Až 30 % světové populace trpí alergickou neboli sennou rýmou. U dětí až 50 % vykazuje citlivost na alespoň jeden běžný alergen. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, které každoročně znepříjemňují život milionům lidí po celém světě. Paradoxně ve městech může být situace horší než na venkově, protože je zde kvůli výškové zástavbě vyšší koncentrace pylů než v otevřené přírodě a navíc mají na pyly vliv i zplodiny z automobilů, proto mohou být alergeny agresivnější. S jarem pak přichází časté kýchání, svědící nebo slzící oči, smrkání, ucpaný nos, svědění v ústech a krku, ale také bolest hlavy, únava, nevyspání. Alergici jsou navíc hlavní rizikovou skupinou pro vznik astmatu, tedy chronického plicního onemocnění, kterým podle odhadů odborníků trpí 300 milionů lidí na světě a předpokládá se, že počet astmatiků se do roku 2025 navýší o dalších 100 milionů. Až polovina případů astmatu přitom zůstává nerozpoznána a není léčena, což může vést k dlouhodobým zdravotním následkům.

Trápí vás jarní alergie? Díky těmto tipům můžete minimalizovat její nepříjemné projevy!

Pobyt venku plánujte podle pylového zpravodajství

Pokud se u vás s příchodem jara objevují některé z výše uvedených příznaků, měli byste v každém případě zamířit do ordinace alergologa. Důležité je podstoupit testování alergií, které se ovšem provádí zpravidla po skončení a před začátkem pylové sezóny – tedy obvykle na podzim. Díky tomu budete přesně vědět, na co jste alergičtí, a případně bude možné zahájit dlouhodobou léčbu. Co dalšího ale můžete udělat pro to, abyste zmírnili potíže, které s sebou alergie na pyly přináší? V první řadě je to omezení pobytu venku v době maximálního výskytu pylových zrn v ovzduší. Sledujte proto pylové zpravodajství (např. na www.pylovasluzba.cz), kde se dozvíte, jaké jsou aktuálně dominantní pylové alergeny. Procházky venku raději vynechejte i v případě větrného počasí. Při příchodu domů se osprchujte a vyměňte oblečení, abyste se zbavili pylu, který ulpěl na oděvech či na těle.

Nemněte si oči a nenoste kontaktní čočky

U sezónní alergické rýmy trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže. „Oční alergie, neboli alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje příznaky zánětu spojivek MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Jestliže vás trápí pálení a slzení očí, nemněte si je, protože tím můžete uvolnit ještě více dráždivých látek a situaci zhoršit. Ulevit očím můžete obklady nebo kapkami z lékárny, ale pokud se problémy do tří dnů nezlepší, měli byste vyhledat lékaře, který nasadí vhodnou akutní léčbu. Oční kapky nebo tablety s antihistaminiky obvykle přinesou rychlou úlevu. Dlouhodobě neléčená oční alergie naopak může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. Alergici, kteří trpí refrakční oční vadou, by také měli na jaře vynechat nošení kontaktních čoček, protože nevhodnou manipulací s čočkami nebo roztokem mohou zanést alergen přímo do očí. Navíc při nošení čoček není možné používat kapky. Ti, kdo nechtějí zůstat odkázáni na nošení brýlí, které představují omezení při různých aktivitách, mohou absolvovat laserovou operaci nebo nitrooční operaci a tím se trvale zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu.

Mějte doma čistý vzduch

Kdo by si myslel, že se alergenům zcela vyhne, když se zavře doma, byl by na omylu. Do interiéru se pyly dostávají při větrání, proto v pylové sezóně je nejvhodnější větrat brzy ráno nebo po dešti, naopak se vyhněte větrání ve větrném počasí, anebo když je sucho. Navíc alergeny lze nanosit na botách, ve vlasech nebo na srsti našich domácích mazlíčků. Abyste si doma vytvořili oázu zdravého prostředí, pořiďte si čističku vzduchu s HEPA filtrací, která zajišťuje vysoce účinné odstranění alergenů. Například přístroj Dyson Purifier Hot+Cool automaticky detekuje a zachytává znečišťující látky, takže dokáže odstranit 99,95 % částic již od 0,1 mikronu. Zároveň disponuje technologií Air Multiplier™, která nasává i vzdálené znečišťující látky a distribuuje vyčištěný vzduch po celé místnosti. K tomu umí udržet v pokoji nastavenou teplotu, takže v létě prostor osvěží a v zimě vyhřívá. Můžete ji používat i během spánku díky nočnímu režimu, kdy monitoruje a čistí pomocí nejtišších nastavení spolu se ztlumeným displejem. Alergici se tak mohou konečně pořádně vyspat.

Foto: Shutterstock

Závěsy vyměňte za venkovní žaluzie

Pokud trpíte alergií na pyly, dávejte si pozor také na interiérové květiny. Zároveň nezapomínejte, že pylová zrna se mohou zachycovat i v různých textiliích nebo na površích. Proto minimalizujte bytový textil, jako jsou ubrusy a koberce, z dětského pokoje odstraňte plyšáky, anebo je alespoň pravidelně perte, čalouněnou sedací soupravu vyměňte raději za koženkovou či koženou, kterou lze snadněji otřít, a také volte vhodné stínění – pro alergiky se nedoporučují závěsy a záclony, ve kterých se mohou alergeny zachycovat, nepraktické jsou na otírání i horizontální žaluzie. „Ideální jsou v tomto případě venkovní žaluzie. Pokud je ve dnech, kdy venku řádí nejvíce alergeny, anebo je větrno, necháte zavřené, pyly neproniknou dovnitř a vám se bude lépe dýchat,“ radí Ing. Aneta Paroulková z opavské společnosti ISOTRA, která se již třicet let zabývá stínicí technikou. Navíc se díky exteriérovému stínění zbavíte dalších ploch, kde se může usazovat prach.

Vytáhněte do boje vysavač s plně utěsněným filtračním systémem

Abyste se zbavili alergenů v interiéru, nezapomeňte také na důkladné vysávání za pomoci vysavače s pokročilou filtrací. Například ultra lehký akumulátorový vysavač Dyson V12 slim má plně utěsněný systém filtrace, který zachytí 99,99 % mikroskopických částic a alergenů již od velikosti 0,3 mikronu – a vypouští čistší vzduch. Navíc díky integrovanému laseru dokáže odhalit i skryté nečistoty, které pouhým okem nevidíte. Tyčové vysavače bez kabelu mají také výhodu, že se s nimi snadno uklízí nejen podlahy, ale i další povrchy v domácnosti, včetně těch špatně dostupných. Kvalitní vysátí usnadní rovněž nábytek na kolečkách, se kterým lze snadno manipulovat.

Vyzkoušejte…

  • Jako první pomoc při očních potížích můžete zkusit výplach a obklady s odvary z bylinek jako je světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník.
  • Oteklá víčka zklidňuje studený obklad či vychladlé sáčky s vylouhovaným černým čajem. V lékárně si můžete nechat od specialisty poradit vhodné oční kapky, které mějte vždy po ruce, zejména pokud se chystáte ven.
  • Nejezděte v automobilu s otevřeným okénkem, v autě nešetřete na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.
  • Vyprané prádlo nevěste venku, nachytá se do něj pyl, který pak přinesete domů. Oblečení na ven nenechávejte v ložnici, kde spíte. Ideálně jej odkládejte hned v předsíni a nenoste do útrob bytu.

Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Hanka Vránová 2 roky ago

    Třeba syn trpí na alergie prakticky celoročně, ale teď to s ním bylo obzvlášť hrozné. Prý mu vadil i vzduch, který máme u nás doma a právě to mě donutilo zamyslet se nad jeho kvalitou a co by se dalo udělat pro to, aby byla lepší. Začala jsem tedy googlit a zjistila jsem, že by mohla pomoct rekuperace. Dívala jsem se i na ty rekuperační jednotky, viz třeba https://rekuperace-aldes.cz/ a je to celkem drahé. Na druhou stranu za ty výhody, které to nabízí by to asi stálo.

  2. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Jako alergie jsou moje smrt. Ale co jsem objevila molekulární vodík, tak se mi to hodně zlepšuje. Tady si o tom můžete něco přečíst: https://www.vodikove-lahve.cz/nas-blog/vodikova-voda-jako-zazracny-napoj-moderni-doby/ Nebo prostě zadejte do Googlu vodíková voda účinky a dostanete tolik materiálu, že máte na celý den o zábavu postaráno. 😉 Na alergie to zabírá, to můžu potvrdit.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account