Přicházející slunné roční období pro mnohé značí obměnu šatníku, první posezení na zahrádkách restaurací a příjemný čas strávený na čerstvém vzduchu. Pro alergiky ovšem nastává nelehké období. Alergie se projevují mnoha různými příznaky a zajímavé je, že člověk se může stát alergikem kdykoliv v průběhu života. Je proto tedy důležité projevy například pálení či svědění očí nepodceňovat. Optometristka Kristýna Štěbetává z Alensa nám ale prozradila, jak se efektivně proti alergiím bránit. 

Co dělat, když oči svědí a pálí

Oční alergie jsou poměrně častým problémem. Objevují se, když oči reagují na tzv. alergen, tedy něco, co je dráždí. Oči k potlačení působení alergenu produkují látku zvanou histamin, a v důsledku toho oční víčka nebo spojivky zčervenají, svědí, a mohou i otéct. Dalším z projevů je slzení a pálení očí, světloplachost a slepené oči hned po ránu. „Lidé, kteří mají oční alergie, mají běžně také nosní alergie projevující se ucpaným nosem, kýcháním a svěděním. Obvykle jde o dočasný stav spojený se sezónními alergiemi,” říká Kristýna Štěbetáková. Nejčastějším příznakem oční alergie je zánět spojivek, ten se objevuje přibližně u 40 % všech pacientů. 

Za sezónní alergií stojí celá řada alergenů. Patří mezi ně nejrůznější dřeviny či byliny, které rostou na našem území. Dále také pyl z trav, prach, zvířecí srst nebo plísně. Koncentraci alergenů ve vzduchu pravidelně sledují monitorovací stanice, které ve spolupráci s Regionálním úřadem veřejného zdravotnictví a Pylovou informační službou informují veřejnost v týdenní intervalech o aktuální situaci. Užitečným pomocníkem je také pylový kalendář. Jde o celoroční přehled období, kdy se během roku vyskytují jednotlivé pylové alergeny v ovzduší. Nejhorším obdobím pro alergiky je období od začátku března až do konce léta. Nejpříjemnější období je zase konec roku, kdy počet pylových alergenů výrazně klesá. 

Foto: Shutterstock

Jak se bránit proti sezónním alergiím

Existuje celá řada způsobů, jak se při sezónních alergiích chránit. Základním pravidlem je eliminovat možný kontakt alergenu s očima. Tedy pokud vás svědí a pálí, raději si je vypláchnete vodou, do očí si nesahejte a nemněte si je. Symptomy mohou být velice obtěžující, zejména pokud nosíte kontaktní čočky. „Při alergii je třeba dávat pozor na různá antihistaminika, jež mohou mít vliv na kontaktní čočky. Poraďte se s lékárníkem a pečlivě čtěte příbalové letáky přípravků proti alergii. Pokud je vaše alergická reakce vysoká, je lepší používat jednodenní čočky, které se po použití vyhodí, nebo čočky s vícedenním využitím čistit pomocí peroxidového roztoku,” radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

I když sluníčko od rána láká k procházce, snažte se nevycházet ven, když jsou v ovzduší pyly v největší koncentraci, tedy v polovině dopoledne a v podvečer. Stejně tak v tuto dobu doma příliš nevětrejte, a pokud jedete v autě, využijte klimatizaci. Neméně důležité je oči při pobytu venku chránit kvalitními slunečními nebo dioptrickými brýlemi. „Například pokud jste alergičtí na pyl, mohou vám pomoci sluneční brýle, které vytváří bariéru a zamezí přístupu alespoň části alergenů do očí. Stejně tak lidé trpící na alergie by si neměli rukama mnout oči. Právě při této činnosti si můžete do očí vetřít velké množství alergenů,” dodává Štěbetáková. Skvělým pomocníkem pro alergiky jsou domácí čističky vzduchu a vhodné je myslet také na kvalitní filtr ve vysavači. 

Další tipy optometristky Kristýny Štěbetákové: 

  • V případě, že nosíte kontaktní čočky, nenoste je déle, než je určeno.
  • Zvlhčujte si oči pravidelně očními kapkami.
  • Zvažte dočasný přechod z dvoutýdenních nebo měsíčních kontaktních čoček na jednodenní, čočky jsou tak méně infikované alergiemi.
  • Ručníky a oblečení nesušte venku a často měňte povlečení.
  • Pokud jsou vaše problémy dlouhodobé, může se jednat o jiné oční onemocnění. Například ječné zrno aj., v tomto případě vyhledejte odborníka.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Alensa

7 Komentářů
  1. Michaela Spalovská 1 rokem ago

    Naštěstí alergii nemám.

  2. Pomáhajú mi probiotiká cielené na alergie.

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Nosím brýle, suším prádlo v sušičce a měním povlečení. na druhou stranu miluji pobyt venku, tak to vyvažuji.

  4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Jsem již léta alergik, dodržuji, co mám, oči se snažím nemnout… nyní mi spíš denně teče z nosu, jen voda…ale je to nepříjemné…oči mě taky často pálí, ale skoro bych řekla, že více z počítače než z pylů…

  5. NelaVávrová 1 rokem ago

    Naštěstí nejsem na nic alergická, zatím :-D, ale velmi inspirativní článek. Ve svém okolí mám hodně alergiků…

  6. S jarní pylovou alergií mám letité zkušenosti, naštěstí mi vadí jen pyl olší a břízy.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account