Za poslední roky se stalo zpomalení stárnutí pleti v kosmetickém světě tématem číslo jedna. Není žádnou novinkou, že díky pokročilé medicíně, poznatkům vědců a lékařů i vlastním každodenním rozhodnutím žijeme déle a aktivněji než generace před námi. Vliv na zrychlené či zpomalené stárnutí má mnoho faktorů, kromě zdravého životního stylu, snižování stresu, přes společenské návyky a aplikace základních stavebních kamenů biohackingu až po doplňování látek, které tělo s vyšším věkem ztrácí. Existují ale i podpůrné molekuly, které nám na cestě k dlouhověkosti mohou značně pomoct. Jedna z nich je právě NMN – molekula, která se nachází ve všech formách života.

MNM – co to je?

Pro někoho může být zajímavý název NMN neboli β-nikotinamid mononukleotid. Jiného možná zaujme, že se NMN říká magická molekula. Tak jako tak se jedná o špičkový derivát, který pochází z vitamínu B3. Tato molekula zvyšuje hladinu NAD+ a zmírňuje mnoho faktorů spojených se stárnutím. Na rozdíl od jiných doplňků stravy vstupuje NMN přímo do krevního řečiště a aktivuje se do 15 minut. NMN můžete doplnit jak v kapslích, prášku, tak i infuzní terapií. 

NMN se nachází ve všech formách života, tedy i v našem těle a potravinách. Vědci však přišli na to, že k získání 250 mg NMN (což je obsažené v jedné kapsli) bys musela schroupat 100 kilo brokolice, 69 kilo avokáda nebo 416 kilo hovězího masa. 

Foto: Shutterstock

Jak vlastně NMN funguje?

Jak nám roky utíkají, na scénu přichází projevy biologického stárnutí. NMN je prekurzorem NAD+ a dokáže tělu tuto molekulu dodávat. NAD je koenzym, který bydlí ve všech našich buňkách, a je úzce spojený s buněčným metabolismem. Zároveň umožňuje vytvářet energii v každé jednotlivé buňce našeho těla, v průběhu života jí však postupně ubývá, a my tak ztrácíme vitalitu. Právě NMN se ale v těle přirozenými cestami přeměňuje na NAD a její zásoby tedy doplňuje. Je také zajímavostí, že právě NMN je jednou z prvních látek na světě, které prokázaly své účinky pod drobnohledem vědeckých studií. 

Tělo potřebuje nepřetržitě vyrábět NAD, aby mohlo pokračovat ve více buněčných procesech a zabránit poškození buněk. Bohužel, jak stárneme, jsme ve stresu a žijeme v prostředí, kde míra oxidativního stresu je veliká, tak naše těla produkují stále méně NAD. To jednoduše znamená:

 • méně NAD snižuje schopnost buňky tvořit a využívat energii ATP
 • jakmile je buňka méně schopná vyrábět další funkční molekuly, které podporují zdraví buněk, zemře mnohem rychleji
 • s úbytkem NAD naše tělo stárne rychleji, až nakonec zemře
Foto: Shutterstock

Jak obelstít čas?

David Sinclair, autor velmi známé knihy Konec stárnutí, vědec a popularizátor dlouhověkosti, přišel společně se svými kolegy na to, že pokud dáme nějakému zvířeti nápoj, který obsahuje NR nebo NMN, zvýší se mu v několika dalších hodinách hladina NAD, a to asi o 25 %, tedy podobně jako při půstu nebo intenzivním cvičení.

Současný výzkum ukazuje, že tato transformace mezi NR a NMN probíhá na několika úrovních současně, kdy se otevře několik vstupů do několika typů buněk zároveň. To vede vědce k přesvědčení, že NMN je ve skutečnosti jednou z nejrychlejších cest, jak vyrobit NAD. To ale není vše! Ukazuje se, že doplňky stravy NMN mají také své vlastní výhody proti stárnutí, nad rámec samotné produkce NAD:

 • NMN může vstoupit přímo do buněk bez převodu na NAD. To se může dít díky specifických proteinům.
 • NMN tak přispívá přímo k buněčné energii a celkové regeneraci.
 • Zlepšuje aktivitu a produkci inzulínu, což má mnoho výhod, včetně glukózové tolerance (může zmírnit některé nemoci, jako je cukrovka, onemocnění jater a obezita) 

Elixír mládí to ale zatím není! Není to kouzelná pilulka. Je velice důležité brát NMN stejně jako jakoukoliv techniku či doplněk stravy jen jako jednu z dalších hraček, se kterými si můžeme hrát. Zároveň je NMN relativně nová záležitost, a proto jestli jste jakkoliv nemocní nebo si nejste jistí svým zdravotním stavem, určitě suplementaci konzultujte se svým lékařem. 

Foto: Shutterstock

Původní zdroj informací: Systers

Odborný zdroj informací: David Sinclair, Pubmed, NCBI, Clinical Trials, Nickengerer

Autorka: Veronika Allister

Tagy:
6 Komentářů
 1. Hanka Vránová 8 měsíců ago

  Na jednu stranu souhlasím s tím, co tu některé z vás psaly, tedy že zpomalování stárnutí je nepřirozené. Na druhou stranu si ale myslím, že pokud máme v dnešní době takové možnosti, tak proč je nevyužít. Mám právě jednu kamarádku, která se nedávno rozhodla vyzkoušet plazmalifting a abych pravdu řekla, tak ta změna je opravdu obrovská.

 2. PetraVelíková 1 rokem ago

  zajímavé, ale stejně stárnutí je prostě přirozené…

 3. Tamara Schovancova 1 rokem ago

  spousta nových informací

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  já stárnutí nijak neřeším, sama za sebe jsem se zastavila asi ve 40. letech a s těmi i zemřu 🙂

 5. renata zborníková 1 rokem ago

  Pro mě spousta nových informací! Díky.

 6. Zajímavé, no zatím si vystačím s krapet lepším pleťovým krémem.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account