Přední francouzský módní dům Chanel nepochybně udělal trvalý dojem na dámskou Haute Couture (vysoké umění krejčovské). Od svých skromných začátků, situovaných na pařížské ulice na počátku 20. století, se dům Chanel vyvinul v jednu z nejslavnějších módních značek světa a jeho zakladatelka, Coco Chanel, zásadně změnila pohled většiny žen na svět módy. 

Gabrielle Bonheur Chanel se narodila 19. srpna 1883 ve francouzském Saumuru jako z pěti nemanželských dětí. Její otec byl podomní obchodník a Gabrielle se svými sourozenci strávila dětství na tržištích v západní Francii. V zimě roku 1895 ji však náhle zemřela matka a otec rodinu rozdělil – syny poslal na farmu a dcery do sirotčince v nedalekém městečku. Přestože byla zarmoucená smrtí matky a opuštěná otcem, právě zde se Gabrielle poprvé díky jeptiškám, které byly pověřené její výchovou, začala učit šít, a i když to tehdy netušila, vybrala si svou cestu do světa módních velikánů. 

Švadlenka v záři reflektorů

Po sedmi letech strávených v sirotčinci si musela vybrat: buď se stane jeptiškou, nebo odejde. Tehdy se zapsala do klášterní školy Notre-dame v Moulins a brzy přijala nabídku práce v pánském krejčovství. V Moulins byla vojenská posádka a mladičká Gabrielle přitahovala jejich pozornost. Velký svět se jí otevřel a ona začala více času trávit v místních kabaretech obklopena mladými důstojníky. Netrvalo dlouho a přesunula se z hlediště na jeviště a začala na nich vystupovat. Jednou z jejich písní byl song o Pařížance, které se ztratil pes jménem Coco, a odtud vznikla přezdívka slavné návrhářky. 

V pánské košili na veřejnosti

Do povědomí veřejnosti se zapsala, když jako milenka vyrazila ve věku šestadvaceti let s důstojníkem pěchoty Etiennem Balsanem, sportovcem, milionářem a milovníkem života, na dostihy a pro tuto příležitost si oblékla šaty, které „ušila“ z pánské košile a kabátu svého přítele. Na hlavně ji samozřejmě nechyběl typický slamák, který navrhla. Veřejnost mnoho týdnů nemluvila o ničem jiném a ona začala navrhovat své klobouky i pro další Etiennovi přátelé a přítelkyně. Dalším zlomovým vztahem jejího života byl Arthur Capela, kterému nikdo neřekl jinak než Boy. Byl to charismatický bohatý muž, kterému nikdy nezáleželo na tom, co si o něm ostatní myslí a hodlal si v životě jen užívat. Shodou okolností právě Balsan a Capel byly muži, kteří se rozhodli spolufinancovat první butik Coco Chanel – obchod s klobouky na Rue Cambon.  

A zrodila se hvězda

Za pár měsíců neexistovala v Paříži žena, která by nechtěla vlastnit klobouk od Coco Chanel. Butik měl neuvěřitelný úspěch a přibyly další dva v Deauville a Biarritzu. V nich už zákaznice našli u kolekci oblečení. Své první šaty totiž navrhla právě při pobytu v Deauville. Bylo to na podzim a Coco byla neustále zima. Takže si z tvídu navrhla své první šaty. „Moje štěstí stálo a padalo na tom tvídu, který jsem našla v Deauville, a pochmurném podzimu ve Francii,“ dodávala se smíchem později. 

Do sedla

Další velkou výzvou pro Coco bylo oblečení vhodné pro jízdu na koni. Ona sama velice ráda jezdila, ale dámské šaty ji k tomuto účelu vůbec nevyhovovaly. Proto se inspirovala u svých milenců a navrhla oděv inspirovaný mužskými protějšky. Košile, kalhoty, jezdecké holinky… tehdy tento oděv byl přisuzován hlavně příslušníkům nižší třídy, ale právě Coco Chanel ho povýšila na módní styl vyšší třídy. 

Nejslavnější módní doplněk každé ženy

Ve dvacátých letech minulého století Coco Chanel vytvořila první parfém, který kdy uváděl jméno návrháře, Chanel №5. Své jméno dostal čistě prozaicky, protože to byl pátý parfém, který Coco testovala.  


„Parfém je neviditelným, nezapomenutelným a dokonalým módním doplňkem, který hlásí příchod každé ženy a prodlužuje její odchod,“ Coco Chanel

Muži jako trofeje

Roku 1918 ji Capel oznámil, že se oženil s krásnou dcerou anglického aristokrata. Coco byla zničena a až tehdy ji došlo, že Boye ve skutečnosti opravdu milovala, i když si to nikdy nepřipustila. Jejich vztah sice pokračoval, ale role milenky najednou dostala hořkou příchuť. Navíc Capel zemřel o pár let později při dopravní nehodě. Rozhodla se zahnat smutek jinými úspěšnými muži a bez skrupulí si užívala sexu ke zvýšení svého společenského postavení. Muži se pro ni staly pouhými trofejemi.  

Na tenkém ledě

Na začátku dvacátých let měla poměr s ruským hudebním spisovatelem Igorem Stravinským, ale byla také milenkou nejbohatšího muže Anglie – vévody z Westminsteru. Její obchod vzkvétal, ale pak přišla druhá světová válka a všechno se změnilo. Zaplatla se totiž s nacistickým vojenským důstojníkem Hansem Guntherem von Dincklangem, což znamenalo, že dostala povolení k pobytu ve svém bytě v hotelu Ritz v Paříži, který tehdy fungoval jako německé vojenské velitelství. Když však válka skončila byla nevyhnutelně vyslýchána, a přesto, že nebyla obviněna jako kolaborantka, její byznys utrpěl. Pařížská veřejnost totiž vztah s nacistickým důstojníkem považovala za zradu. Proto uzavřela všechny obchody (až na ten v Paříži) a odstěhovala se do Švýcarska. Tam na ni čekal její německý milenec Hans Günther.  

Poválečná léta

Coco z ústraní sledovala vývoj poválečné francouzské módy a to, co viděla, se jí vůbec nelíbilo. Volány, sklady, tyl, šifon, ženskost… ženy oděné do korzetů byly přesně to, proti čemu Coco Chanel celou dobu bojovala. V roce 1954 začala pracovat na nejdůležitější kolekci svého života a ve svých jednasedmdesáti letech se vrátila do Paříže, aby znovu dobyla svět módy. Riskovala všechno a francouzský tisk byl nemilosrdný. Spolupráci s nacisty ji neodpustil. Karta se obrátila až v zámoří. Američané byli módním stylem Coco Chanel nadšeni. Bylo praktické, funkční a šik. Coco byla zpátky v sedle a už podruhé se jí povedlo impérium Chanel postavit na nohy.  

Obklopená lidmi, ale sama

Nikdy se nevdala a byla závislá na morfiu, který užívala protože trpěla nespavostí. Místo lásky, jež celý život odmítala, zůstala obklopena svými miliony a zemřela ve věku nedožitých 88 let ve svém apartmá v hotelu Ritz. Přes tento smutný osud se jí nedá upřít jediné: natrvalo změnila tvář dámské módy! Byla legendou, ikonou a inspirativní ženou!

Foto: Shutterstock, archiv TV Nova

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account