Máš pocit, že už jsi vyzkoušela všechny diety na světě, a přesto se tě kila navíc stále drží? Toužíš po tom, abys našla způsob, jak zdravě jíst, občas si i něco dopřála, díky tomu zhubla a následně si váhu držela a nepřibírala? Přemýšlíš nad tím, jak shodit přebytečná kila a cítit se skvěle ve svém těle bez věčných diet a stresu?

Možná je ti to povědomé a zažila jsi to na vlastní kůži. Nekonečné boje s váhou, opakované začátky a rozhodnutí, že od pondělí už opravdu začneš opět s dietou, nebudeš jíst sladké, vynecháš alkohol a tentokrát fakt zhubneš. Další zklamání, že to nedopadlo, ty jsi krátce selhala a díky tomu to zase vzdala, abys mohla znovu začít, a tak pořád dokolečka. A tvoje cesta k vytoužené váze pro tebe vypadá naprosto nedosažitelně.

Jak začít?

Zreviduj si své stravovací návyky a zamysli se nad tím, co neděláš dobře. Lidé obecně málo pijí, moc se nehýbou, jí méně zeleniny, než by měli, stravují se nepravidelně, špatně a nedostatečně spí, zajídají stresy, nudu nebo toxické vztahy. Věnuj jeden týden tomu, že si budeš zapisovat, kdy, co a kolik toho sníš a vypiješ. Včetně všech káviček a sušenek. Prostě vše!

Co zjistíš? Třeba to, že se v průběhu celého dne pořádně a dosyta nenajíš a jen celý den uždibuješ. Nebo třeba také to, že v práci máš pravidelnost v jídle a jíš zdravě, ale jakmile přijdeš domů a nastane kolotoč s dětmi, tak na jídlo nemáš čas a vše si pak vynahrazuješ večerním vyjídáním lednice. Buď k sobě upřímná! Díky tomuto budeš mít jasno, co je potřeba změnit.

Řekni si, co chceš změnit

Zaměř se na to, kde děláš chyby a vymysli strategii. Stanov si konkrétní plán s postupnými kroky a změnami, např. málo piješ. Říct si, že zlepšíš svůj pitný režim nestačí a nebude to fungovat. Buď konkrétní: kup si nový krásný džbán, který si postavíš na pracovní stůl a budeš si hlídat, že ho za dopoledne vypiješ. Jíš málo bílkovin? Hned při dalším nákupu kup tvaroh, Cottage, vejce a další potraviny obsahující bílkoviny na každý den v následujícím týdnu. Nechutná ti zelenina? Kup si tu, kterou sneseš a připrav si ji třeba s tvarohovým dipem k svačině.

Nedrž dietu, ale změň svůj životní styl

I když se může zdát rychlé hubnutí lákavé, extrémní nebo časté diety nejsou něco, čemu by ses měla věnovat a už vůbec ne opakovaně. Ve výsledku totiž přinášejí více rizik (zpomalení metabolismu, nedostatek důležitých živin, pokles imunity, snížení energie, zhoršení kvality vlasů a nehtů a další) než výhod. A mimo jiné většina diet funguje krátkodobě následným jojo efektem. Nedrž tedy diety! Nejlepší způsob, jak zhubnout a udržet si svoji váhu, je udělat drobné změny ‒ ve stravě, pohybu a životním stylu ‒ které si udržíš ideálně napořád.

Spočítej si občas svůj kalorický příjem

Pokud chceš zhubnout, tak je žádoucí se zaměřit nejen na to, co jíš, ale také na to, kolik toho sníš. Je mnoho způsobů a aplikací, díky kterým zjistíš orientační přehled o snězených kaloriích a také se dozvíš, v jakém složení přijímáš základní živiny ‒ bílkoviny, tuky a sacharidy. Snižování hmotnosti nastává, když je tělo uvedeno do kalorického deficitu. To znamená, že za celý den spálíš více energie, než přijmeš z potravy. Můžeš jíst jen zdravé potraviny, ale pokud budeš dlouhodobě v kalorickém přebytku, tak prostě nezhubneš.

Nestresuj se a dostatečně spi

Zásadní vliv na hubnutíspánek. Dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležitý. Lidé s nedostatkem spánku mají totiž až o 55 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy s nadváhou. Negativní vliv na váhu má také stres, kvůli kterému se často nevědomky přejídáme a saháme po sladkém.

A tohle už opravdu nikdy nedělej!

Nechtěj výsledky rychle a hned a nedávej si nereálné cíle! Nehledej žádné zkratky a jednoduché, zázračné diety, které tě nebudou stát žádný čas a námahu a ty díky nim zhubneš. Nezhubneš. Nic takového neexistuje! Je jen otázkou času, kdy se pak opět vrátíš ke své původní stravě, té, která tě ke kilům navíc přivedla, a výsledem pak s největší pravděpodobností budou nejen všechna kila zpátky, ale i další navíc.

Držím ti pěsti na cestě k tvému šťastnému a spokojenému tělu.

 

Autorka/zdroj: Mgr. Petra Štelcová, výživová a pohybová terapeutka

Foto: pexels.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account