Jak zhubnout? Jak rychle spálit tuk? Jak být štíhlá do plavek? Takové a mnohé další titulky na vás útočí nejen s příchodem léta a plavkové sezóny, ale každá žena se s nimi setká několikrát v průběhu celého roku. A předvánoční čas je k nim stejně ideální! Jednou z nejčastějších chyb v honbě za vysněnou postavou nás všech je ale souhrn nahodilých rozhodnutí a pochybná motivace. Pojďme teď zkusit „hubnout“ na základě biohackingu. Pojďme optimalizovat svou váhu! Biohackerský přístup k hubnutí má na mysli vědomé a pečlivé pozorování reakcí svého těla a podle nich pak volbu dalších kroků.  

Chci optimalizovat svou váhu. Jak začít? 

1. Zastavte se a zamyslete se, proč je pro vás důležité změnit svou váhu

Vadí vám, že nemůžete dopnout své oblíbené džíny? Přemýšlíte o dietě, kterou si tolik vychvalovala vaše kamarádka? Plánujete vyrazit na zimní útěk za sluncem a obléknout plavky? S jakým záměrem se vlastně chcete do redukce váhy pustit? Co bylo vaším emocionálním spouštěčem? Nebo toto rozhodnutí vzešlo z posledního rozhovoru s vaším lékařem, který vám snížení hmotnosti doporučil? 

Pojmenování důvodu, z jakého vás změna váhy začala trápit, vám může odkrýt pravdu, kterou se snažíte nevidět a která třeba vůbec nesouvisí s číslem na váze. Zkuste si teď popravdě odpovědět na všechny tyto otázky. Tohle zamyšlení vám dá příležitost zpomalit a rozmyslet si, jak chcete na téhle „hubnoucí“ cestě přistupovat ke svému tělu i k sobě sama. 

2. Správné načasování

Pokud jste o změně své váhy přesvědčeni z několika racionálních důvodů, přišel čas zhodnotit i časový faktor. V jaké životní fázi se teď nacházíte? Můžete si dovolit směřovat část své energie na redukci váhy nebo už teď dopředu víte, že ve svých povinnostech (rodinných i pracovních) prostě nenajdete na cvičení 4x týdně čas? 

Foto: Shutterstock

Proč je čas tak důležitý? Možná si totiž uvědomíte, že způsob, jakým jste doposud žila už vám prostě nevyhovuje. Možná přišel čas nahradit hektické pojídání croissantu k snídani za chůze v metru, třeba vyváženou snídaní u vašeho jídelního stolu. Pečlivé zhodnocení svých časových možností vám může cestu nejen ulehčit, ale také zvýšit pravděpodobnost vašeho úspěchu. 

„Pokud chcete úspěch, je nejdůležitější, abyste mu nebyly překážkou,“ Saghguru

3. Přijměte, jak vaše tělo vnímá dizkomfort

Co svou váhu brát jako příležitost lépe poznat samu sebe?

4. Buďte realistická

Okolí, média, sociální sítě a vaše hlava nám denně podsouvají představy o tom, co je vlastně dokonalé tělo. Jednou z nich je třeba domněnka, že pokud budeme mít vysněnou váhu, budeme šťastnější. Každé ženské tělo je ale jiné. To, co funguje pro vaši kamarádku, nemusí fungovat nutně pro vás. Neopomínejme faktory jako je naše fyziologie, zadržování vody, jednotlivé fáze menstruačního cyklu nebo třeba menopauzu. Pracujte se svou individualitou a najděte v ní svou novou sílu.

5. Vnímejte a tvořte souvislosti

Velmi často se stává, že pokud hubnutí nejde podle plánu či nevidíme dostatečné výsledky ideálně hned a rychle, viníme samy sebe ze selhání. Hlavními důvody se pak snadno může stát vaše nedostatečně silná motivace nebo pevná vůle. A přesně v této chvíli je čas zastavit se a zamyslet se: co funguje a co ne? Sesbírejte si svá vlastní data a jejich analýzu použijte k naplánování dalších kroků. Vlastně se to může stát i zábava. 

Foto: Shutterstock

Původní zdroj informací: Systers

Odborný zdroj informací: Tereza Celbová, MSc Cardiff university, Ba (Hons) Swansea university

Tagy:
7 Komentářů
 1. Tamara Schovancova 1 rokem ago

  cvičím pravidelně

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  jíme zdravě, i když si občas dopřejeme nějakou zdravější mlsku… snažíme se s manželem hodně chodit

 3. Je to bohužel i můj pomalu celoživotní boj, i kvůli zdraví bych měla shodit, ale čím je člověk starší, tím hůř to jde. Nicméně to nevzdávám a věřím v dobrý konec.

 4. MichaelaHoráková 2 roky ago

  Hlavně by se člověk měl cítit spokojený sám se sebou 🙂

 5. renata zborníková 2 roky ago

  Já se také pořád snažím, nevzdávám boj o hmotnost do 70 kg. Někdy to jde líp, někdy hůř. I tak se ale těším na Vánoce 🙂

  • MarieNavrátilová 2 roky ago

   Vážení, se zájmem jsem si přečetla článek “Honíte se za vysněnou postavou ….”. Ano honím, celý život bojuji s tím, aby moje váha neposkočila tam kam nemá. K tloustnutí mám dispozice, moji rodiče nikdy neřešili to, kolik váží a celý život si užívali do sytosti různých lahůdek. Já takto žít nechtěla, takže celý můj život je jen o odříkání, o počítání kalorií, o přemýšlení, co mohu, a co nemohu. Před 10 lety jsem si prošla peklem, prodělala jsem rakovinu prsu a úspěšně jsem se vyléčila. Jako vzpomínka na tuto nemoc mi zůstalo 10 kg, které jsem nabrala při užívání léků. život šel dál… přišel covid a já znovu nabrala dalších 10 kg. a co teď s tím…. mám nadváhu a nedaří se mi shodit kila dolů. Mým velkým přáním je posunout se trošku níž a znovu vypadat dobře.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account