Vůně jarního vzduchu, pletení pomlázky, barvení vajíček – to znamená jediné, blíží se nejvýznamnější křesťanské svátky – Velikonoce. Svátky jara, jsou příležitostí pro tradiční setkání s rodinou a blízkými. Připravujeme lahodné velikonoční pokrmy, hostinu pro návštěvy, a také přemýšlíme, jak skloubit náš výběr se slavnostním přípitkem či výběrem vhodného vína k daným pokrmům. Ulehčíme vám rozhodování a přinášíme tipy co vybrat k tradiční nádivce, vaječným pokrmům či ke sladkému beránkovi.

K velikonoční nádivce suché bílé

Během půstu, který předchází Velikonočnímu pondělí, se na slavnostním stole objevují především zeleninové a bylinkové nádivky, lehká bezmasá jídla, ke kterým se hodí nejlépe bílé svěží víno jako je Habánské sklepy, Sauvignon, 2022.  Vůně s tóny angreštu, bílého rybízu či bílých květů a plná chuť víno předurčuje pro radostnou atmosféru Velikonoc.

 

 

 

 

Velikonoce = vajíčka

Velikonoční pondělí je tradičně ve znamení vajíček, a vajíčka jako symbol nového života jsou součástí mnoha velikonočních jídel. Připravují se smažená i různě plněná, dělají se z nich pomazánky, přidávají se do omáček a samozřejmě nechybí ve velikonoční nádivce. Při snoubení vína s vaječnými pokrmy je ideální volit suchá svěží vína, která nejsou příliš aromatická. Výtečnou volbou je proto Ryzlink vlašský 2021, pozdní sběr z Víno Mikulov Sommelier Club. Jeho svěží květinovo-citrusová vůně a elegantní chuť harmonicky doplní velikonoční pokrmy a povýší zážitek k dokonalosti.

 

 

Sladká tečka na konec

Na velikonoční tabuli také určitě nikdy nechybí sladké pochutiny jako jsou beránek, mazanec, jidáše či perníčky. I s nimi lze párovat víno. Dezerty a sladké pokrmy je vždy dobré kombinovat s víny s vyšším zbytkovým cukrem, tedy z kategorie polosladké či sladké. Doporučujeme proto Pálavu 2021, pozdní sběr, Solitér z Vinařství Pavlov, která pro svoji chuť po exotickém ovoci a medu bude skvělou sladkou tečkou na závěr. Navíc toto víno na nedávné mezinárodní soutěži TERRAVINO 2023 získalo dokonce dvojitou zlatou medaili.

 

 

 

Tip na závěr:

Pamatujte, že při výběru vína záleží na osobních preferencích hostů a na konkrétních pokrmech, které budete servírovat. Pokud si nejste jisti správnou volbou, doporučujeme požádat o radu someliéra nebo odborníkem na víno.

Foto a text: se souhlasem Osobnivinoteka.cz

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account