Těšíte se na příchod miminka? Pak jste určitě už uvažovali i o způsobu, jakým ho chcete přivést na svět. Ve prospěch domácích porodů hovoří fakt, že se žena ve známém prostředí cítí příjemně a uvolněně. Porody v porodnicích za asistence specialistů zase slibují tu nejlepší péči a akutní jednání ve chvílích, kdy třeba všechno nejde podle plánu. Z aktuálních statistik Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy čím dál tím více budoucích maminek dnes upřednostňuje porod vedený bez zbytečných intervencí a omezení. Aktuálním trendem v porodnictví, podpořený zákonnými normami, je svěření péče do rukou porodní asistentky, která se o těhotnou stará bez nutného dohledu lékaře. Přístup k porodu vždy ale záleží na mamince. Právě proto jsme 3 novopečené maminky oslovili a sepsali jejich zkušenosti s porodem. 

Já a můj porod…:

Foto: Shutterstock

Můj porod doma:

„Jakmile jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, věděla jsem, že další porod v porodnici už absolvovat nechci. Byla jsem přesvědčena, že pokud celé těhotenství bude probíhat normálně, přála bych si, aby se porod odehrál doma v prostředí, které je přátelské, klidné a intimní, bez zbytečných psychických nátlaků, které jsem právě v porodnici už jednou zažila,“ svěřila se nám Linda, maminka čtyřletého Jáchyma a půlroční Julie. 

„Ve 30. týdnu jsme se s manželem rozhodli, že porod doma bude pro všechny tou nejlepší volbou. Samozřejmě s tím, že pokud by se vyskytla jakákoliv komplikace nebo nejasnost, pojedeme do porodnice. Poslední, co bych si přála, aby ohrozit život našeho dítěte nebo sebe. Sehnali jsme porodní bazének a všechny přichystali. K mému překvapení jsem se vůbec nebála. Naopak! Doma jsem měla obrovskou důvěru ke svému tělu i miminku, které dobře ví, co dělat. U porodu mi kromě manžela asistovala i porodní asistentka a dula. V sedm hodin ráno se narodila Julie. Nikdo mi ji nikam neodnesl, ale naopak z břicha putování ala hned k prsu a já se jí mohla nerušeně dívat do očí dlouhé minuty. Byl to nádherný zážitek! Za dalších pár dní jsme jeli na kontrolu k naší pediatričce, která o tom, že plánujeme rodit doma, věděla. Nechci, aby moje zpověď byla brána tak, že radím někomu rodit doma. Pro každou maminku je to ten nejzásadnější životní okamžik a je jen na ní, jak ho bude chtít prožít.“

Foto: Shutterstock

Můj porod v porodnici:

„Český porodní systém se může zdát hodně příkaznický, ale zcela upřímně mě péče lékařů vždycky dodávala klid. Navíc za posledních pár desítek let se toho i v našich porodnicích hodně změnilo. A já to mohu posoudit, protože první dítě jsem v porodnici rodila ve věku 19 let. To druhé nakonec přišlo až když mi bylo 37 let a bylo to ta nejkrásnější životní náhoda, jako jsem si mohla přát. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že bych mohla rodit jinde než v porodnici. Koneckonců už jsem nebyla nejmladší maminka a péče specialistů mi dodávala klid, který jsem tehdy nejvíc potřebovala,“ vypráví maminka Jitka.

„Přístup k porodu hodně záleží na vašem lékaři a já měla štěstí na skvělého odborníka. Společně jsme sestavili porodní plán, kde jsem zmiňovala mimo jiné, že nechci rutinní nástřih nebo cévkování. Nic nebylo problémem a personál byl k nám opravu milý a vstřícný, ačkoliv jak sami přiznali byl to pro ně krapet nezvyk, že si někdo v porodnici takto diskuje porod (smích). Bohužel nakonec se náš syn Daniel kvůli kombinaci různých komplikacím a nízkému tlaku narodil císařským řezem, ale tuto zkušenost mi vynahradila péče a laskavost sester na oddělení. Zkrátka někdy člověk může plánovat sebevíc, ale příroda si to zařídí po svém. Nicméně já jsem z porodnice odcházela spokojená s tím nejkrásnějším chlapečkem v náručí.“

Foto: Shutterstock

Můj porod s porodní asistentkou: 

„Porodní asistentka doprovází maminku před porodem, při porodu a po porodu a stará se o její potřeby. Já jsem se rozhodla, že i soukromou porodní asistentku zaplatím asi 2 měsíce před porodem. Když mi doma praskla voda asi 4 dny před termínem, zavolala jsem jí a i přes pokročilou noční hodinu za mnou dorazila a rozhodly jsme se, že zůstaneme ještě pár hodin doma, aby se porod mohl přirozeně rozběhnout a abychom se vyhnuli tomu, že mě dají pro nedostatečně pokročilý porod na pokoj. Před pátou ráno jsme vyrazili všichni tři s manželem do nemocnice, kde mě umístili rovnou na porodní sál. Kontrakce postupně sílily a o to větší jsem měla radost, že mám u sebe porodní asistentku, která celou dobu komunikovala s lékařem i se sestřičkami,“ vzpomíná Martina, maminka roční Olivie.  

„Pamatuji si, jak mě v jednu chvíli porodní asistentka vyzvala, abych si sáhla do porodních cest a já ucítila hlavičku cítěně. Byl to nepopsatelný okamžik a jasná zpráva, že porod je tady! Naprosto dokonale mě navedla, kam, jak a kdy tlačit a já jsem přesvědčená, že jen díky tomu jsem se nakonec vyhnula  nástřihu a dcera se narodila přirozeným porodem. Porod jsem zakončila neručeným bondingem a tím, že mi porodní asistentka pomohla s prvním přisátím dcery k prsu. Přes všechnu bolest byl můj porod krásným a nezapomenutelným zážitkem!“

Foto: Shutterstock

Zdroj: autorský text Lindy, Jitky a Martiny, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (Domácí porody v Česku:
motivace, důvody a názory žen, které rodily plánovaně doma (2015-2020) 

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
6 Komentářů
 1. Tereza Příhodová 4 měsíce ago

  Pro mě byl teda nejhorší můj druhý porod. Nedokážu si představit, že bych rodila doma. Bylo to totiž opravdu náročné. Hodně se po tom změnilo i mé tělo, hlavně pak intimní partie. To se mi ale naštěstí podařilo vyřešit pomocí zákroku zvaného labioplastika. Udělali mi to tady a musím říct, že od té doby jsem sama se sebou mnohem spokojenější.

 2. Lucka Lucka 7 měsíců ago

  Jedině porodnice, měla bych strach rodit doma… :((

 3. MarcelaKapounová 8 měsíců ago

  Je to pochopitelně na rozhodnutí maminky, já jsem v každém případě pro porod v porodnici za asistence lékaře. Ač se zdá celé těhotenství naprosto v pořádku, nikdy nevíme zda nemůže dojít ke komplikacícím. A přítomnost lékaře může zachránit matku i dítě.

 4. Kristýna Štírová 10 měsíců ago

  Já v tomhle ohledu uznávám právo každého a každé na nezpochybnitelnost jeho názorů. Na druhou stranu ale když tu je třeba montovaná hala, tak si ji taky nenecháte postavit od člověka, který jde zrovna kolem. Nebo nedej bože nebudete chtít, aby vám tuhle halu stavěl člověk, který to nějakým způsobem nemá v ruce. A v tomhle ohledu je ta porodnice prostě nenahraditelná. 🙂

 5. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Rodila jsem skoro před 41. lety v porodnici a sice na mě byly sestry ostré, ale beru to jako jistotu. Moje dcera rodila před necelými 3. roky, rovněž v porodnici, na domácí porod ani nepomyslela, což jsem moc ráda….Takto jsme měli obavy, vnoučka o 14 dní přenášela, chystala se na vyvolání porodu. Pak to šlo již rychle. Vnouček měl skoro 4 kg.

 6. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Bohužel jsem ještě nerodila, tak nemohu potvrdit ani odvrátit, ale mohu dát inspiraci na článek, který by byl pro mě velmi zajímavý. Jelikož jsem měla potrat a ráda bych právě veděla výhody a nevýhody, domácího, nebo ten kdy je lepší vzít léky a vyvolat potrat – farmakologické ukončení těhotenství nebo rovnou revize.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account