Stejně jako v předchozích letech se i letos ve dnech 21. 5. – 27. 5. 2018 koná celosvětová kampaň o onemocnění štítné žlázy s názvem 10. připomínkový týden štítné žlázy. Odbornou záštitu nad ním opět převzala Česká endokrinologická společnost ČLS JEP a nadnárodní pacientská organizace TFI – Thyroid Federation International.
Poruchou štítné žlázy trpí více než 200 milionů lidí na celém světě. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) nebo zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) postihne v průběhu života až 10 % populace. Lidé však podceňují nespecifické příznaky, jako jsou například únava, pokles mentální výkonnosti, změny nálady až deprese či poruchy menstruačního cyklu, a pouze každý druhý si je své nemoci vědom a léčí se.
Štítná žláza je životně důležitý orgán motýlovitého tvaru v dolní části přední strany krku. Produkuje hormony, které regulují metabolismus, zajišťuje energetickou spotřebu buněk, fungování všech tkání a orgánů, vývoj a růst. Udržuje správnou funkci mozku a k výrobě hormonů potřebuje nezbytně jód. Potřebné množství jódu se odvíjí od věku, pohlaví, výživy, okolní teploty a hmotnosti. Dostatečné a bezpečné množství pro dospělé je 1–2 mikrogramy na kilogram hmotnosti. Jak bezpečně získat jód? V podobě jodidů (solí jódu) se vyskytuje především v mořských rybách, řasách a dalších mořských plodech. Ve zvýšené míře ho také najdeme v košťálové zelenině a v některých minerálních vodách.

V poslední době se potíže spojené se štítnou žlázou objevují stále častěji, pravděpodobnost onemocnění poruchou štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. 
Až 10x více jsou právě ženy postiženy hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy), trpí jí zejména ve věku 40–50 let. Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) je nejběžnější u žen ve věku 20–40 let, ale může se vyskytnout v každém věku. Projevem hypertyreózy bývá podráždění, nervozita, nesnášenlivost tepla, pocení, nespavost, bolesti hlavy, vysoký tlak, hubnutí apod., hypotyreóza se projevuje zimomřivostí, problémy s menstruací, únavou, ospalostí, svalovou slabostí, depresí, poklesem libida, padáním vlasů apod.
Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit. Důležitou roli při vzniku onemocnění štítné žlázy hraje dědičnost a životní styl.
Štítná žláza zastává v těle důležitý a citlivý regulační systém. Hormony, které produkuje, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány a procesy v těle. Kromě toho, že vyrábí důležité hormony, je svým způsobem nárazníkem pro stresy a emoce, tělo se její pomocí přizpůsobuje výkyvům životních situací. Její vyvážená funkce je proto zásadní i pro náš vnitřní život.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account