První měsíce nového roku se tradičně nesou v duchu předsevzetí a zbavování se všeho, co už nám neslouží. S pohonem v zádech v podobě marketingových sloganů tak nejčastěji míříme za hubnoucími kůrami a jarními detoxy, jejichž slibům v podobě krásné postavy do plavek a pročištěného těla bez nemocí lehce podlehneme. Záhy ale zjistíme, že místo našich těl zhubly pouze naše peněženky a že místo k bazénu nebo moři vedou naše kroky kvůli zažívacím potížím tak akorát na záchod. Jak tedy k detoxu přistoupit, aby pro tělo nebyl šokem, nýbrž cennou pomocí?

Detox není marketingová strategie, ale přirozený proces

Většina lidí si pod pojmem detox představí suplementy, půsty či striktní pití šťáv aneb vysoce efektivní (a vysoce škodlivé) strategie, které jsou pro tělo přílišným extrémem. Ve skutečnosti ale tento pojem znamená úplně něco jiného.

Detoxikace je jedním z mechanismů metabolické biotransformace cizorodých i endogenních látek, který umožňuje danou látku biochemicky inaktivovat a vyloučit některou z cest z těla ven (např. potem, močí, plícemi nebo přes trávicí soustavu). Nebezpečné či velmi aktivní látky i případné produkty našeho vlastního metabolismu tak nemají šanci kolovat tělem příliš dlouho, což znamená, že se v něm nebudou ukládat a akumulovat.

Jednoduše řečeno je onen jarní detox pouhou součástí komplexního procesu, kterému velí naše játra společně s dalšími orgány. Nezáleží na tom, zda je období jarních diet či vánočního hodování – fungují totiž bez přestávky a šetrně k našemu zdraví (na rozdíl od marketingových strategií, které jsou jednorázové a často zahrnují nežádoucí efekty). 

Nárazový detox = úhlavní nepřítel

Máte pocit, že se při nárazovém detoxu jednou za rok přece nemůže nic stát? Omyl – toto rozhodnutí vám může během oslabení způsobit například:

–       dysregulaci krevního cukru (od té ale ruce pryč, stabilní hladina krevního cukru je pro naše tělo stěžejní),

–       mdloby, únavu, mozkovou mlhu a slabost, 

–       bakteriální přemnožení v tenkém střevě (SIBO),

–       vyrážky a autoimunitní reakce,

–       perforaci střev a zánět tlustého střeva,

–       úzkosti,

–       vypadávání vlasů.

Proto by vaše cesta za (nejen tou jarní) očistou měla zahrnovat spíše dlouhodobé a šetrné kroky, kterými podpoříte tělo udržitelně a bez jakýchkoli negativních účinků.

 4 kroky k (udržitelnému) úspěchu

Jak na to? Stačí vám následující čtyři kroky!

  • Ulevte na chvíli orgánům od prozánětlivých potravin. To znamená, že je úplně vyřadíte (nebo alespoň omezíte). Takovou potravinou může být třeba lepek, laktóza nebo alkohol.
  • Zařaďte podpůrné suplementy. Patří mezi ně například Black Stuff, který tělu pomáhá těžké kovy a toxické látky navázat a vyloučit z těla, a liposomální glutathion, který působí v játrech jako biotransformační enzym. Nezapomínejte ale ani na B-komplex a hořčík.
  • Podpořte činnost orgánů vhodnými potravinami. Například listovou a košťálovou zeleninou, červenou řepou či vlákninou obecně. Při přípravě pokrmů myslete také na pravidelný přísun prospěšných tuků (v čele s omega-3 mastnými kyselinami) a proteinů.
  • Snižte toxickou zátěž a pomozte tělu nahromaděné toxické látky vypotit, a to např. saunou nebo cvičením. Za ony látky považujeme zejména endokrinní (hormonální) disruptory, které sice zatěžují obě pohlaví, nicméně ženy jsou na tom (zejména kvůli množství kosmetických přípravků a užívání HAK) ještě o něco hůř.

Ženy, zbystřete

Poslední bod týkající se disruptorů je totiž právě pro vás stěžejní. Jejich negativní vliv můžete pocítit hned v několika oblastech svého života – objevuje se například stále více potratů, poruch plodnosti nebo autoimunitních onemocnění, včetně poruch štítné žlázy. Jak je to možné? Disruptory na sebe vážou estrogenní i androgenní receptory a na základě toho pozměňují přirozenou hormonální signalizaci i funkci orgánů. Abyste se tomuto procesu vyhnuly obloukem (a naopak podpořily úspěšnou detoxikaci), je třeba toxické látky co nejvíce eliminovat. A to zejména:

  1. Xenoestrogeny, které najdeme např. v potravinách, konzervách, plastech, konvenčních produktech osobní péče i v látkách a bylinách s fytoestrogenním potenciálem (např. sóji, chmelu, granátovém jablku) a jejichž působení zvyšuje spotřebu hormonů štítné žlázy a spouští autoimunitní procesy.
  2. Těžké kovy a polokovy, jež se vyskytují zejména v produktech osobní péče (například z běžného lesku na rty můžeme skrze rty a sliznici úst vstřebat mnoho toxického arsenu), nekvalitních doplňcích stravy a domácích prostředcích.
  3. Halogeny, a to hlavně bromid (v pečivu, plastech, nealkoholických nápojích a matracích), chlorid (chlór v bazénech, vodě, čistících prostředcích a plastech) a fluorid (ve vodě, zubních pastách, lécích, čajích, včetně tzv. věčných chemikálií PFAS obsažených ve voděodolných a nepřilnavých površích, a dokonce v některých menstruačních kalhotkách). Tyto látky se totiž podílí například na onemocnění jater, zvyšování rizika onemocnění diabetem II. typu nebo narušování plodnosti.
  4. Špatné prostředí, které zahrnuje špatnou kvalitu vzduchu (plyny ze stavebních materiálů, těkavé organické sloučeniny), nevhodné vytápění, klimatizaci nebo špatnou ventilaci. Ne nadarmo se těmto faktorům souhrnně říká syndrom nemocných budov – odnášíme si totiž z nich např. kožní problémy, podrážděné sliznice, astma, alergii, střevní problémy, bolesti hlavy, únavu či podrážděnost.
  5. Pesticidy, insekticidy a mikroplasty. Tato skupina zahrnuje například DDT nebo donedávna hojně používané (a 70× toxičtější než DDT) neonikotinoidy. Mikroplasty, které se dostávají přes matku do všech tkání plodu, zas najdeme třeba v textilním průmyslu.

Negativní vliv ale má i benzen z výfukových plynů, ropný parafín (uvolňující při hoření běžných svíček toluen, benzen a formaldehyd) nebo neustálé působení elektromagnetického záření. 

Tápete? Jsme tu pro vás.

Chápeme, že vyznat se v tom obrovském množství informací dá někdy pořádně zabrat. Pokud i vy patříte mezi ty, kterým jde (nejen) z jarních detoxů hlava kolem, pak bude pro vás náš web to pravé ořechové. Návody na rychlé hubnutí ani další sebedestruktivní strategie od nás nečekejte, zato se ale můžete těšit na dávku ucelených a hodnotných informací, které kombinují ty nejlepší poznatky z moderní vědy s moudrostí našich babiček a nejnovějšími technologiemi z oblasti biohackingu. Jsme Systers a jdeme cestou sebepoznání a holistického přístupu ke zdraví. Půjdete s námi? 

 

Zdroj: Syster Bio

Foto: se souhlasem Syster Bio

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account