Abyste si mohli nastavit pevné hranice, je potřeba zjistit, zda vůbec a případně kde jsou oslabené. Prostě analyzovat situaci. Základem je ovšem upřímnost, a tak shoďte masku skvělé kolegyně, dokonalé partnerky i super rodiče a buďte k sobě upřímní.

Mám vůbec oslabené hranice?

Indicie najdete ve svém každodenním životě. Poznávat se můžete v jedné, ve dvou nebo ve všech variantách, jako například:

  • Dělám věci, které vlastně dělat nechci.
  • Ať už mě někdo požádá jakýmkoliv způsobem, neumím odmítnout, vždy vyjdu vstříc.
  • Cítím se nevyslyšená/ý či zatlačená/ý do kouta.
  • Bojím se vznést své požadavky, nebo z nich ustoupím při prvním náznaku nesouhlasu.
  • Nemám na sebe čas.

Pokud jsou vám tyto “příznaky” povědomé, pak máte nejspíš oslabené své osobní hranice a vědomí vlastní hodnoty. Už v úvodu jsme zmínili, že analyzujeme situaci, a tak hoďte stranou případné obavy a čtěte dál.

Foto: se souhlasem Edity Arabaszové

Identifikace problému

Většinou se vyskytuje ve formě nějakého strachu nebo pochybnosti, je nenápadný a nevýrazný. Uvědomujete si ho jen tak na půl, žije schovaný ve stínu a odtud nenápadně podkopává a nahlodává vaše hranice. Přistihnout ho můžete, když se zformuje do nějaké myšlenky:

  • Co když se rozčílí?
  • Nejsem důležitá/ý.
  • Na mně nezáleží.
  • Jinak mě nebude mít rád.
  • Proč mě neposlouchá?
  • Co je se mnou špatně?
Foto: se souhlasem Edity Arabaszové

Už víme? Tak si nastavte hranice hned teď!

Uvědomte si, zda a v jaké podobě je máte oslabené (viz výše). Sledujte své chování. Vezměte odvahu do hrsti a přiznejte si, co za tím chováním je. Čeho se bojíte. Co vám běhá hlavou.

Důležité je udržet při tom neutrální postoj – nekritizovat se, nezapírat, nelitovat se, nesnažit se to změnit. Bývá to těžké, to nepopíráme, a tak můžete zkusit tuto strategii:

Najměte sami sebe jako „inspektora hranic”. Vaším úkolem je odhalit všechny jejich nedostatky a potíže. Prozkoumat je i sebe, pečlivě, ze všech stran. Vytvořit perfektní zprávu o jejich stavu, nic víc.

Klidně to pište, klidně to vyslovte nahlas. Strach je světloplachý. Jakmile ho vynesete na světlo, začne ztrácet svou sílu, bude méně škodit a tím se automaticky vaše hranice začnou posilovat. Tak s chutí do toho!

 

Autorka: Edita Arabaszová

Zdroj: Edita Arabaszová

Foto: Shutterstock a se souhlasem Edity Arabaszové

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Konecne super inspirativní článek 🙂 Dulezite si to uvedomit 🙂

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Paráda, to chce. A čím dříve začneme, tím lépe. Já na tohle všechno přišla až tak kolem 50. let, a to je už skoro pozdě. Ale ne, dnes (62) mohu říci, že jsem si život srovnala a vím, kde jsou moje hranice, co chci a co už opravdu nechci…

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný článek, děkuji za něj.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account