Dny se opět začínají prodlužovat, sluníčko stále více vykukuje a vy jste stále více unavená. Člověk by předpokládal, že jaro se pozitivně odrazí na vaší náladě a stavu energie, ale ouha! Zejména v prvních teplých jarních dnech se spíš než „nadupaní“ nápady, energií a pozitivním nadšením cítíte unavení, slabí a neaktivní. Zjistěte, co vlastně jarní únavu způsobuje a co s tím můžete udělat. Jsme tu pro vás! 

Stále unavení? Zjistěte příčiny jarní únavy

Jarní letargie udeřila v plné síle. Dostavil se pocit únavy, stav mysli bez energie a jakéhokoliv nadšení. Dobrou zprávou je, že je to s příchodem jara naprosto normální. Dlouho se předpokládalo, že je to důsledek nedostatečného příjmu vitamínů. Nyní však víme, že příčinou této letargie je nerovnováha mezi dvěma hormony melatoninem a serotoninem. Melatonin je „hormon spánku“ a serotonin je takzvaný „hormon štěstí“. Hormon serotonin je produktová ve větší míře se zvyšující se intenzitou světla a melatonin, který se uvolňuje pouze v noci, je produkován méně. Jak se na jaře dny opět prodlužují, tělo uvolňuje více serotoninu. V této přechodné fázi, tedy ve fázi, kdy tělo pomalu produkuje více serotoninu a méně melatoninu, se musí hormonální hladiny upravit.

Dalším důvodem je přechod z více chladných na vyšší teploty. Tělo prochází změnou a reaguje na to rozšíření cév a snížení krevního tlaku. Tento proces nás může unavit a někdy vést k naprostému pocitu závratě. Tělo potřebuje pár dní, než si zvykne na počasí. To může trvat i dva nebo čtyři týdny. Po dokončení procesu by se vše mělo vrátit do normálu a vy můžete začít léto spokojeně a „nabití“ energií. Kromě oběhových problémů mohou být příznakem jarní únavy také bolesti hlavy nebo podrážděnost.

Foto: Shutterstock

Co dělat, když jarní únava trvá

Pokud vaše jarní únava trvá déle než pár týdnů, může mít i jiný důvod. V takovém případě by bylo dobré navštívit lékaře. Pokud je únava způsobena například poruchou spánku, měl by přijít s konkrétním řešením. Od věci není ani navštívení ani spánkové laboratoře, kde vás spánek vyšetří a zkontrolují tělesné funkce jako jsou mozkové vlny, dýchání, pohyby a srdeční činnost.

Únava však může být i příznakem některých nemocí, deprese nebo chronického únavového syndromu. V takových případech je na zvážení návštěva odborníka.

5 tipů, jak se zbavit jarní únavy a užít si začátek jara

Foto: Shutterstock

1. Pozvěte do domácnosti čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch po ránu zahání smutek a starosti. Zkuste potom, co vstanete otevřít všechna okna a pustit do místnosti čerstvý jarní vzduch. Neváhejte udělat průvan, aby vzduch v domácnosti mohl chvilku cirkulovat. Kyslík zažene případnou letargii a první sluneční paprsky vám dodají dobrou náladu. Jasné světlo snižuje produkci melatoninu a zvyšuje naopak „hormon štěstí“ a tedy příval serotoninu. Příval ranních slunečních paprsků vám zlepší náladu a zvýší vaši motivaci.

Foto: Shutterstock

2. Vyzkoušejte kombinaci teplé a studené sprchy pro lepší krevní oběh

Kombinace teplé a studené sprcha je ideální pro ranní rozproudění krevního oběhu. Změna teploty způsobuje, že se cévy střídavě rozšiřují a stahují. Tento proces má různé účinky na vaše tělo. Teplá a studená sprcha má pozitivní vliv na imunitní systém, metabolismus, krevní oběh, funkci srdce, regulaci tepla a také na vaši náladu. Udělejte si z nich svůj ranní rituál. Začněte hřejivou teplou sprchou a na závěr otočte kohoutkem na chladnější stupeň a od nohou rychle osprchujte nohy a horní část těla. Opakujte tento proces dvakrát za sebou a věřte mi, že jste připravena začít nový den. 

Extra tip:

Pokud vám brzké ranní sprchování jde proti srsti, můžete ze začátku vyzkoušet chladivou pleťovou masku nebo polštářky pod oči. Nemají sice úplně stejný účinek jako studená sprch, ale přesto mohou ranním mrzoutům pomoci odstartovat nový den. 

Foto: Shutterstock

3. Nepodceňujte sílu dobré snídaně

Existuje důvod, proč se říká, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Ráno byste si na ně měli udělat dostatek času – bez ohledu na to, zda je zima, jaro nebo jakékoliv jiné roční období. Pokud vynecháte snídaně, váš metabolismus klesne a váš mozek, svaly a všechny jiné orgány budou postrádat energii na efektivní práci. Zkuste něco sníst nejpozději do dvou až tří hodin po vstávání. Základem pro vyváženou snídani jsou sacharidy. Hodí se sem například ovoce a celozrnné nebo vícezrnné pečivo. Abyste zůstali sytí až do oběda, měl by váš snídaňový plán obsahovat také dostatek bílkovin. Ideálními zdroji bílkovin jsou vejce, ořechy, tvaroh nebo semínka. Uvidíte, že s vyváženou snídaní začnete den s mnohem více energií. 

Foto: Shutterstock

4. Nezapomínejte pít

Dostatek tekutin během dne je základ. Voda zajišťuje dokonalé fungování všech metabolických procesů. To zlepší váš výkon a dodá vám více energie. Dostatečná hydratace navíc podpoří vaši koncentraci a zabrání bolestem hlavy. Příjemným vedlejším efektem je, že nemáte hlad tak rychle. Pokud před každým jídlem vypijete sklenici vody, nastartujete si metabolismus na maximum.

Foto: Shutterstock

5. Vyrazte ven na čerstvý vzduch

Pohyb na čerstvém vzduchu zajišťuje, že kardiovaskulární systém může pumpovat více krve do tělesného oběhu. To dodává mozku dostatek kyslíku a zvyšuje jeho výkonnost. Světlo vám také dodá vitamín D, který posiluje náš imunitní systém. Světlo je absorbováno kůží, takže pokud to teploty dovolí, měli byste nechat slunce svítit na vaši tvář, ale třeba i ruce. Vždy byste ale měli použít SPF ochranu přes UVA a UVB slunečními paprsky. Ať už krátká procházka nebo výběh na čerstvém vzduchu může podpořit vás imunitní systém a potlačit jarní únavu. Navíc procházka pročistí vaši hlavu a zlepší vaši náladu. 

Extra tip:

Zabalte si pár chutných svačinek, vezměte si piknikovou deku a vyrazte strávit den v parku s rodinou. Denní světlo, čerstvý vzduch a dobře vyvážené jídlo v jenom je nejlepší lék na každou jarní únavu.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Medi.de

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account