Představování prezidentských kandidátů z jiného úhlu pohledu pokračuje. Zapomeňte na připravené projevy a hesla z kampaní, nás zajímá skutečný člověk, ne politik.

Dalším z kandidátů, kterého si Eva Čejková pozvala do Talku (z)lomu, je Pavel Fischer. Skaut Bob, jenž brzy oslaví 30. výročí se svou ženou. Společně překonali ztrátu syna a užívají si každého společného dne. „Z Pavla Fischera vyzařuje klid. Skaut, který vyrůstal v dobrém rodinném zázemí, s manželkou je již tři desetiletí a může se pyšnit úspěšnou kariérou. Zní to možná až moc dokonale. Těšila jsem se tedy, až si v sobě budu moci porovnat, jak působí naživo, v lidském rozhovoru, a jaké zastává názory jako politik,“ říká Eva na úvod dalšího dílu Talku.

Skaut, který uměl udělat i lumpárnu

Pavel Fischer vyrůstal se svými třemi sourozenci v Praze a vždy prý rád chodíval přes hřbitov na Vinohradech. „Tam vám dojdou některé věci. Častokrát jsem třeba dostal špatnou známku a tam ji to hodilo do úplně jiného světla,“ vzpomíná. Jako kluka jste ho nejčastěji mohli potkat v partě skautů na Žižkově, kde se dokonce občas potkával i s Jaroslavem Foglarem. Doma byl vychováván v křesťanském duchu, což se příliš neslučovalo s tehdejším režimem, ale jim to vždy dávalo smysl. „Asi ve třetí třídě mi rodiče vysvětlili, že co děláme doma a jak se chováme, je úplně něco jiného, než ve škole. Tam že je potřeba mít trochu jinou tvář.“ Dobu převratu v roce 1989 si tedy pak užíval, ačkoliv zpočátku byl ještě na studiích ve Francii. „Když jsem se ale vrátil, byl jsem okouzlený. Od třinácti let jsem totiž hrál na housle v orchestru a jezdili jsme po celém světě. A tam jsem viděl, že svět je mnohem kosmopolitnější, zábavnější a také více o svobodě a toleranci.“

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Nemusíte zapadat do tabulek

Bodů zlomu zažil Pavel Fischer v životě mnoho, jeden z nich obrátil naruby život celé rodiny. Nejstarší syn se narodil s postižením, které bohužel vedlo k tomu, že v pouhých 19 letech zemřel. „Celou dobu jsme ho doprovázeli a musím říct, že vnitřní svět těchto dětí je takový hodně barevný. Třeba mladší děti ho po návratu ze školy hned běžely obejmout, protože on jim rozuměl i beze slov. Když pak Vojta odešel, bylo to tvrdé, ale byli jsme rádi, že jsme to zvládli. Spoustě jiných rodin se to nepodařilo a rozpadly se. Od té doby vnímáme život jako dar, i když nezapadáte do nějakých tabulek. Na pohřeb přišla kromě rodiny i spousta lidí, které Vojta oslovil, to on uměl. Najednou zjistíte, že jste součástí velkorysosti a solidarity,“ říká s láskou Pavel Fischer.

O synově postižení nejprve nevěděli, mysleli si, že je jen trochu jiný. I když to však bylo těžké, nenechali se při očekávání druhého dítě zviklat lékaři k potratu. Postupně se jim tak narodily ještě tři zdravé děti.

Vždy být sám sebou

A co rád dělá muž, který působil i jako pravá ruka Václava Havla? Velmi ho baví focení, ale klasické na film a černobíle. S chutí si poslechne dobrou hudbu a když se jako rodina sejdou, hrají deskové hry. Takovým posvátným časem je rovněž setkávání u společné tabule. „Ve Francii jsem se naučil, že u jídla je možné strávit třeba hodinu a není to ztráta času, protože si užíváte čas s rodinou.“

Co se týče jeho již druhé prezidentské kandidatury, šel do ní především proto, aby nezklamal důvěru lidí, kteří ho podporují. „Kampaň je náročná, ale dá vám z první ruky očekávání lidí v dnešní době, jejich obavy,“ říká. Když by to však nevyšlo, smutnit ani nudit se rozhodně nebude. „Zůstanu dál Pavle Fišerem. Tím bych byl i v té nejvyšší funkci, člověk by měl znát svou identitu. Nesmíte si o sobě příliš myslet. V tomto mě vždy fascinovala paní Olga Havlová, která za všech okolností zůstávala svá,“ zamýšlí se a dodává, že by rád zemi, která je svobodná, demokratická, má budoucnost a politiky, na něž je spolehnutí.

Talk, který vás bude bavit

Nový díl Talku (z)lomu můžete sledovat každý čtvrtek na našem YouTube kanále nebo na Streamu a dost možná se o kandidátech na prezidenta republiky dozvíte něco, byť drobnost, co vám pomůže se zodpovědně rozhodnout. Všechny rozhovory si můžete také poslechnout na různých platformách jako podcast. Již nyní tam nejdete rozhovor s Tomášem Zimou, Markem Hilšerem, Karlem Divišem.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný rozhovor

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    pěkný rozhovor. tak uvidíme, jak to nakonec v lednu dopadne 🙂

  3. LucieGajdíková 1 rokem ago

    Zajímavý rozhovor, kdo ví, jak volby nakonec dopadnou 🙂

  4. Pěkný rozhovor, ovšem na zvolení prezidentem to nevidím…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account