117

Smutný avšak podmanivý příběh jedné rodiny, to je kniha s názvem Dobrá matka, jehož autorkou je populární irská spisovatelka Sinéad Moriarty. 

Všechno vypadá tak banálně. Dva milující se manželé Higginsovi spolu zplodí tři krásné děti. Pak si otec najde mladou milenku, s kterou neplánovaně zakládá novou rodinu. Od té původní se postupem času odlučuje, opouští nejen svou úžasnou ženu Kate, ale ztrácí kontakt i se svými dětmi, osmnáctiletým Lukem, dvanáctiletou Jess a teprve sedmiletým Bobbym. Nick však zrovna neoplývá štěstím ani se svou novu láskou. Má starosti s penězi i s volným časem, kterého se mu prostě nedostává. Je unaven, zmožen, znuděn životem.

Kate kvůli nedostatku financí nezbývá nic jiného, než prodat jejich krásný dům a přestěhovat se s dětmi ke svému otci, který je ochoten podat jí pomocnou ruku. Děti jsou si s matkou i dědečkem  blízcí a citově propojení, zda se, že je nemůže zlomit. Ovšem osud nastavuje svoji krutou tvář zcela nečekaně -dvanáctiletá Jess se poslední dobou necítí dobře. Je často unavená, pobledlá, cítí těžkost i bolest těla, často se jí spouští krev z nosu. Jindy pozitivně naladěná mladá slečna je zcela bez síly a ztrácí energii i při zcela běžných životních situacích. Matka se na to už dál nemůže dívat a vezme ji, pro jistotu, k lékaři. Jess diagnostikují akutní myeloidní leukémii. Ihned podstupuje léčení, prochází si chemoterapií, hledá se vhodný dárce kostní dřeně…

“Jak by mohl existovat Bůh, který dopustí, aby děti takhle trpěly?” 
– str. 140 –

Pro čtenáře je zdrcující zejména popis hospitalizace této mladé dívky. Kolik se toho mladé děvče naučí za pár dní o bolesti, utrpení, smutku, strachu, smrti a zármutku. Jak velká je vůle dítěte žít a přemoci boj s touto krutou nemocí? Jsme svědky přemýšlení a rozhovorů dospívajících o smrti a o tom, co je čeká poté, co z tohoto světa odejdou…

Asi nejtěžší rozhodnutí musí udělat matka, kterou její trpící dcera požádá o poslední přání…

Celá rodina se ze zdrcující zprávou vyrovnává po svém, zakouší veškeré možné emoce – vztek, lítost, zklamání i titěrnou naději.

… Existuje něco, co může rodině po ztrátě milované dcery a sestry, vykouzlit opět úsměv na rtech? …

Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím Ikar. Celkem má 464 stran. Napsala Sinéad Moriarty. Z originálu přeložil Radovan Zítko. ISBN 978-80-249-3854-7.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account