V rámci naší rubriky Hezky po svých tentokrát zamíříme do Jičína a jeho okolí. Pro rodiny s dětmi zde najdeme krásné vyžití, kde se snoubí příroda, pohádky a dobrodružství.

Festival „Jičín – Město Pohádek”

Každoročně v září se Jičín promění v pohádkové království během festivalu „Jičín – město pohádek”. Setkáte se zde s loupežníkem Rumcajsem, jeho ženou Mankou a synkem Cipískem. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na Krakonoše, který sem přijíždí ze sousedního kraje. Letošní 33. ročník festivalu nese podtitul „Věda děda Vševěda” a koná se od 11. do 15. září 2024.

Rumcajsova Ševcovna

I když je festival jen jednou do roka, Rumcajsova ševcovna v ulici Pod Koštofránkem nedaleko Valtické brány je otevřená po celý rok. Tento malý domek skrývá řemeslnou dílnu, kde Cipísek má malou zoo a Manka pěstuje bylinky. V ševcovně se můžete také občerstvit a vyzkoušet si Cipískův trojboj – hod oříšku do nočníku nebo do sítka.

Rumcajsova a Cípiskova stezka

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat kraj loupežníka Rumcajse, je tu 12 kilometrů dlouhá Rumcajsova stezka, vedoucí jihovýchodní částí Jičína. Na informačním centru si můžete vyzvednout brožuru s mapou. Cestou na vás čekají pohádkové úkoly a za jejich splnění obdržíte odměnu.

Pro nejmenší návštěvníky je ideální 3 kilometry dlouhý Cipískův okruh. Během procházky nejenže se děti zabaví, ale i něco naučí a zasportují. Na trase je celkem 5 zastavení, kde na každém najdete zajímavý úkol.

Za skřítky a strašidýlky do Starých Hradů

Asi 20 minut autem narazíte na zámek Staré Hrady. Tady na vás čeká více než 150 pohádkových bytostí, skřítků a strašidýlek z pohádek kouzelného dědečka Fábulína. Tyto postavy ožívají v prostorách hradní půdy a v tajemných zámeckých sklepeních. Na půdě můžete potkat čarodějnice a pravá starohradecká strašidla, která mají dokonce vlastní hospůdku, takže jim v krku jen tak nevyschne. Ve sklepeních našli domov čerti, vodníci, lesní skřítci a další pohádkové bytosti. Nově tam na vás čeká i vládce Zdravosvěta – dračí princ Zdrávokaz, víla Vitamína a skřítkové baciláci, ovocňáci a saláťáci či dračí porodnice a zuboopravna.

Hrad obývají i starohradecké sudičky, které jako první vědí, kdy se zrodí nová pohádka. Takže pokud hledáte spojení pohádky a dobrodružství, Staré Hrady jsou ideální destinací pro váš příští rodinný výlet.

Zdroj/autor: Jitka Kratochvílová
Foto: se souhlasem Jitky Kratochvílové, Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account