Nádech. Výdech. Věděli jste, že zdravá žena se nadechne každý den přibližně 23 000 krát? Tato informace se vám bude hodit zvlášť, když přijdou na řeč esenciální oleje. Jejich vůně nám může pomoci vyvolat vzpomínky na minulost, zbavit nás úzkosti nebo třeba rýmy, ale mohou dokonce ovlivnit i naše každodenní rozhodnutí. Jak ale vlastně esenciální vůně používat? Seznamte se s aromaterapií pro ženy.

Co jsou esenciální oleje?

Vysoce koncentrované přírodní výtažky z listů, květů a stonků rostlin mají širokou škálu léčivých a terapeutických vlastností. Jsou protiplísňové, antibakteriální a nebo třeba antivirové. Často se proto také označují za „tekuté zlato“. Jejich látky se hojně používají například k výrobě parfémů, kosmetiky, čistících prostředků nebo třeba vonných svíček. 

Odborně jde o směsi organických chemických sloučenin, které existují ve formě olejovité, často bezbarvé kapaliny. Ve srovnání s vodou se vyznačují nižší hustotou a jsou tvořeny jako silně koncentrované extrakty pocházející z různých částí rostlin. 

Foto: Shutterstock

Jak se esenciální oleje používají?

Nejběžnějším způsobem použití esenciálních olejů je jejich inhalace, a to jak pro  jejich úžasnou vůni, tak pro jejich terapeutické vlastnosti. Proto jejich nejčastějším použitím je pomocí difuzérů a zvlhčovačů vzduchu.

Difuzér je zařízení, které rozptyluje éterické oleje do vzduchu. Existuje několik typů difuzérů esenciálních olejů, které k tomu můžete použít. Mezi ty nejoblíbenější patří:

– keramické difuzéry

– elektrické difuzéry

– rákosové difuzéry

– ultrazvukové difuzéry

Inhalace

Nejjednodušší způsob inhalace je otevřít lahvičku čistého esenciálního oleje a několikrát se zhluboka nadechnout. Nedovolte však, aby se nezředěný olej dotkl vaší pokožky. 

Pro parní metodu budete potřebovat misku s horkou vodou a ručník. Položte misku na stůl a přidejte pár kapek esenciálního oleje. Přes hlavu a misku si položte ručník. Zavřete oči a několik minut zhluboka vdechujte páru. Opakujte několikrát během dne.

Suché odpařování

Tato metoda vyžaduje pouze určitý typ suchého materiálu, jako je například bavlna. Přidejte na bavlněný hadřík pár kapek esenciálního oleje a přidržte si ho u nosu. Vdechujte nebo nechte vůni přirozené se rozptýlit. 

Foto: Shutterstock

Jak použít esenciální oleje na kůži

Esenciální oleje můžete použít pro péči o pleť a masáže různými způsoby. Je ale důležité zředit je nosním olejem (podle receptů jednotlivých výrobců). 

Zaměřte se na oblasti svalové bolesti, napětí a stresu. Olej můžete také jemně vtírat do tlakových bodů, jako jsou spánky nebo zápěstí. Skvěle esenciální oleje fungují i k masáži chodidel. 

Další možností je přidání esenciálních olejů do vašich oblíbených kosmetických produktů, jako jsou tonery, séra a krémy. Vždy ale dbejte na to, abyste esenciální olej nejprve naředili. 

Jak používat esenciální oleje ve vaně nebo ve sprše

I když je nejlepší skladovat oleje mimo koupelnu kvůli horku a vlhkosti, i zde pro ně najdete mnoho využití. Například můžete přidat několik kapek esenciální oleje do svého oblíbeného šamponu, kondicionéru nebo sprchového gelu. 

Chcete-li při sprchování esenciální oleje inhalovat, stačí přidat několik kapek na stěny sprchového koutu a zhluboka se nadechovat. Dalším způsobem je například pár kapek zředěného esenciálního oleje, které nakapete do své teplé žínky, kterou můžete použít k jemnému peelingu celého těla. 

Foto: Shutterstock

Výhody esenciálních olejů:

Esenciální oleje mají podle odborníků řadu prokázaných zdravotních výhod. Jsou proto cenově dostupným, všestranným a pohodlným způsobem, jak zlepšit své zdraví a kvalitu života. 

Zde jsou výhody některých nejpopulárnějších esenciálních olejů:

Levandule

Díky sedativním vlastnostem levandulového oleje pomáhá zklidnění emocí i fyzických problémů, jako jsou drobná poranění kůže, křeče nebo ucpané dutiny. Používá se také k úlevě od bolesti hlavy, úzkosti nebo nespavosti.

Tea tree

Výhody čajovníkového oleje daleko převyšují jeho silnou léčivou vůni. Tento olej je základem v péči o pleť a pomáhá léčit akné, plísně nehtů nebo bradavice.

Máta peprná

Májový olej se používá ke zlepšení respiračních funkcí a zmírnění ucpaných dutin. Má také vlastnosti, které pomáhají zlepšit trávení. Stimulující vůně máty peprné může zmírnit nevolnost a zlepšit funkci mozku.

Pomeranč

Pomerančový olej pomáhá zmírnit úzkost a stres. Zároveň snadno uklidní váš nervový systém a podpoří zdravý lymfatický tok. Jedná se však o citrusový esenciální olej, který může při vystavení slunečnímu záření způsobit popáleniny pokožky. 

Citrón

Tento esenciální olej se používá pro posílení imunity, krevního oběhu a lymfatického toku. Díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem je užitečný při léčbě kožních onemocnění, jako jsou kousnutí hmyzem, vředy nebo pupínky. Nicméně, stejně jako pomerančový esenciální olej, i ten citrónový může způsobit fotocitlivost pokožky. 

Je dobré vědět…

Síla a potencionální rizika esenciálních olejů vyžadují, abyste je vždy používali opatrně a s rozvahou. Zároveň je nikdy nepoužívejte vnitřně. Mezi lidi, kteří by neměli používat esenciální oleje bez doporučení lékaře, patří:

– starší dospělí

– děti mladší 12 let

– ženy, které jsou těhotné nebo kojící

Nezapomeňte také vzít v úvahu vaše domácí mazlíčky, kteří s vámi žijí v jednom prostředí. Některé éterické oleje mohou pro ně být dokonce nebezpečné. 

Před použitím esenciálních oleje je proto dobré poradit se s lékařem. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Také miluji a děkuji za upozornění, že teď se musím vyhýbat. Nevíte z jakého důvodu nemohou těhotné a kojící používat olej?

  2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    příjemné, mám ráda aromaterapii

  3. Romana Mlynářová 11 měsíců ago

    Vůně, při čtení článku ji cítím až domů.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account