Dnešní únorovou sobotu jsme s manželem strávili na keškách v oblasti Hořic. Zastavili jsme se i u místního zámku. Doposud jsem vlastně ani nevěděla, že v Hořicích zámek mají. Bohužel bylo dnes zavřeno, ale již příští sobotu 22. února 2020, dle plakátku, se zde bude (od 9.00 hodin) konat Masopust. Tak možná tato akce někoho zláká i k výletu.

Zámek Hořice je dvoukřídlá patrová stavba nejasného stáří a stavebního vývoje, která spolu s hospodářskými budovami na severu a východě a zdí na jihu tvoří uzavřený celek. Průjezd do nádvoří zprostředkovává půlkruhový portál ve velmi krátkém jižním křídle, jehož vnější průčelí zdobí sluneční hodiny a štítek s volutami. Nad portálem je zasazen erb rodiny Strozzi. Dlouhé západní křídlo mělo původně na nádvorní straně arkády a sgrafitovou výzdobu. V nádvoří stojí přízemní stavení bývalé hořické tvrze.

Hořický zámek je v současnosti účelově využíván společností Lesy České republiky, pro případné muzejní využití nabízí vynikající polohu v centru města, budovu se zajímavou historií a praktickým uspořádáním vhodnou k všestrannému využití. Není přístupný veřejnosti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account