623

Pokud nepatříte mezi módní nadšence, jméno Kristy Ponomar vám asi v první chvíli nic neřekne. Přesto, jakmile uvidíte její tvář, poznáte v ní úspěšnou 21 letou modelku, která se pravidelně objevuje na přehlídkových molech módních velikánů jako je Valentino, Givenchy či Prada, fotí titulní stránky módních magazínů jako je Elle nebo Marie Claire a žije se svou rodinou v ukrajinské metropoli Kyjev. Když naposledy odlétala na svůj další měsíční maratón týdnů módy, rozloučila se se svou rodinou doma v Kyjevě, se svým přítelem i psíkem v domění, že je uvidí, jakmile ji skončí práce na přehlídkách. Zpáteční letenku měla rezervovanou na 8. března, ale do letadla nenastoupila. Její let byl zrušen a mnoho dalších také. Od té doby čeká v pařížském hotelu a neví, kdy se vrátí domů. 

Donedávna vypadal Instagram Kristy Ponomar podobně jako jakákoliv jiné světové modelky. Záběry z přehlídek zvučných jmen v něm střídaly titulní stránky prestižních módních magazínů. Jenže od 24. února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, se dramaticky obrátil a stal se proudem informací o tom, co se děje na Ukrajině, možnostech charitativních sbírek, smutných zpráv a obrázků její rodiny, která se schovává v protileteckém krytě. 

Foto: se souhlasem Instagram / @kristyponomar

Vše odstartovalo její video ze zákulisí přehlídky Prada, kde Kristy stojí v nejnovější kolekci slavné italské značky a se vztyčeným prostředníčkem odkazuje na text „Fuck war! Fuck Putin. Chci se vrátit domů a cítit se v bezpečí!“ V den této milánské show probudil Kristy v 5 hodin ráno telefonát od její maminky, která jí s pláčem oznámila, že v Kyjevě začalo bombardování. Byl to pro ni šok! Po několika hodinách pláče a za úžasné podpory celého týmu Prada se nakonec módní přehlídky rozhodla zúčastnit. „Moje rodina teď bude potřebovat peníze víc než kdy jindy a já se můžu pokusit pomoci.“ 

Volali ji agenti z modelingových agentur, módní návrháři a ředitelé velkých módních značek, aby zkontrolovali, že je v pořádku. Nebyla. První dny útoku na Ukrajinu bylo prakticky nemožné získat dobrý telefonní signál, a proto měla obrovské obavy o celou svou rodinu. Přesto se spojila s ostatními ukrajinskými modelkami a společně sdílely své obavy. Ona sama ve věku 21 let byla jednou ze starších a mnohým z nich bylo pouhých 18 let a byly opravdu vyděšené. 

Foto: se souhlasem Instagram / @kristyponomar

Uplynulo pár dní a jí čekaly další módní přehlídky. Sama přiznává, že ji to připadalo divné. V zákulisí byla zábava, lidé plánovali kam půjdou později na párty a Kristy se modlila, aby moje rodina přežila další den. Její bratr, strýc a bratranec vstoupili do armády a zbytek rodiny zůstal v Kyjevě. Kristynina maminka byla úřednice na poště a každý den se snažila chodit do kanceláře, protože přiznávala, že to bylo její záchranné lano, které ji dodávalo naději.

Foto: se souhlasem Instagram / @kristyponomar

Po počátečním mlčení začal na invazi reagovat i svět módy. Mnoho slavných značek oznámilo, že pozastaví své podnikání v Rusku a začalo se stahovat z místního trhu. Kristy ale potěšila i solidarita od jejích kolegyň jako byla třeba polská modelka Anja Rubik, která si na tašku ušila nášivku s ukrajinskou vlajkou. 

Foto: se souhlasem Instagram / @kristyponomar

Zdrcující zprávu oznámila 8. května, kdy na sociálních sítích sdílela příspěvek o tom, že její bratr zahynul ve válce. Přestože Organizace spojených národů oznámila, že od začátku invaze z Ukrajiny uprchlo více jak 5,2 milionů lidí, Kristy je přesvědčena, že ukrajinský lid si během války zachová silnou kulturu. „Během historie se mnoho lidí snažilo zničit naši kulturu a náš jazyk,“ vyjádřila se na sociálních sítích „Ale pořád jsme tady. A pořád mluvíme naší řečí!“ To ji samotnou neustále motivuje šířit informace o současném dění na Ukrajině a nepřestávat věřit, že jednou se vrátí zase zpátky domů do bezpečné země.

Foto: se souhlasem Kristy Ponomar, Instagram / Kristy Ponomar

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář

Komentáře jsou uzavřeny.

  1. Romana Mlynářová 3 měsíci ago

    Věřím, že se vrátí…..

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account