Štěstí vnímáme každý trochu jinak, ovšem cítit se šťastným a vést spokojenější život je něčím, co můžeme rozvíjet a posilovat každý den. Pozitivní psychologie ukazuje, jaké kroky lze podniknout pro úpravu našich běžných návyků, aby ty pozitivní dominovaly. Praktikujte ovšem pouze ty, jež vám vyhovují, chceme se přece cítit lépe, nikoliv více ve stresu.
Věnujte více úsměvů sobě i ostatním
Všimli jste si, že když jste šťastní, více se usmíváte? Funguje to však i naopak. Úsměv totiž způsobuje, že mozek uvolňuje dopamin, tzv. hormon štěstí, takže když se usmíváme, zaplaví nás příjemné emoce. Nebojte, neznamená to, že byste stále museli chodit s úsměvem od ucha k uchu, ale zkuste se na sebe třeba hned po ránu usmát do zrcadla, nebo totéž zkuste, když se necítíte dobře.
Dejte prostor vděčnosti
Praktikování vděčnosti pomáhá změnit pohled na svět, někdy si totiž ani neuvědomujeme, kolik hezkého v životě máme. Proto je dobré si každé ráno (nebo klidně večer) vyhradit pár minut a zamyslet se nad tím, za co všechno jsme vděční. Ještě účinnější je, pokud si vše zapíšete.
Pohyb pomáhá tělu i mysli
Určitě není třeba připomínat, že jakákoliv fyzická aktivita prospívá našemu tělu, které bylo stvořeno k pohybu. Pravidelný pohyb ale také přispívá ke snížení stresu, úzkosti, pomáhá zvyšovat naše sebevědomí a pocit štěstí, neboť se při něm uvolňují endorfiny. Neznamená to, že musíte trénovat na maraton, slézat skály nebo se mučit v posilovně. Každodenní protažení, procházka na čerstvém vzduchu nebo třeba tanec doma v obýváku s vámi udělají divy.
Nepodceňujte sílu spánku
Ačkoliv je fyzická aktivita důležitá, neméně významnou úlohu sehrává pro fyzické i psychické zdraví kvalitní spánek. Dospělí potřebují ideálně 7-8 hodin spánku denně, ovšem podstatná je nejen jeho délka, ale také kvalita. Pokud se během dne cítíte unavení a nejraději byste si šli zdřímnout, možná vám tělo sděluje, že váš spánek není zcela v pořádku, ačkoliv spíte dostatečně dlouho. Zkuste se zamyslet nad tím, zda máte ideální prostředí pro spánek, před spaním minimalizujte používání telefonu a podobných zařízení, vyhněte se večer těžkému jídlu a pití. Také pomáhá chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendech.
Praktikujte mindfulness
Užívejte si každý okamžik dne, snažte se žít tady a teď, techniky mindfulness vám na této vědomé cestě pomohou. Snáze tak překonáte zátěžové situace, přestanete se obávat známého „co když“, minulost hodíte za hlavu a postupem času zjistíte, že se máte mnohem lépe. Do jisté míry s tímto souvisí také odpuštění, protože hněv může být obrovskou zátěží. Možná vám v minulosti někdo ublížil, ranil vás, neničte si tím ale svůj současný a budoucí život. Odpustit neznamená, že zapomenete, nebo s daným konáním souhlasíte, pouze zahodíte balvan, který by vás jinak tížil.
Budujte vztahy
Klíčem k dlouhodobému štěstí jsou kvalitní vztahy. Snažte se proto trávit více času s rodinou a přáteli. Člověk je společenský tvor, což ovšem neznamená, že kolem sebe nutně musíte mít velké množství lidí, jde o kvalitu a smysluplnost vztahů, nikoliv o kvantitu. Spousta přátel na Facebooku nebo sledujících na Instagramu vám štěstí nepřinesou, ale pohodový víkend s rodinou či kávu s kamarádkou už ano. Pokud chcete poznat nové lidi, zkuste třeba začít navštěvovat nějaký kurz, nebo můžete zkusit dobrovolnickou činnost. Společnost vám ale nemusejí dělat pouze lidé, domácí mazlíčci jsou pro nás obdobným přínosem a v případě, že si nemůžete dovolit chovat nějakého doma, například jako dobrovolníka v útulku vás uvítají s otevřenou náručí.
Žádné srovnávání s ostatními
Zní to jednoduše, ale v praxi se nám to příliš nedaří. Zvláště s rozmachem sociálních sítí jsme začali sebe a své životy porovnávat s ostatními a neuvědomujeme si, že ta dokonalost, kterou prezentují, není skutečná. Často se ovšem srovnáváme i s lidmi kolem, ať už v práci, na lekci jógy, v posilovně apod. Úplně zbytečně si tak přivozujeme nižší sebevědomí, úzkosti a další nepříjemné a život zatěžující pocity. Skoncujme s tím, není to snadné, ale jde to, prostě buďme sami sebou – žádné masky, přetvářky, přizpůsobování se. Tohle je váš život, tak ho žijte podle svých hodnot a pravidel.
Odpojte se na chvíli
Ve spárech technologií trávíme prakticky celé dny a neustálé dívání se na obrazovky může i zvyšovat hladinu stresu a nespokojenosti. Pokud tedy nedokážete vydržet třeba jeden celý den bez telefonu a počítače, alespoň večer je odložte a věnujte se něčemu zcela jinému, jako čtení, tvoření, procházce apod. Jednoduše se opět vraťte k činnostem, které vás baví, ale ve spěchu všedních dní na ně často zapomínáte. Případně můžete zkusit i nějaký nový koníček, dobijete si energii a budete se cítit spokojeněji.
Úklid potřebuje nejen mysl
Utřídit si myšlenky a trochu změnit způsob života je jedna věc, ale máte-li kolem sebe chaos a nepořádek, bude to veškeré vaše snahy o práci na sobě sabotovat. Když si však doma i v práci budete udržovat pořádek, pomůže vám to zlepšit náladu. Někdy stačí věci jen trochu uspořádat, jindy to bude chtít trochu větší úklid, ale stojí to za to.
Cest ke štěstí je mnoho, rozhodně však nejsou o dokonalosti, nýbrž o snaze dělat každý svůj den hezčí a smysluplnější. Jestli vám k tomu pomůže hořká čokoláda, meditace nebo procházka, není podstatné. Důležité je neustrnout a každý den udělat alespoň malý krok k tomu, abyste se cítili šťastnější a spokojenější.
Zdroj: Wikipedia Commons, redakční text, www.healthline.com, www.cigna.com
Foto: Shutterstock