Vypadají jako malé kulaté zelené korálky. Tyto fazole mungo jsou z výživového hlediska vítaným zpestřením zdravé stravy, a kromě toho jsou i chutné. Jde o méně známou luštěninu, která je ovšem na rozdíl od mnoha jiných luštěnin, velice dobře stravitelná.

Co jsou mungo

Tato luštěnina je příbuzná se sójou, ale má naprosto odlišné vlastnosti. Zelené mungo fazole pěstované povětšinou hlavně v Indii se poté rozšířily do Číny a jihovýchodní Asie, nakonec si našly cestu až do Ameriky. Jsou hodně používané v asijské kuchyni a dnes už jsou také neodmyslitelnou součástí mnoha vegetariánských receptů, ať už jde o polévky, hamburgery nebo saláty. Jejich jemná delikátní chuť vzdáleně připomíná lískové oříšky.

Nutriční hodnoty 

Nutriční hodnoty fazolí mungo nelze v žádném případě podceňovat. Jsou obzvláště výživné a bohaté na bílkoviny, které tvoří 35% jejich hmotnosti. Představují proto cenný zdroj bílkovin, zejména pro sportovce, a pro ty, kteří dodržují veganskou a vegetariánskou stravu. Ocení ji i příznivci ajurvédské stravy.

Jsou bohaté na vlákninu a proto podporují funkčnost střev. Najdete v nich také celou řadu vitamínů vitamínů A, C a E nebo minerálních solí, jako je fosfor, hořčík, železo a vápník.

Obsahují málo kalorií a mají nízký obsah tuku, to z nich dělá potravinu pro nízkokalorickou stravu. Kromě konzumace samotných fazolí, jsou ceněné i mungo klíčky. Klíčení mungo fazolí je vhodné hlavně v zimním období, kdy křehké a chutné klíčky mungo představují snadno dosažitelný zdroj vitamínů a minerálů.

Vlastnosti fazolí mungo

Stejně jako nutriční hodnoty, zajímavé jsou i vlastnosti této luštěniny. V první řadě je to antioxidant a také spojenec v boji proti cholesterolu, protože je bohatá na látku zvanou lecitin. Díky nízkému glykemickému indexu, kterým se vyznačuje, je také ideální pro diabetiky. A konečně díky vysokému obsahu vlákniny má velkou sytost, takže je ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Snadný způsob, jak si vypěstovat fazolové klíčky

Pokud jste příznivci konzumace klíčků, určitě se vám vyplatí pořízení speciální misky pro klíčení mungo. Tato praktická pomůcka vám zaručí s minimem námahy chutné křehké klíčky z luštěnin, ale třeba i ze semínek ředkvičky.

Pokud si chcete tuto výtečnou přísadu vypěstovat na zkoušku, určitě vám poslouží i obyčejná sklenice. Rychlé klíčení mungo fazolí je tak způsob, jak si obstarat přílohu k hlavnímu jídlu nebo zpestření do salátů a pomazánek.

Optimalizace pro vyhledávače je tedy tím, co vám může právě společnost SEOlight kdykoliv nabídnout. A to v té nejvyšší kvalitě.

Foto: Pixabay

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account