Jak jste na tom s Excelem? Běžná otázka na přijímacím pohovoru do nové práce.

„Mám znalost na uživatelské úrovni.“ „MS Excel používám, případné speciální funkce si dostuduji, když to bude potřeba.“ „Nemám problém s používáním.“

Jak byste odpověděli vy? Byla by vaší odpovědí jedna z uvedených?

A kde je vlastně skutečná realita vašich znalostí například v situaci, kdy máte vyčistit duplicitní záznamy v databázi kontaktu klientů nebo je třeba pracovat s více záložkami a propojit je se vzorci? Případně dané vzorce poupravit? A co takhle práce s kontingenčními tabulkami a grafy?

MS Excel jako podceňovaný pomocník

Excel umí být (nejen v práci) velkým pomocníkem. Pomůže vám s plánováním školního rozvrhu s mimoškolními kroužky. Sladí vaše pracovní povinnosti s hodinami jógy nebo spinningu. Udrží vám přehledný rodinný rozpočet a ukáže, kde nejvíce utrácíte a kde umíte šetřit. Bude vaším spolehlivým kolegou při evidenci skladových zásob, výpočtu cen, odvodů či daní. Poskytne vám komfort při tvorbě šablon a výpočtů. A navíc všechna data a výpočty graficky zobrazí a zpřehlední.

I když nám umí být takto nápomocným a komplexním programem, často nevyužíváme jeho plný potenciál. Známe jeho funkce jen povrchně. Pravděpodobně objevujete jeho souvislosti a zkratky jako Excel-samouk metodou pokus-omyl nebo na ně narazíte náhodou, což je velká škoda.

Investujte svůj čas do poznání efektivních způsobů práce s Excelem. Významně si posuňte své znalosti a doplňte mezery, které vám mohou ušetřit každý den až 10 minut vaší práce. Získáte tím velkou konkurenční výhodu na pracovním trhu nebo možnost rozvíjení zajímavějších projektů ve vaší nynější práci.

Najděte si na internetu všechny tipy a triky v MS Excel. Mějte výdrž a odhodlání. Objevíte totiž širokou škálu jeho efektivního využití. Investujte finance do svého vzdělávání nebo si ho vyptejte od zaměstnavatele a absolvujte ověřené školení ve vzdělávacím centru. Přínos takového školení je o to větší, když si uvědomíte fakt, že znalosti můžete využít už zítra ve vaší práci. Oproti studiu literatury nebo videí, které by vám zabraly mnohem více času.

 

Autorka: Anna Beňadiková

Foto: se souhlasem společnosti EnvatoElements

Tagy:
2 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Excel je hodně mocný nástroj, když se umí využívat. Já jsem kdysi dělala brigádu pro právnickou a advokátní kancelář https://www.cikr.cz/ a tam mě paní, která mě zaučovala, fakt naučila spoustu vychytávek, které používám dodnes. Na evidenci práce, linkbuilding a já nevím co všechno je to fakt super. A když se pak člověk ještě naučí nějaké pokročilé vzorce, tak dostane do ruky fakt dokonalý nástroj. 😉

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account