Je celkem snadné určit, zda nás koleno bolí po pádu z kola, prst po přivření do dveří či kotník po zvrtnutí při závodě. Co když nás ale naše tělo bolí bez jakékoli vědomé fyzické příčiny? “Víte, ta záda mě stále bolí, byť pravidelně cvičím vaše cviky, chodím na masáže a sportuji. Opravdu netuším, proč mě pořád tak bolí.” I s tímto se fyzioterapeuti během terapií setkávají. Jak tuto situaci řešit? Zeptali jsme se na to odborníků z Kliniky celostní terapie a sportu Vo2Max.

V tuto chvíli by se měl fyzioterapeut zamyslet, zda se na svého pacienta a jeho zdraví opravdu dívá komplexně – tedy dívá se na jeho fyzický a psychický stav. Pakliže nenacházíme žádné jasné příčiny, proč našeho pacienta trápí například bolest zad, je dobré zvážit, jestli problémy nejsou takzvané psychosomatické. 

Foto: Shutterstock

Psychosomatika: co to je?

Věda, jež zkoumá vzájemné působení těla a duše se zabývá otázkou, jak psychické vlivy působí na tělo a jaký vliv mají naopak tělesná onemocnění na duševní procesy. Již v 70. letech 20. století zavedl Thure von Uexküll, německý průkopník psychosomatiky, pojem „biopsychosociální systém“, ve kterém zdůrazňoval, že všechna onemocnění souvisejí s biologickými a psychickými funkcemi. Podle portugalsko-amerického neurovědce Antonia Damasia tvoří psychika, duch a tělo s motorickými a vegetativními (mimovolnými) reakcemi jednotu. Všechny zkušenosti člověka se na základě jeho vnímání ukládají do takzvaných „sítí nervových buněk“. Proto se konflikty nebo traumatizace projevují nejen v psychické rovině, ale i v té tělesné.

O jaké choroby se jedná?

Psychosomatika se může objevit v různých podobách od bolestí svalů a kloubů přes párovou sterilitu až po různé vážné choroby. Ve Vo2Max se s nimi setkávají jak u dospělých, tak u dětí. Nejčastěji se v praxi fyzioterapeuti potýkají s problémem bolestí pohybového aparátu, problematikou spojenou s pánevním dnem, menstruačními abnormalitami, bolestivým sexem a mnohým dalším.

Při vyšetření pacientů pak fyzioterapeuti nacházejí svalové disbalance, trigger pointy (svalové spamy) nebo kloubní blokády, ale ne vždy to znamená, že nález musí způsobovat klinické projevy. Je proto důležité se zamyslet, kde je příčina toho všeho. Proč zjednodušeně řečeno pacienta lékař odblokuje a on se znovu zablokuje?

„Často si všímám, že tak nějak obecně opomíjíme naše psychické rozpoložení. Že sice naši pacienti cvičí cviky, které jsme jim dali, chodí na masáže, ale doma se starají o nemocnou maminku, v práci mají nevlídnou kolegyni, která jim denně znepříjemňuje život nebo s partnerem nejsou šťastní tak, jako byli před lety. To vše jsou formy stresu, které na nás působí a my to nemusíme vůbec vnímat, jelikož v tom žijeme již pár let a tak nějak jsme si zvykli. “Zvyknout si” ale nerovná se “smířit se/vyrovnat se s tím”. Tento typ stresu se nám “zabydlí” například ve svalech a způsobí již zmíněné “stáhnutí”. Tudíž řešením problému není uvolnit daný sval, ale vyřešit stres, který nutí sval být napnutý/stáhnutý,“ vysvětluje Mgr. Nikola Vojtášková, fyzioterapeutka z Kliniky celostní terapie a sportu Mgr. Nikola Vojtášková.

Foto: Shutterstock

A to je kámen úrazu. Ono je totiž mnohem snažší uvolnit sval masáží a odblokovat krk mobilizačními technikami, než dát výpověď v práci nebo se rozejít s partnerem. „U pacientů obecně vnímám jako nejtěžší krok ve své léčbě si uvědomit, že příčina naší bolesti/našeho problému je opravdu více v naší duši než v těle,“ dodává Mgr. Vojtášková.

Proč se bojíme si přiznat, že se necítíme dobře, proč se bojíme si přiznat, že nás něco trápí?

Není za co se stydět! Ne každý den je úžasný. Každý člověk na světě má nějaká ta trápení, každý má jiné a nemá cenu porovnávat, kdo má větší a kdo menší. Všichni jsme jedineční a každý z nás má vnímání rozdílné. Možná jsme jen okolním světem nuceni “být šťastní a nad věcí”.

Pojďme si dát jeden příklad…

„Přijde mi do ordinace na klinice Vo2max, kde pracuji, mladá žena, které se rok a půl s partnerem nedaří otěhotnět. Mají za sebou všechna možná lékařská vyšetření, kde se nenašla žádná odchylka, tudíž příčina je nejasná. Já si u ženy odeberu anamnézu – mimo běžných nemocí a alergií se zaměřuji na gynekologickou anamnézu: menstruace je pravidelná, ale poměrně bolestivá. Klientku si dál pečlivě vyšetřím a zjistím, že v oblasti žeber, beder a pánve nacházím svalové dysbalance a kloubní blokády. Už tento nález sám o sobě může zkomplikovat možnost otěhotnět – díky zřetězení dojde k dysharmonii v oblasti pánevního dna, což jednak může způsobovat bolestivou menstruaci a zároveň se tu oplozené vajíčko nemusí zachytit, a ženě se tak nedaří otěhotnět.

V této situaci je důležité se ženy zeptat, jak se ona sama vlastně cítí. V tu chvíli se klientka trošku zarazí, uhne pohledem, úsměv jí zmizí ze rtů a vážně pronese: “Jsem vyčerpaná, okolí na mě tlačí, že už mám nejvyšší čas otěhotnět, přeci jen nejsem nejmladší. Připadám si zoufale. Sex si neužívám tolik co dřív, jelikož pokaždé myslím na to, zda už to konečně vyjde. Partner to na mně vidí a tvoří to mezi námi propast.” Najednou jsme v začarovaném kruhu – byly dřív svalové dysbalance a kloubní blokády nebo stres z toho, že se páru nedaří otěhotnět? Co řešit jako první?

Je důležité si uvědomit, že fyzioterapeut vám může odblokovat žebro, páteř, uvolnit svalové napětí a dát cviky na doma, aby se tělo udrželo v harmonii. Na bloky psychické je ale sebelepší fyzioterapeut malým pánem, je potřeba vyhledat pomoc i někde jinde – u psychologa/psychoterapeuta. Nicméně jedna malá role by se zde i pro fyzioterapeuta našla. Může to být právě on, kdo vám doporučí někoho, s kým si o svých problémech/pocitech/emocích promluvit, s kým své duševní rozpoložení řešit. Může to být fyzioterapeut, kterému se svěříte jako prvnímu,“ uvádí fyzioterapeutka Mgr. Nikola Vojtášková.

Proto by fyzioterapeut v případě podezření na psychosomatické příčiny měl doporučit klientům sezení s psychologem nebo psychoterapeutem. Oba specialisté se pak podle potřeby domluví na vzájemné spolupráci a fyzioterapii se tak nakombinuje s psychoterapiemi. Léčí se tak nejen tělo, ale i duše. 

„Základem úspěchu je vůbec si připustit, že máme problém a odborníkům se svěřit s každou bolestí a trápením, které nás tíží. Někdy je cesta k řešení delší a těžší, ale o to účinnější,“ dodává fyzioterapeutka Mgr. Nikola Vojtášková z kliniky Vo2Max. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: WHO, Společnost psychosomatické medicíny, Vo2Max

Tagy:
9 Komentářů
  1. Michaela Spalovská 1 rokem ago

    Velmi zajímavý a přínosný článek.

  2. EsterNováková 1 rokem ago

    Měla jsem problém se soustředěním, a tak mi můj lékař doporučil si najít nějaký koníček, u kterého se budu muset soustředit. Můj kamarád mi poradil internetové stránky https://gun.cz/Vzduchovky/, kde jsem si vybrala klasickou jednorannou vzduchovku. V dětství mě s ní naučil můj tatínek, takže nebyl problém si vzpomenout, jak střílet. Během několika tréninku jsem se naučila soustředění.

  3. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Zajímavý článek, člověk se dozví spoustu nových a důležitých informací.

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Zajímavý článek, kde je vidět, že jedno souvisí s druhým… není nad pohodu, štěstí a lásku….ale ne vždy se daří mít vše pod kontrolou a být naprosto v pohodě..

  5. ŠárkaMariana 2 roky ago

    S článkem velmi souhlasím 👍 V rodině mám určité lidi, kteří většinou tvrdí, jak je všechno v pohodě, ale často jim zdravotní potíže ukážou, že to tak vůbec není. Být v pohodě je jejich zbožné přání, ale tělo jim občas tvrdě ukáže realitu 🙁🤔

  6. NelaVávrová 2 roky ago

    zajímavý článek

  7. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Procházím také obdobím, kdy mě léčí komplexně. Pěkný článek.

  8. Velmi poučný článek.

  9. Vše souvisí se vším….přínosný článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account