Zprávy o kvalitě ovzduší na nás útočí prakticky každý den naprosto stejně jako pojem zdravý životní styl. Většina z nás si ho dává nejrychleji do souvislosti se zdravým stravováním, pravidelným pohybem a dostatečným odpočinkem. Přestože se všichni snažíme dodržovat většinu doporučení zdravého životního stylu, počet osob náchylných na různá respirační chronická onemocnění či alergiků stále přibývá. Co tedy děláme špatně? Možná je na vině právě kvalita ovzduší. S tou venkovní nic neuděláte, ale tu vnitřní neboli domácí ovlivnit můžete. Podnikněte změny ke zvýšení kvality vzduchu v interiéru a snadno tak snižte riziko vzniku zdravotních problémů nebo dokonce zlepšete kvalitu svého života. Stačí začít s těmito jednoduchými kroky…

Co můžete udělat, aby se kvalita ve vaší domácnosti zlepšila? 

Foto: Shutterstock

1. Zamyslete se nad znečišťujícími látkami

Odstartujte svou cestu za lepším ovzduším u vás doma tím, že se seznámíte s běžnými zdroji znečištění, na které můžete ve vaší domácnosti narazit. Například některé čisticí prostředky jako jsou čističe skla, osvěžovače vzduchu, bělidla nebo čistící prachové spreje mohou obsahovat škodlivé chemikálie, které se poté zdržují ve vzduchu. Patří mezi ně například amoniak, butoxyethanol, ftaláty a mnoho dalšího. Jejich celkový dopad na životní prostředí i ovzduší ve vašem bytě může být zničující. Neváhejte proto vyměnit čisticí prostředky za ty ekologické, které jsou ze 100 % vyrobeny výhradně z šetrných ingrediencí a jejich použití je tak bezpečné pro celou rodinu. 

Foto: Shutterstock

2. Podnikněte kroky ke kontrole alergenů

V mnoha vnitřních prostorách běžně najdete řadu alergenů a dráždivých látek, včetně:

– prachu

– plísně

– domácích mazlíčků

– roztočů

Udržování těchto alergenů na uzdě obvykle zlepší celkovou kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti o mnoho procent, nemluvě o snížení vašich šancí na výskyt respiračních příznaků nebo jiných problémů jako jsou:

– rýma

– slzení očí

– bolesti v krku

– kýchání

– kožní vyrážky

– svědění

Neváhejte proto vsadit na preventivní strategie pro kontrolu alergenů jako jsou pravidelné kartáčování a koupání vašeho mazlíčka, praní lůžkovin dvakrát za měsíc nebo výběr hypoalergenních polštářů. 

3. Vsaďte na čističku vzduchu

Investice do kvalitní čističky vzduchu je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet vzduch ve vaší domácnosti čistší. Čistička vzduchu zachytí nečistoty jako je pyl, prach a další alergeny, které mohou u citlivějších osob a alergiků způsobovat řadu potíží. Je proto velmi vhodná do domácnosti s dětmi, astmatiky a alergiky, ale i pro každého, kdo bydlí ve větším městě nebo prašnějším prostředí. HEPA filtr může ve skutečnosti odstranit 100 % procent škodlivých částic z vašeho vzduchu. Snadno si ale poradí i s kouřem, spory plísní, přebytkem oxidu uhličitého, alergeny jako srst domácích mazlíčků nebo viry chřipkového původu.  

Foto: Shutterstock

Mezi další benefity patří například funkce aroma difuzéru, díky které bude vzduch nejen vlhčí, ale také provoněný esenciálními aroma oleji nebo noční lampa, která je vhodná jako uklidňující světelná kulisa v interiéru a přispívá ke kvalitnějšímu spánku.

Foto: Shutterstock

4. Snižte vlhkost

Vlhkost ve vnitřních prostorách může vést k mnoha zdravotním rizikům, včetně růstu plísní. Vlhké prostředí může být způsobeno řadou faktorů, včetně:

– vlhkého podnebí

– netěsné izolace

– nízkou ventilací v oblastech s velkým množstvím páry, jako jsou kuchyně nebo koupelny

Vlhké podmínky pak mohou vést k mnoha respiračním symptomům, včetně kašle, sípání a astmatických záchvatů. 

Vlhkost ve vaší domácnosti můžete snížit:

– pomocí odvlhčovače

– zapnutím ventilátoru a nebo otevřením okna, když se sprchujete nebo vaříte

– pravidelným větráním

Foto: Shutterstock

5. Efektivně používejte pokojové rostliny

Mnoho bytových expertů používá pokojové rostliny nejen jako dekorace, ale také k čištění vzduchu v domácnosti. Například výzkum z roku 2017 zjistil, že takzvané pokojovky by mohly pomoci snížit specifické látky znečišťující vnitřní vzduch, včetně VOC a jemných částic, téměr o 30 %. Výsledky ale zatím nejsou prokazatelné. 

Mezi rostliny uznávané jako účinné při udržování čistého vzduchu v interiéru patří například:

– Dracaena – neboli Dracéna

– Spathiphyllum –  neboli Toulcovka (Peace lily)

– Hedera Helix  – neboli Břečťan popínavý

Foto: Shutterstock

Zdroj: WHO, Wikipedia Commons, Beko, Science Direct

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
8 Komentářů
  1. Michaela Spalovská 1 rokem ago

    O čističce vzduchu uvažujeme už dlouho, tak třeba konečně pořídíme.

  2. PetraVelíková 1 rokem ago

    Máme ionizátor vzduchu a super.

  3. MartinaSoučková 1 rokem ago

    Moje kočky mají na pokojovky jasný názor, neslučitelný s jejich životem 😀

  4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    PRACH JE TŘEBA UTÍRAT, ALE KDYBYCH HO MĚLA UTŘÍT VŽDY, KDYŽ HO VIDÍM, BYLO BY TO I 3X DENNĚ

  5. Kristýna Štírová 1 rokem ago

    Hodně to řeším teď, když máme v práci home office. Jasně, Covid si zahrál v tomhle svoji velkou roli. Ale tak to se asi nedá nic dělat. Nicméně je to tak, že vlhkost vzduchu řeším. Máme sice skvělé videokonferenční systémy od https://avtg.cz/videokonferencni-systemy/ ale když nejste v práci lomeno doma spokojení, tak je vám to k ničemu. Používám klasickou čističku vzduchu a ještě k tomu ráno a večer intenzivně větrám. 🙂

  6. EsterNováková 1 rokem ago

    Já jsem si uvědomila před několika dny že bych si měla čas od času také v domácnosti utřít prach. Protože když jsem naposledy čistila https://www.finecase.cz/komody/ komodu, tak jsem tam našla tak neskutečně velký nános nepořádku, že to ani není hezké. Mám z toho pak také rýmu, a to není dobře.

  7. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Líbí se mi pokojové rostliny.

  8. NelaVávrová 1 rokem ago

    Máme problém v zimě s vlhkostí, nejvíce pomáha nesušit prádlo v bytě. Pořídit si susičku a pravidelně větrat 🙁

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account