Knižní debut Marca Hamera Jak chytit krtka je působivým autobiografickým dílem o životě profesionálního chytače krtků a znalce jejich životního cyklu a zvyků.  

Celým románem prosakuje autorova oddanost, sounáležitost a soužití s přírodou, kterou si vydobyl svým životním stylem a posláním. Román nepopisuje jen, ač velice zajímavý obraz života krtků, ale rovněž každodenní rituály a vlastně celoroční práci na zahrádce takového chytače. Autor chtě nechtě zabrouzdá i do svého myšlenkového rozpoložení, protože, jak je známo, člověk při práci na zahrádce přemýšlí leckdy o životě zcela v jiné dimenzi. Hamer se dotýká i vztahů s rodinou, přáteli, ke společnosti jako takové; zabývá se pomíjivosti lidského bytí.

Kolik druhů krtků existuje? Proč se vůbec tito hmyzožravci hubí? K čemu je dobrý takový chytač krtků? A tušíte, že existuje něco jako “krtkologie”, která má souvislost s archeologií? Osobně jsem se nestačila divit!

Hamer příběh doplňuje tematickými básněmi a obrázky. Mimo zahradnictví, které se stalo jeho vášní v průběhu života, totiž vystudoval dějiny umění a stal se znalcem tzv. haiku, což jsou krátké básně, které používají smyslový jazyk, aby zachytily pocit nebo obraz.

Vlastní pocit z četby: Knihu bych doporučila těm, kteří mají pozitivní vztah k přírodě, kteří v ní nalézají klid a mír, prostě duševní pohodu. Jedině takový čtenář má šanci román prožít a dostatečně ocenit.

“Co je křehké a němé lze snadno ledabyle poranit, bezmyšlenkovitě polámat a zmrzačit.”

“Na lidstvu je trvalý pouze jeho odpad.”

“Být jednoduše obyčejný v sobě nese jakousi posvátnou velkolepost.”

 

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím Host. Celkem má 240 stran. Napsal Marc Hamer. Z anglického originálu přeložili Vojtěch Ettler a Milan Děžinský. ISBN 978-80-7491-280-1.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account