Mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší variantou stravování. Poskytuje mu všechny potřebné živiny a má ideální teplotu. Jenže co když je ho málo? Vytaste ty nejsilnější zbraně inspirované ájurvédou!
Ájurvéda je systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v České republice. Kromě jiného poskytuje tipy na přírodní a bezpečné léky pro maminky, které se snaží zlepšit produkci mateřského mléka. Pokud k nim patříte, tak se nejprve ujistěte, že správně jíte, pijete dostatek tekutin a často kojíte. Teprve potom se vydejte do bylinkářství a shánějte tyhle účinné zázraky!
Maliník
Maliník usnadňuje zavinování dělohy po porodu, posiluje organismus a laktaci. Dvě čajové lžičky sušených maliníkových listů přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Po scezení pijte dvakrát až třikrát denně.
Fenyklová semínka
Semena fenyklu jsou pro kojící maminky učiněným darem z nebes. Obsahují přírodní fytoestrogeny, tedy hormony podobné estrogenu, a tím podporují laktaci. V případě čaje se semínka louhují v horké vodě, ale dají se konzumovat i pražená, a to několikrát denně.
Pískavice řecké seno
Pískavice řecké seno je jedna z nejstarších kulturních rostlin, která harmonizuje trávení a zažívání, posiluje imunitní systém a povzbuzuje produkci mléka. To vše díky přítomným fytoestrogenům.  Čaj se připravuje stejným způsobem jako u fenyklu. Lžička semínek se povaří v horké vodě. Nápoj chutná lépe s trochou medu a špetkou kurkumy. Čaj popíjejte dvakrát až třikrát denně.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec je bylinkou, která je skvělá pro odstraňování toxinů z těla, zároveň však funguje jako skvělé tonikum pro játra. Kromě toho patří k zásobárnám estrogenu, jež pomáhá zlepšit laktaci. Ostropestřec mariánský seženete ve formě tobolek (užívejte 2 až 3 denně) nebo v drceném stavu. Půl čajové lžičky bylinky zalijte šálkem vroucí vody a nechte 20 minut louhovat.
Zázvor lékařský
Léčivé účinky zázvoru oceníte nejen při nachlazení a zažívacích potížích. Zázvor je taktéž galaktagog, což znamená, že stimuluje produkci mateřského mléka. Dochucujte jím potraviny a nápoje či popíjejte čaj.
Anýz
Ano, i anýz má estrogenní vlastnosti, jež jsou užitečné při odblokování ucpaných mléčných kanálů. Ze semínek anýzu vylouhovaných v horké vodě se dvakrát až třikrát denně připravuje čaj. Ten si můžete osladit medem.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account