intimní hygiena u holčiček

Intimní hygiena dá často zabrat i nám, dospělým ženám. Zkoušíme nejrůznější produkty, tipy i babské rady a lámeme si hlavu nad tím, jak být dole bez starostí. To je ale jiný příběh, který už jsme probírali v předchozích dílech našeho seriálu. Dnes budeme věnovat pozornost opět našim nejmenším, tedy dcerám, vnučkám a neteřím. V čem se péče o ně liší? Jak ji provádět bez jediné chyby? Pojďme to společně projít!  

Hygiena především

Naprostým základem, přes který jednoduše nejede vlak, je důkladné mytí vodou alespoň jednou denně. V ideálním případě (a zejména během horkých letních dnů či po koupání v rybníku nebo bazénu) i víckrát.  

Zároveň je v rámci hygieny třeba naše nejmenší naučit, jak se správně utírat. A to co nejdříve – však sami víte, jak rychle vyrostou a jak těžko se časem mění zajeté návyky. Pro ty z vás, kteří si stále nejsou jistí, znovu opakujeme: zepředu dozadu aneb vždy směrem ke konečníku. To proto, abyste zamezili zanesení střevních bakterií ze stolice přímo do genitálu.  

intimní hygiena u holčiček
Foto: Shutterstock

Není mýdlo jako mýdlo

Vyšší dívčí jsou pak intimní mýdla. Na trhu je jich spousta, jedny lákají na vůni, jiné na účinek, další se odkazují na množství spokojených žen. Také vám z toho jde hlava kolem? Chápeme, a proto zdůrazňujeme – zaměřte se na jediné. Na pH. „Přirozené pH před první menstruací je totiž oproti kyselému pH dospělé ženy pouze mírně kyselé až neutrální. Je tak třeba, aby dívky měly své vlastní intimní mýdlo odpovídající poševnímu prostředí v nehormonálním období a rozhodně nepoužívaly to, které je určeno dospělým ženám. Mohlo by jim totiž intimní partie dráždit a vysušovat,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná 

Takže si příště, až budete nějaké mýdlo vybírat, nezapomeňte ověřit, zda je určeno pouze pro malé holčičky. Zároveň je vhodné, když je jeho složení doplněno například o bisabolol, který pokožku zklidňuje a zjemňuje nebo allantoin, který podporuje obnovu kožní tkáně a zmírňuje podráždění.    

intimní hygiena u holčiček
Foto: Shutterstock

Pozornost se vyplácí

Závěrem také musíme upřímně přiznat, že i když budete vše dodržovat na sto procent, nezaručíme vám, že se žádné potíže nikdy neobjeví. Proto:   

  • nezapomeňte před každým praním zkontrolovat kalhotky, zda na nich není zaschlý výtok,  
  • se své holčičky čas od času ptejte, zda ji dole něco nesvědí nebo nepálí,  
  • při sebemenších pochybnostech navštivte lékaře – klidně nejdříve sama, abyste holčičku nevyděsila,  
  • se hlavně nestresujte, protože ani výtok nemusí být signálem nemoci, stačí, když si holčička omylem zavede do pochvy v rámci experimentování nějaký menší předmět, který není tělu přirozený.  

  

A jaké jsou vaše tipy na intimní hygienu holčiček? Sdílejte je s námi v komentářích! 

  

Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná  

Foto: Shutterstock

  

#PoweredByGynella 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account