Oblíbenou a stále více se rozvíjející součástí měst jsou multifunkční a komunitní prostory. Tato místa přinášejí pro obyvatele mnoho výhod a patří ke klíčovým prvkům rozvoje. Důvodů je hned několik, za všechny úvodem jmenujme jejich víceúčelovost a zapojení komunity.

Multifunkční prostory dávají lidem možnost setkávat se, sdílet různé zájmy a pocítit větší sounáležitost. Stávají se duší měst a čtvrtí podobně jako prostor v Haštalské ulici nesoucí příznačný název âme, tedy francouzsky duše. Toto místo zcela naplňuje poslání multifunkčních a komunitních prostor, v nichž lidé naleznou příležitost uniknout na chvíli z reality k umění či mentálnímu a fyzickému rozvoji. Představte si netradiční galerii s kavárnou, kde se můžete dozvědět více o umění a pohybu, místo poskytující možnost zpomalení v této hektické době.

Oáza uprostřed města

„Chtěli jsme vytvořit prostor, který nabízí možnost starat se o sebe po všech stránkách i v tolik zrychlené době – âme je místem, které má za cíl nasytit všechny smysly,“ popisuje Lukáš Stránský, uznávaný kondiční trenér. Rajská zahrada v centru velkoměsta, přesně takový pocit získá každý návštěvník i díky květinovému krbu a Flower cloudu, které jsou díly Michaely Černohorské. Nejedná se však o jediná umělecká díla, která v prostoru naleznete. “Koncept jsme chtěli pojmout z velké části monochromaticky, aby vystavovaná umělecká díla nechal mluvit za sebe. Cílem bylo místu vdechnout klid a vytvořit estetickou hru s prvky zemitých barev, mechu, travin, teaku a přírodních detailů,“ doplňuje design konzultantka Naďa Pizingerová.

Foto: se souhlasem âme

Další kouzlo multifunkčních a komunitních prostor spočívá v jejich kulturní a sociální rozmanitosti. Nejrůznější umělecká vystoupení, workshopy, pohybové aktivity a mnoho dalšího se nesou v duchu porozumění mezi rozmanitými skupinami lidí. Také v âme se můžete potkat se sousedy blízkými i vzdálenými při rozličných aktivitách a rovněž samotní lektoři stojí za seznámení se. Kreativní kurzy vede Veronika Tichá, dcera akademického malíře Jana Tichého, pod jehož záštitou se kurzy konají. Pravidelné pohybové aktivity s prvky jógy a meditace vedou profesionální vyhledávané lektorky, a to dle individuálních potřeb klientů. A proč je prolnutí mentální a fyzické stránky člověka tak důležité? Obojí nás totiž utváří a mělo by být v rovnováze.

Potrava pro tělo i ducha

Obdobně stejnou měrou potřebujeme duchovní potravu i tu tradiční pro tělo. Součástí âme je tak také kavárna nabízející kromě výběrové kávy i fermentované limonády, kefíry a shoty, jež prospívají zdraví organismu. Bakterie mléčného kvašení, které z fermentovaných pochoutek dostáváme do těla, působí jako balzám na naši střevní mikroflóru. Fresch džusy zase mohou být obohaceny o kolagen D-Lab nutricosmetics. Zdraví doslova čiší i pokrmů, takové acai bowl si zamilujete.

Prostory fungující jako multifunkční či komunitní zkrátka vytváření dokonalé prostředí pro zrod a oživení inovativních myšlenek, udržitelných projektů i podporu místní ekonomiky. Spojují totiž nejrůznější osobnosti, a to nejen z řad dospělých. „Do budoucna si přejeme propojit v âme zajímavé lidi pro vznik nevšedních spoluprací a zároveň udržet exkluzivitu a harmonii prostoru. Rádi bychom se věnovali i dětem a jejich vzdělání v umění a seberozvoji, podobně jako již vedeme SEI Gym Kids,“ těší se na nové výzvy Lukáš Stránský.

Komunity ukrývají obrovský potenciál, neboť v dnešní uspěchané době mají lidé málokdy čas se potkávat. V multifunkčním prostoru spojí příjemné s užitečným a otevřou se jim tak netušené možnosti.

 

Zdroj: Wikipedia Commons a âme

Foto: se souhlasem âme

Tagy:
4 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 10 měsíců ago

  Je fajn, když je v městě prostě nějaký takový prostor, který je určený ke komunitnímu setkávání. U nás na vesnici máme taky takový jeden. Manžel se o něj stará a dělá tam správce. 🙂 Nedávno tam měnil bezšroubové svorky, aby se konečně vyřešily problémy s elektřinou. Každopádně je fajn mít prostě takový prostor pro společné setkávání. 🙂

 2. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Krásné místo, díky 🙂

 3. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Super, neznala jsem, ráda poznám.

 4. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

  Pěkný článek, komunitní centrum je m\slím moc dobrý tip, na trávení času.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account