Existuje jednoduchý způsob, jak v lidech vyvolat jejich dobrou stránku a potom se z ní těšit. A proč by Vám mělo záležet na tom, jestli v lidech vzbudíte dobro nebo ne? Jednoduše proto, že se Vám to potom vrátí. Pravidlo:

Sklízím, co jsem zasel,

platí vždy a všude.
 

Síla pochvaly
To, o čem mluvím je síla pochvaly. Jenže lidé s chválou šetří. Zato s kritikou ne. Tu rozsévají, kudy jen chodí. A my se pak divíme, že je pro nás jednodušší přijmout kritiku, než pochvalu. Když nás lidé chválí, tak se červenáme a říkáme, že „to nestálo za řeč“ nebo, že „to nestálo za nic“.
A přitom, jak je Vám po duši, když Vás někdo pochválí? Ten pocit přece stojí za to, ne? Tak proč to neděláte? Proč víc nechválíte? Proč neoceňujete na lidech to dobré, místo, abyste se stále upínali k jejich chybám? Tenhle způsob myšlení rozvracuje vztahy.
 

Má to dalekosáhlé důsledky
Víte například o tom, že když se stále zaměřujete na partnerovy chyby, a to i kdyby ty chyby byly pouhých 10 % celé jeho osobnosti, můžete mít tendenci tohoto partnera opustit? Ano. A to tehdy, když potkáte někoho, kdo má těchto 10 %, které Vám schází. Bohužel v tomto zacílení na partnerovy nedokonalosti, které naopak druhý splňuje, nevidíte těch zbylých 90 %. A co se pak stane? Můžete opustit skvělého partnera, na kterém je 90 % věcí perfektních, jen kvůli 10 % nedokonalostí, a tak neuvěřitelně nalítnout své povaze, která kouká hlavně na chyby.
 
Jo, až takové jsou důsledky, když se zabýváte tím, co nefunguje a snažíte se potlačit to zlé, místo toho, abyste se obrátili k tomu dobrému.
 

Pochvala jako nástroj manipulace? Ano, může být

V tuto chvíli určitě praktický mozek namítne, že pochvala taky může být účelová a sloužit jenom k manipulaci. Ano, to naprosto souhlasím. Proto vždy chvalte pouze to, co doopravdy jako krásné a dobré shledáváte. Nikdy nelžete! Protože to pořád není pochvala, ale lež. Tak co dobrého by se k Vám potom vrátilo? Nic. Vrátí se k Vám zase lži. Zase budete sklízet, co jste zaseli.
 

Budou se kvůli Vám snažit

Pochvala je úžasný nástroj. Lidé chtějí být chváleni. A když doopravdy na každém najdete něco, za co ho pochválit, budou se ostatní vůči Vám snažit. Budou se snažit získat Vaši další pochvalu, Vaše uznání, Vaši pozornost. Vztahy jsou především o získávání pozornosti. A je jedno, jestli jde o lásku a nebo o vztahy pracovní. Chtějte, aby se lidé kvůli Vám snažili. Kam to totiž povede? Budou lepší. Protože se snaží a za nějakou dobu budou lepší konstantně, a zase budou chtít být dál lepší a tak dále a tak dále. Budete vytvářet lepší vztahy, lepší lidi. A to jenom tím, že v nich začnete vyvolávat lepší stránku. Jednoduchou, upřímně míněnou pochvalou.
 

Výhody pro Vás

Výhody však nejsou jenom vůči okolí. Výhody jsou tu hlavně pro Vás. Tím, že se otočíte k dobru, místo toho, abyste v sobě potlačovali to zlé (a Vy to uděláte, když se začnete zaměřovat na to hezké ve Vás i kolem Vás), budete mnohem šťastnější a spokojenější člověk. Dobré vyvolává zase to dobré a to se k Vám bude vracet. Znovu se zamilujete do svého partnera, když znovu objevíte to krásné na něm a budete si toho přednostně všímat. Posílíte svoje přátelské vztahy, protože oceníte jejich kvalitu, pomoc, důvěru a jistotu, kterou Vám dávají. Budete se těšit z práce, protože Vaše vztahy začnou být klidnější a spokojenější. Vaše spolupráce poroste.
 
Zaměřením se a oceněním toho dobrého kolem Vás, změníte Váš život. A jestli máte strach, že teď najednou začnete chválit a lidé začnou být vůči Vašemu chování podezřívaví, tak napřed začněte tím, že si začnete všímat toho krásného kolem Vás a na cizích a začnete si to říkat sami pro sebe. Oceňte krásný trávník, modré nebe, dívčiny krásné sluneční brýle a nebo nové auto souseda.

Mějte radost z toho všeho super kolem už teď, ať pak všechno to super může přijít i k Vám.

A jestli nevíte co chcete, tak si stáhněte můj e-book zdarma Jen správný Cíl je Start a spolu s uznáváním hezkých věcí kolem Vás se pusťe na cestu splněných přání.

Vaše rozhodnutí dnes, ovlivní Váš zítřek.

 
Koho dnes pochválíte? Co krásného je dnes kolem Vás? 🙂
 
Vaše Lenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account