Hned vedle Sochařského parku na vrchu Gothard se nachází hned dva hřbitovy. Nový a Starý. Tomu Starému vévodí Kostel svatého Gotharda.

Kostel svatého Gotharda je římskokatolický, orientovaný, filiální kostel v Hořicích. Je chráněn od 27. 12. 2005 jako kulturní památka České republiky. Kostel je situován uprostřed hřbitova ohrazeného zdí na návrší nad obcí a je krajinnou dominantou území jihovýchodně od Hořic. Součástí areálu je 52 náhrobníků.

Barokní kostelík byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou, která byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena svatému Gothardovi, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni. V roce 1653 byla opravena střecha stržená větrem a v roce 1654 byla obnovena zvonice. V roce 1675 byla postavena nová kazatelna a v roce 1680 byl pořízen nový strop.

Interiér kostela je 14,8 metru dlouhý, 9,2 metru široký a 6,5 metru vysoký. Hlavní oltář s obrazem sv. Gotharda je barokní. Pískovcové sochy 12 apoštolů a 4 českých patronů jsou dílem profesora sochařsko-kamenické školy Jana Vávry. Z původních tří zvonů zbyl jen nejmenší.

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají. Poutní mše svatá se koná v neděli okolo 5. května od 10.00.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account