Ročně se u nás objeví až 80 tisíc lidí, kterým je nově stanovena tato diagnóza. Zároveň na ni každých 20 minut zemře v Česku jeden člověk. Rakovina – nemoc, která stojí na jedné straně pomyslného břehu a bojovníci v levandulových cylindrech stojící přímo proti ní. Má tenhle boj vůbec vítěze? A jaký je jeho smysl?

Zavřít oči nebo něco dělat?

Statistiky z posledních let jsou neúprosné. Dávají nám jasně najevo, že meziroční nárůst nádorových onemocnění je krutá realita, která se dřív či později bude týkat každého z nás – ať už z pozice nemocného nebo blízké osoby. Co dál? Mohli bychom před tímto stavem zavřít oči a opakovat si argument, že čísla prostě nezměníme. Nebo můžeme dát najevo, jak moc se nám nelíbí a snažit proti němu bojovat.

Právě pro druhou možnost se rozhodli lidé stojící za zrodem organizace FxCK CANCER. Jde hlavně o mladé onkologické pacienty, zkušené nadšence i profesionály, kteří se rozhodli šířit osvětu v oblasti rakoviny. Jejich cílem je během 3 až 4 let vytvořit prostor, kde propojí organizace, nadační fondy i další pacientky a odborníky. Chtějí se tak stát rozcestníkem pro každého, kdo potřebuje získat informace o své nemoci či nemoci blízké osoby. A nejen to! Jejich dalšími pilíři jsou zároveň:

 • propojování, propagace a finanční podpora neziskových organizací a projektů se zaměřením na onkologické onemocnění,
 • pořádání informativních přednášek a kurzů,
 • komunikace se státními a veřejnosprávními institucemi za účelem hájení zájmů onkologických pacientů,
 • přímá i finanční podpora onkologických pacientů, zejména pak podpora při vzdělávání a uplatnění na trhu práce,
 • pořádání kulturních a zájmových aktivit za účelem setkávání lidí, kterých se toto onemocnění týká,
 • zprostředkování komunikace s podobně zaměřenými organizacemi v zahraničí a vytváření společných mezinárodních projektů.

Jako symbol si tito hrdinové zvolili levandulový cylindr, a to ne náhodou – symbolizuje projev podpory a odvahy pro ty, kteří to zrovna potřebují.

Každý hero potřebuje svého soldiera

A protože každý „Hero“ potřebuje svého přítele, který mu dodá sílu do dalších dní, najdete v projektu i tzv. „Soldiers“ aneb ty, kteří si sice nemocí sami neprošli, ale rozhodně jim tenhle boj není lhostejný. Patří mezi ně například i Martin Mikyska, moderátor a digitální tvůrce. „Projekt mě oslovil primárně upřímností. Dneska je dost jednoduchý obklopovat se jen bezstarostnou zábavou. Žít v bublině pozitivity a dobrých pocitů. FxCK CANCER se snaží trochu narušit tuhle apatii vůči problémům širšího okolí, a to mi přijde sympatický. Není to prvoplánově dělaný s cílem jenom mluvit o něčem nepříjemném. Má za cíl probudit v nás trochu víc empatie, být trochu lidštější,“ říká.

Z řady Heroes pak můžete znát například Denisu Zajícovou Cziglovou, která i přes velmi špatnou prognózu rozhodně neztrácí optimismus. Vydala knihu, píše blog, stará se o malou dceru a řídí se heslem, že život je dar, který jsme si rozbalili a máme si ho užít a prožít, než spadne opona a přijde naše derniéra.

Vyrazte do ulic  

FxCK CANCER je jednoduše projekt, který vás chytí za srdce. Můžete se stát jeho pozorovateli, ale i podporovateli, na oficiálním webu najdou informace obě zmíněné skupiny. Je totiž plný podcastů s odborníky, článků týkající se novinek i možnosti zapojení – od charitativního běhu až po přímou finanční pomoc.

A my? Nekončíme! Tímto článkem startujeme na našem webu novou sérii, ve které vám budeme přinášet spoustu zajímavých a užitečných informací, várku inspirativních příběhů i tipů, jak můžete pomoci vy sami. Do té doby nezapomeňte o projektu mluvit, šířit jeho myšlenku dál nebo hrdě nosit cylindr a křičet FxCK CANCER.

 

Autor: Barbora Štarhová

Zdroj odborných informací: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, společnost FxCK CANCER

Foto: se souhlasem společnosti FxCK CANCER

Tagy:
4 Komentářů
 1. NelaVávrová 7 měsíců ago

  to asi neni nic pro mne…

 2. Lenka Hudečková 7 měsíců ago

  oprava: fajn akce

 3. Lenka Hudečková 7 měsíců ago

  Jinak se mi ale líbí elegantní starší muži, když vyjdou ven, třeba v neděli na kolonádu a jsou hezky oblečení a mají klobouk nebo cylindr…

 4. Lenka Hudečková 7 měsíců ago

  Pro mladé jistě dfjn akce 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account