118

No dobře, láska předně nasazuje růžové brýle, kvůli kterým nechceme vidět negativní stránky osobnosti budoucího partnera. Mění však i tělo jako takové. Můžete její vinou přijít i o život?
Každý chce být milován. Taky znáte ten pocit, kdy se vám sevře žaludek, ruce se zpotí a vy jste najednou na světě strašně rádi? Je nesporné, že láska má velký vliv na psychiku člověka, ať už pozitivní nebo negativní. (Ta neopěvaná přece může zlomit i srdce!) Její účinky bývají po všech stránkách magické. V jakém směru? Tohle všechno dokáže!
Pocit úzkosti a vzrušení v hrudi či bušení srdce. Tyhle znaky ukazují, že láska převzala tělo člověka. Do mozku se uvolňuje oxytocin, ale také dopamin, serotonin a endorfiny. Paradoxně se snižuje krevní tlak, na což apeluje kardiolog Ahmet Karabulut z tureckého Istanbulu. Podle něj stačí 10 minut komunikovat s tím, ke komu chováme sympatie. Nebo se s ním objímat. A už má krevní tlak líbivější hodnoty! Za tímto účinkem stojí oxytocin, relaxační hormon, jež stabilizuje krevní tlak, eliminuje stres a zvyšuje kvalitu spánku. Jsou tu však i další benefity.
Optimální hladina cholesterolu
Výzkumy ukázaly, že páry, které spolu šťastně žijí, mají nižší hladinu cholesterolu a souběžně s tím i menší množství stresových hormonů. Ať tedy nikdo neříká, že manželství je cestou do pekel!
Milujte, vyhnete se infarktu!
Láska je zkrátka zázračná. Osoby, které si na svůj vztah nestěžují, tolik neinklinují k depresím, také méně kouří a stravují se zdravěji. Podle statistik tak žijí v průměru o dva roky déle! Tedy v porovnání s osamocenými lidmi. Hormony, jako je dopamin, endorfiny a serotoniny, které jsou vylučovány mozkem, vytvářejí antidepresivní účinek, starají se o pocit štěstí a chrání srdeční cévy. Ale pozor, pokud se popisuje láska, nemyslí se pouze emoční intimita mezi dvěma lidmi. Každý druh lásky, včetně té ke zvířatům či k přírodě, má pozitivní účinky na zdraví srdce.
Silná imunita
„S oxytocinem, nejdůležitějším prvkem milostného lektvaru, dochází k posilování imunitního systému těla,“ zároveň uvádí doktor Karabulut. O tom, že však láska může být i nebezpečná, není pochyb. „Náhlé zvýšení spouštěcích hormonů v těle může omráčit srdce a způsobit srdeční selhání. Tento stav se podobná srdečnímu infarktu a je doprovázen bolestí na hrudi a dušností. Vzhledem k tomu, že existuje dvojnásobné až pětinásobné zvýšení rizika srdečního infarktu v případě nešťastné lásky, měli by lidé se zlomeným srdcem vyhledat lékaře,“ uzavírá kardiolog.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account