Jakmile je vaše koupelna čistá, gauč má dokonale srovnané polštáře a postel je čerstvě ustlaná, zbývá vám před Velikonocemi jediný úkol. Je čas na jarní organizaci šatníku. Těšíte se? Předpokládáme, že příliš ne, protože každá organizace je vždycky velká fuška. Neexistuje však nic uspokojivějšího než otevření skříně, která je dokonale uklizená, přehledná a na první pohled v ní najdete vše, co hledáte. A to už za tu námahu stojí, nemyslíte? Klíč ke skříni vašich snů spočívá v několika jednoduchých krocích. Neváhejte se inspirovat…

Jak na jarní organizaci šatníku v několika krocích

Krok 1: Nepodceňujte přípravu

Než se ponoříte do svého šatníku nebo šatní skříně, připravte se. Pusťte si playlist oblíbených skladeb, které si rádi zpíváte, zapalte vonnou svíčku, udělejte si kávu… Cokoliv, co vás nemotivuje k odvedení dobrého výkonu se počítá. Zároveň si připravte staré krabice, tašky nebo kontejnery, do kterých budete oblečení balit a třídit podle sezón.

Foto: Shutterstock

Krok 2: Vrhněte se do organizace

I když neexistuje dokonalá metoda, kde začít, protože stejně nakonec bude vše zorganizováno, naším tipem je vrhnout se na horní části šatníku a pracovat směrem dolů. Začněte tím, že provedete předběžný průzkum a rovnou vyřadíte vše, čeho se chcete na první pohled zbavit. Vyndavejte proto hromádky oblečení na postel a třiďte je podle toho, co si chcete nechat, co darovat a co vyhodit. Našli jste kalhoty, které jste nenosili od roku 2016 nebo top se skvrnou od červeného vína, která se vám už třikrát nepovedla vyprat? Vyhodit! 

Důležitou fází jakékoliv organizace je zároveň zkoušení si věcí, o kterých si nejste úplně jisti. Máte v šatníku „motivační džíny“, které vám sice už loni nebyly, ale letos jste si slíbili, že padnou? Pryč s nimi. Máte v šatníku oblečení, které sice nenosíte, ale pojí se s nimi vaše nostalgické vzpomínky? Pryč s nimi. Buďte rázní a úspěch se dostaví.

Krok 3: Uložte sezónní oblečení 

Střídání ročních období znamená, že během celého roku máte v šatníku spoustu kusů oblečení, které nemůžete pár měsíců vůbec nosit. Abyste ve skříni měli místo, je proto důležité uložit mimo sezónní kousky mimo váš šatník. Využít můžete sklep nebo i externí úložiště. Během jarní organizace je hlavní zbavit se všech zimních svetrů, na které se s největší pravděpodobností už nemůžete ani podívat, že ano? Popadněte je, vyčistěte, pečlivě složte do přepravek a uložte mimo váš šatník. 

Foto: Shutterstock

Krok 4: Zvažte pravidlo jednoho roku

Čas od času si každý z nás koupí kousek oblečení, do kterého vkládá velké naděje, ale nakonec ho vlastně nenosí. Většinou jsou to trendy kousky, které jsme v tu chvíli nutně potřebovali, ale absolutně ve vašem šatníku nesplnili svůj potenciál. Držte se proto pravidla, že pokud jste něco nenosili více jak rok (z výjimkou zvláštních příležitostí, samozřejmě), je čas se rozloučit. Pokud jsou v dobré kondici, neváhejte je darovat nebo prodat dále. 

Krok 5: Vraťte vše logicky na místo

Jakmile se rozhodnete, které kusy zůstávají a které kusy oblečení vás opustí, přichází čas vrátit vše na své místo v šatníku. Pokud jste si objednali nové organizéry do šuplíků, neváhejte je využít. Pokud ne, pečlivě vše složte a uspořádejte do úhledných komínků nebo pověste na ramínka. Důležité je zavěsit je v logickém pořadí. Kalhoty k sobě, sukně k sobě, saka k sobě a tak dále. Snadno tak na první pohled budete vidět, kolik jednotlivých kousků v šatníku máte. 

Foto: Shutterstock

Krok 6: Vyplňte mezery

Je dost možné, že si během organizace a třídění šatníku uvědomíte, co vám v šatníku vlastně chybí. Máte 8 sukní, ale jen jedny kalhoty? Jste majitelkou 5 barevných košil, ale žádné bílé? Zapište si v průběhu organizace kousky, které je potřeba postupně do vašeho šatníku dokoupit. Neznamená to, že musíte vyrazit na nákupy ihned a pořídit vše najednou. Dejte si na čas a vyberte si kousky, které vám v šatníku vydrží déle než jednu sezónu. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account