Už je to více než rok, co se v tisku probírá význam vitaminu D pro správnou imunitu a jeho případný nedostatek, jako jeden z významných rizikových faktorů těžkého průběhu u onemocnění COVID-19. 

Mnoho z nás jistě zaslechlo, že vitamin D vzniká v kůži za přispění slunečního záření a že je v našich zeměpisných šířkách potřeba vitamin D dodávat vhodnými doplňky. Na druhou stranu jsme byli strašeni a upozorňování ze strany některých lékařů či laiků na jeho možnou toxicitu.

Méně se už ví, že i v řadě krajin, které máme spojené se slunečnými dovolenými, jako je Thajsko, Chorvatsko, Egypt, místní obyvatele také často trápí nedostatek vitaminu D. Je mnoho důvodů, proč tomu tak je. Například, že se místní lidé horkému dni a slunci účinně brání (klimatizované místnosti, oděvy), částečně je to dáno i jejich tmavě pigmentovanou kůží, která chrání nejen před spálením, ale také vytváří méně vitaminu D než světlá pokožka.

Jaro je pomalu za námi, nastupuje léto a většina z nás se těší na teplé sluneční paprsky. Máme představu, že si vitamin D konečně vytvoříme sami ve svém těle. Na druhou stranu nás kožní lékaři upozorňují, že intenzivní a dlouhodobé opalování naší kůži příliš neprospívá, urychluje její stárnutí, zvyšuje riziko zhoubných nádorů kůže, a přestože je pro některé z nás tmavé zbarvení kůže lákavé, měli bychom se před intenzivním slunečním zářením chránit. 

Jak bylo prokázáno a jak už nás řada odborníků informovala, v našich zeměpisných šířkách se sice můžeme opálit díky UVA záření do bronzova i v období ranního či večerního svitu slunce, nicméně pro tvorbu vitaminu D v kůži je potřeba záření UVB, které dopadá pouze, když je slunce vysoko nad obzorem. V naších končinách tedy od jara do podzimu pouze kolem poledních hodin. To je ale bohužel doba, kdy slunce intenzivně pálí a můžeme se velmi rychle spálit.

Řada z nás může být proto na pochybách, zda a jak moc se opalovat, zda používat ochranné prostředky (klobouky, šaty, opalovací krémy s UVA+UVB filtry), když si chceme zajistit dostatek vitaminu D. Je také známo, že kůže starších lidí již nedokáže vitamin D tak dobře vytvářet.

Jedním z řešení je vzít tuto věc do svých rukou a zjistit si, jak na tom s vitaminem D v těle opravdu jsme. Podle toho se pak následně můžeme zařídit. 

Není nikterak složité se objednat na vyšetření, buď přes lékaře, nebo sami jako samoplátce. Z již uvedených důvodů a následkem zvýšeného povědomí o vlivu vitaminu D na imunitu nabízí tohle vyšetření řada laboratoří. Doporučujeme ale podívat se na cenu. Některé laboratoře provádějí toto vyšetření za cenu několika stokorun, některé téměř za 2 tisíce korun. Je vhodné zůstat vybrané laboratoři věrný a jednou za čas si nechat hodnoty hladin vitaminu D ve stejné laboratoři ověřit.

Bez tohoto vyšetření nemá člověk vůbec tušení, jak na tom s vitaminem D opravdu je. Někomu doporučená denní dávka vitaminu D ve stravě stačí, ale někdo jiný potřebuje pro dosažení správných hodnot zaručujících dobrou imunitu tento vitamin dodávat.

To může být způsobeno nejen tím, jak často daná osoba vystavuje svou pokožku UVB záření, jak se stravuje, ale může to být významně ovlivněno také tím, že přípravky (ať už léčiva či doplňky stravy) s vitaminem D mají různé formy podání a složení pomocných látek, a tak nemusí být vitamin D u některých lidí, zvláště s poruchami trávení, o kterých ani nemusí vědět, dostatečně vstřebáván.  

Se znalostí aktuálního stavu hladiny vitaminu D se můžeme potom individuálně rozhodnout, zda se budeme vystavovat intenzivnímu slunci bez výrazné ochrany, nebo zda bude pro nás a naši kůži bezpečnější udržovat si vitamin D vhodnou dávkou z přípravků s vitaminem D. Případný bronz a příjemné sluneční paprsky můžeme potom chytat v období méně intenzivního sluneční záření, kdy je opalování bezpečnější.

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account