Zažívací potíže se nejčastěji projevují tlaky a bolestmi v okolí břicha a žaludku. Že ale v těle nefunguje vše tak, jak má, se může projevit i tam, kde byste to vůbec nečekali.
Kterým příznakům byste měli věnovat větší pozornost?
Změna na nehtech
Pokud na vašich nehtech pozorujete změny barvy, zejména u světlejších půlměsíčků v lůžku, může to být jedním z příznaků špatného zažívání. Schopnost vstřebávání živin skrze střeva je v případě trávicích problémů ztížena, což vede i k nedostatečné výživě nehtů, na kterých je vše vidět velmi brzy. Nejčastěji se problémy s trávením projeví zašednutím nehtových lůžek, nebo dokonce úplným vymizením světlých půlměsíčků.
Zase to akné
Špatná strava se projeví i na naší pleti a nejinak je tomu u špatného zažívání. Pokud vás v poslední době trápí akné, a to zejména v oblasti brady, měli byste zpozornět. Vzhledem k tomu, že střeva nejsou schopna vstřebat veškeré potřebné vitamíny v takové míře, v jaké je tělo potřebuje, může se k akné přidružit další problém, a to vypadávání vlasů. Lámavost nehtů, pupínky a vypadávání kštice jsou vždy důkazem nedostatku minerálů a vitamínů, které se do našeho těla dostávají jedině skrze stravu. Pokud není trávicí trakt schopen veškeré potřebné živiny vstřebat, velice rychle se to projeví na stavu vaší pokožky a vlasů.
Nevysvětlitelná únava
Únava je nejčastěji způsobena nedostatkem železa, což může být důsledkem chronické ztráty krve, způsobené například žaludečními vředy. Krev ve stolici přitom nemusíte hned pozorovat. Jestliže ale ke ztrátě krve dochází prakticky neustále, může se tento problém projevit jako anémie, která se vyznačuje bledostí pokožky, únavou a neschopností se zahřát.
Bolest zad
Bolesti hrudníku a zad jsou často úzce spjaty se špatnou funkcí zažívání. Nadměrná plynatost dokáže bolet tak, že si ji pacienti nezřídka pletou s infarktem. Přestože jde o záležitost žaludku a střev, není výjimkou, že se špatné zažívání ozve v podobě úporných bolestí bederní páteře nebo hrudníku. Tyto bolesti mohou být chronické a lidé je většinou přikládají blokádám či špatnému držení těla. Mnohdy by ale stačila úprava jídelníčku.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account