166

Kmín je jedním z nejstarších koření vůbec. Jeho stopy sahají až do mladší doby kamenné, což potvrdilo již mnoho objevů na archeologických nalezištích. Jaký vztah máte k tomuto ochucovadlu právě vy? Možná vás hodně překvapí jeho benefity, které se týkají kondice i zevnějšku. Konkrétně jde o tyhle!
Prevence anémie. A to se počítá
Už jste někdy slyšeli o tom, že výše zmíněná ingredience má pověst bohaté zásobárny železa, tedy minerálu nezbytného pro produkci červených krvinek? Právě proto je navýšení její spotřeby chutným způsobem, jak zabránit anémii. To je stav, při němž je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu pod normu stanovenou podle věku a pohlaví. Zpravidla se to projevuje únavou, střevními potížemi, bolestí hlavy a poruchou soustředění. Žádnou výjimkou není ani zapomnětlivost, nechutenství, hučení v uších, dušnost či nespavost.
Silnější imunita, která teď bude třeba
Již několik studií prokázalo, že kmín díky svému antioxidačnímu působení i neskromnému obsahu vitaminu C pomáhá imunitnímu systému účinněji chránit tělo před napadením bakteriemi, viry, houbami a parazity. Mít obranyschopnost ve formě je tajemstvím méně častých onemocnění, běžných viróz, alergií i nachlazení.
Prevence rakoviny? Ano, to také
Dle názoru některých expertů fungují určité sloučeniny přítomné v uvedeném koření jako vynikající antikarcinogenní látky, jež jsou zvláště účinné, jde-li o prevenci rakoviny prsu a tlustého střeva. A to je nadějná informace, nemyslíte? Typicky vonící přísada vám však ráda poslouží i jinak…
Tak trochu neobvyklé řešení akné
Vzhledem k faktu, že kmín v sobě ukrývá i nemalý podíl vitaminu E s vynikajícími protizánětlivými vlastnostmi, doporučuje se při léčbě akné. Jediné, co musíte udělat, je rozemlít pár jeho kousků a vmíchat je do trochy vody, aby vznikla snadno aplikovatelná pasta. Tu si pravidelně nanášejte na problematická místa a po zaschnutí smyjte všechny pozůstatky. Dlužno dodat, že seznámíte-li rozdrcená zrnka s kokosovým olejem, získáte regenerační omlazující masku, jejíž doba působení je zhruba 20 minut.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account