (gravid)jógy, má dvě děti, z nichž to prvorozené přišlo na svět císařským řezem. Ve druhém těhotenství se připravovala na VBAC (vaginal birth after cesarean) technikami hypnoporodu.
Ač má každá svou vlastní zkušenost s těhotenstvím i mateřstvím, společně tvoří a věří, že Porod je krásný.

Zdroj: #dolebezstarosti, porodjekrasny.cz, gynella.com

Foto: se souhlasem Gynella

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account