221

Období kabátů je tady. Jak najít ten nejvíc univerzální? Inspirujte se u vévodkyně ze Sussexu.

Podzim klepe na dveře a vy máte pocit, že vám v šatníku stále něco chybí? Něco univerzálního, co můžete obléknout k teniskám, mokasínám i podpatkům? Něco s dětmi do školy, na procházky parkem i do práce? Něco neokoukaného a přesto nadčasového? Pak je trenčkot pro vás jasnou volbou!

Co jste o trenčkotu možná nevěděla? 

Jeho historie sahá až daleko do dvacátých let 18. století. Tehdy totiž skotský chemik a vynálezce Charles Macintosh a spolu s přítelem Thomasem Hancockem přišli s prvními nepromokavými plášti, které stojí za vznikem dnešních trenčkotů. Béžový plátěný kabát byl pak spojován hlavně s důstojníky z první světové války. Právě díky nim získal tento kabát svůj specifický název. První světové válce se totiž často přezdívá „zákopová“ a zákop se anglicky řekne trench a odtud tedy pochází „trench coat“. V Čechách ho pak známe spíš pod označením „baloňák“, který svoji historii zase spojuje zejména s příslušníky StB. 

V roce 1879 přišla s prvním trenčkotem britská značka Burberry a vytvořila z něj vysoce módní záležitost. Na stříbrném plátně ho oblékali nejslavnější detektivové, gangsteři, špioni, novináři i svůdné femme fatale. Kdo by si nepamatoval charismatického Humphreye Bogarda z filmu Casablanca nebo nádhernou Audrey Hepburn ve snímku Snídaně u Tiffanyho? Trenčkot se prostě stal symbolem neohrožených mužů hrdinů a chytrých žen, které dávaly přednost nadčasové eleganci před posledními módními výstřelky. A svou pověst si zachoval až dodnes!

Jaký trenčkot koupit? 

trenčkot, Mango, 1999 Kč

trenčkot, Reserved, 1499 Kč

trenčkot, Edited, 3899 Kč

trenčkot, H&M, 649 Kč

trenčkot, Cellbes, 1599 Kč

 

trenčkot, Marks & Spencer, 1999 Kč

trenčkot, Reserved, 1499 Kč

trenčkot, Lindex, 2199 Kč

Foto: Shutterstock.com, archiv 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account