Francie očima Jana Šmída: Křest unikátní knihy na oslavě Mistrovství Evropy

Na velvyslanectví Francie se ve večerních hodinách dne 26. května 2016 uskutečnila oslava zahájení Mistrovství Evropy ve fotbale, pořádaného v tomto roce ve Francii. V rámci akce proběhl křest knihy autora Jana Šmída, ve které představuje všechna pořádající francouzská města a jejich okolí a to nejen pro fanoušky fotbalu. Kniha nese název Francie – Co v průvodci nenajdete. Kmotry knihy se stali fotbalista Antonín Panenka a rodačka z Francie, herečka Chantal Poullain.

„Knihu jsem si pročetla, zejména pasáže o místech, která dobře znám, jako je Mariseille, odkud pocházím. Líbí se mi, jak je poutavě napsaná a mám radost, že naši čtenáři mohou poznat Francii takovým osobitým způsobem,“ komentuje Chantal Poullain.

Druhý z kmotrů, Antonín Panenka dodává: „Zahajuji tuto slavnostní událost symbolickým výkopem míče. Přeji všem, aby je kniha i fotbal bavili, jako mě. Osobně mám tři želízka v ohni na Mistrovství Evropy, takže budu bedlivě sledovat a jsem rád, že tady můžeme zakusit trochu tamní atmosféry.“

Oslava byla uspořádána jako garden party v krásných zahradách Buquoyského paláce. Patronem významné společenské události nebyl nikdo jiný, než velvyslanec Francie v České republice Jean-Pierre Asvazadourianem. V zahradách byl zastoupen každý ze šesti regionů, ve kterých se ME odehrává a tak tři stovky hostů, kteří na slavnost dorazili, mohli vychutnat tradiční francouzskou gastronomii v podání šéfkuchařů Restaurantu Passage a vynikající vína. To vše společně s hostiteli Dianou Sixtovou a Zlatkem Míčkou ze společnosti Merlotd’Or, kteří se specializují na investiční vína a dovoz vín z oblasti Bordeaux. Přivítal je moderátor Michal Jančařík, který se stal průvodcem večera. O kouzlo atmosféry se zasloužil Blue Star Václava Marka – big band.

Autor knihy Jan Šmíd procestoval všech pět stovek míst, o kterých kniha Francie – Co se do průvodce nevešlo, pojednává. Složil tak personifikovaného průvodce, což ho odlišuje od klasických příruček. Příběhy jsou nasbírané za deset let pobytu ve Francii, z nichž osm působí jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. „Jsem moc rád, že Chantal mohla být kmotrou, protože na téma Francie jsme si hodně popovídali a rozhovory s ní, zejména ten, který naposledy dělal Karel Šíp, považuji za nejzdařilejší vůbec. S Antonínem Panenkou jsem hrál za 1. FC Radiožurnál a hlavně je obrovský pojem ve světě, kde je ještě slavnější, než tady. V zahraničí označují „Panenku“, jako gól,“ dodává k volbě kmotrů autor knihy.

Představované regiony a města:
Paříž…v podobě pařížské kavárny
Lille & Lens…s výběrem zdejších sýrů a Cideru
Bordeaux…ústřice z Arcachon s vína Entre-deux-Mer a pečené jehně s červenými víny z Pauillacu
Toulouse…foie gras a teriny Thocavin s víny Madiran a Jurançon
Marseille…s tradiční Boullabaisse s bílými a růžovými víny z Provence
Nice…grilování, ratatouille a salát niçoise s víny z Domaine OTT
Lyon & St. Etienne…šneci a tradiční charcouterie s víny z Beaujolais a Macônu

www.merlot.cz
Foto: Miya Špačková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account