Každý rodič stojí před volbou vhodného kočárku. Rozhodně je to něco nezbytného, co musíme vyřešit s narozením dítěte a každý z nás nepochybně chce zvolit kočárek, který bude dostatečně kvalitní a bezpečný. Kromě toho jsme často také tlačeni rozpočtem. V našem článku se podíváme na to, jak přistupovat k výběru golfového či sportovního kočárku a kočárku kombinovaného. Každé řešení má své uplatnění a je vhodné v jiných situacích.

Jaké existují typy kočárků?

Začneme tím, že se podíváme na typy kočárků, které na trhu seženete. Protože výrobci toho dnes nabízejí opravdu hodně, není problém zvolit přesně takovou variantu, která vám vyhoví jak po stránce vlastní konstrukce, tak třeba příslušenstvím a dalšími vlastnostmi. V zásadě existují: 

  • Golfový nebo sportovní kočárek
  • Kombinovaný kočárek

Golfový kočárek je obdoba klasického sportovního kočárku. Hlavní je, že určen primárně na sezení a používáme jej asi nejdéle, ideálně od 6 měsíců věku. Kombinovaný kočárek je v provedení dvojkombinace nebo trojkombinace a používáme jej od narození. Používat lze ale až do předškolního věku. Podrobněji se na jednotlivé typy podíváme ještě nyní dále.

Nevíte, který kočárek vybrat?

Ještě předtím, že si ale rozebereme jednotlivé typy kočárků, určitě stojí za to se zamyslet nad tím, kde vlastně načerpat detailní informace o této problematice, což vám usnadní výběr toho pravého kočárku. Aktuální nabídka na trhu je typicky podrobena různým nezávislým testům, kde se testují ty nejpopulárnější modely na trhu. Díly tomu se můžete odívat na ty nejlepší kočárky. Pomoci vám mohou také uživatelské recenze, které si lze často přečíst na srovnávačích cen. Díky tomu získáte také praktické zkušenosti od rodičů, kteří konkrétní kočárek zakoupili a už jej používají.

Golfový kočárek se těší stejné popularitě jako sportovní

U golfového kočárku se jedná o provedení hodně odvozené od sportovního kočárku, ale má některé charakteristiky. Často se tyto kategorie u různých modelů prolínají a nelze přímo určit, do které patří. Pro golfový kočárek je ale charakteristické zakončení madel po stranách ve tvaru golfové hole, zatímco klasický sportovní kočárek má jednu rukojeť. Z toho také vyplývá, že golfový kočárek není většinou vhodný na tlačení jednou rukou, protože madla jsou pouze po stranách. Je to ale: 

  • Populární varianta do města
  • Lehčí konstrukce a subtilnější provedení

Zatímco u klasiky v podobě sportovního kočárku se počítá obvykle i s horším terénem, čemuž jsou uzpůsobena také kolečka a bytelnost konstrukce, tak golfové kočárky jsou uzpůsobeny spíše městským ulicím a chodníčkům. Mají menší kolečka a celkově jsou subtilnější a díky tomu lehčí a snadnější třeba na přenášení. 

Golfový ale i klasický sportovní kočárek se doporučuje obecně od 6 měsíců věku, kdy už dítě může sedět. Někteří výrobci ale věk nijak neomezují a je to tedy především na vás. Každopádně se jedná o praktické provedení kočárku pro většinu prvních let dítěte.

Kombinovaný kočárek jako univerzální řešení

U kombinovaných kočárků je situace trochu jiná, protože jsou tak trochu univerzálním řešením. Za to ale zaplatíte vyšší hmotností než u kočárků golfových a sportovních, proto řada lidí v pozdějších letech přece jen sáhne po kočárku golfovém nebo sportovním, i když kombi kočárek jejich možnosti v principu zastane. Rozhodně jej ale využijete od dětství, kdy dítě ještě leží v hluboké korbičce. Tu lze ale vyměnit a nasadit sportovní sedátko, případně autosedačku. Máme tyto kočárky jako: 

  • Dvojkombinace
  • Trojkombinace

Modely kombinující hlubokou korbičku a klasické sedátko jsou dvojkombinace. Modely umožňující také použití autosedačky se potom nazývají trojkombinace. Je pak snadnější manipulace třeba se spícím dítětem, kdy jej nemusíte budit, pokud někam přijedete autem a potřebujete jej přemístit do kočárku nebo naopak. Stačí jednoduše nacvaknout autosedačku na kočárek nebo naopak z kočárku upevnit do auta a je to.

Pozor pouze na to, že některé autosedačky lze připevnit napřímo (typicky pokud je autosedačka přímo součástí dodávky s kombinovaným kočárkem), na jiné je potřeba adaptér, což jsou typicky různé kompatibilní modely. Často rodiče volí autosedačku vlastní, protože chtějí nějakou konkrétní, potom si musíte zjistit, zda je s ní kompatibilní váš kombinovaný kočárek.

Který tedy vybrat?

Nastínili jsme to již výše, jako většina rodičů asi budete nejprve používat kombinovaný kočárek a pak si pořídíte často i ten golfový nebo sportovní. Kombinovaný kočárek pak lze prodat, pokud pro vás nebude již dále zásadním přínosem. Golfový kočárek zvolte ideálně do města, sportovní kočárek s většími a případně také komfortnějšími a odpruženými koly, pak vezměte, když chodíte na procházky i po nezpevněných cestách nebo chcete s kočárkem sportovat, protože spojenou rukojeť lze tlačit jednou rukou, na rozdíl od klasického golfového kočárku.

Při výběru kočárku přikládejte význam nejen samotným recenzím a testům konkrétních modelů, ale také tomu se jít na kočárek reálně podívat, pokud je to možné. Takto si lze na vlastní kůži ověřit, jak na vás kočárek působí, jaká je celková pevnost konstrukce a zda se vám vlastně opravdu líbí po všech stránkách. Platí to zejména při investici do dražšího kočárku, od kterého také máte patřičná očekávání. Vyšší cena totiž sama o sobě není ještě bohužel zárukou, že vám kočárek bude vyhovovat.

U kočárku také dbejte na to, aby splňoval veškeré potřebné normy pro náš trh, kdy v tomto případě se jedná zejména o ČSN EN 1888-1. Pokud kupujete ke kočárku autosedačku, můžete se podívat i na crash testy německého autoklubu ADAC.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account