Miluju cestování a ke svému životu ho potřebuju. Minulou zimu jsme se s přítelem rozhodli, že se pojedeme ohřát a načerpat energii do Mexika, a když už tam budeme, spojíme to i s vysněnou návštěvou Havany.
Velké těšení a nadšení, ale doplnilo také pár pěkných facek. To bychom nebyli my, aby nás hned od samého začátku neprovázela smůla. Vím, že k cestování komplikace patří, ale proč my jich máme vždycky tolik? 🙂
Přípravu jsme nepodcenili. Koupili jsme letenku z Prahy do Cancúnu, z Cancúnu do Havany a zpátky z Havany do Prahy. Bylo to skvěle naplánováno – zajistili si ubytování, víza na Kubu, já ladila outfity a oba jsme se těšili na cestu. Ideální? Chvilku.

Let v ohrožení

Necelý týden před odletem mi přišel email, že letecká společnost, se kterou máme letět z Cancúnu do Havany je v insolvenci. Ověřovala jsem si to ještě přes zprostředkovatelskou agenturu MyTrip, přes kterou jsme měli zakoupené letenky, a ta nám napsala, že let je platný. Komu tedy věřit? Do toho další letecká společnost, od které jsme měli letenku z Havany do Prahy, nám oznámila, že let byl zrušen. Žádný náhradní let k dispozici nebyl. Přišlo tedy další zklamání. Byla jsem příšerně naštvaná, proč se to děje zas nám?!!!

Nenašli jsme žádný vhodný nový let, tak jsme se rozhodli, že nebudeme riskovat a raději si koupíme letenku z Cancúnu do Prahy, a kdyby náhodou vyšel let do Havany, tak si narychlo pořídíme zpáteční letenku z Havany do Cancúnu.
Trochu komplikované, ale když si dám něco do hlavy, jdu si za tím a návštěvy Havany jsem se nechtěla tak lehce vzdát.

Cestou ke snu

Přišel den D a my odlétali. Letenky jsme měli zakoupené přes Barcelonu a Lisabon (Lisabon bylo další město, kam jsem se chtěla podívat a to se mi splnilo letos v květnu). Na přestup jsme měli vždy hodinu a musím říct, že je to sakra málo a bez stresu jsme se tedy neobešli. Ale vše klaplo a za 17 hodin jsme se ocitli v Cancúnu.

Z letiště jsme se rovnou vydali do půjčovny aut, kde jsme náhle zjistili, že nám auto nepůjčí, protože máme u sebe jen debetní kartu a k půjčení auta je potřeba karta kreditní. Upřímně, až na letišti v Cancúnu jsem zjistila rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. 🙂 No, jsem chytřejší, ale bez auta a o dalších pět tisíc korun chudší (rezervaci jsme měli přes booking a ty si peníze rovnou strhli).

Opravdové Mexiko

Nezbývala tedy jiná možnost než využít místní dopravu. A jsem za to nakonec moc ráda, protože s místní dopravou jsme získali o dost více zážitků. Cestovali jsme místními autobusy, kolektivo taxi – za mě nejlepší doprava, Ubrem – funguje tam normálně aplikace a když nešlo jinak, tak taxi. Taxi patří ale mezi ty nejdražší, takže jsme ji využívali opravdu jen nezbytně.

Strávili jsme krásné čtyři dny v Cancúnu – navštívili jsme ostrov Isla Mujares, který jsme procestovali golfovým vozíkem. Vydali se na otevřené moře, kde jsme šnorchlovali a pozorovali sochy v podvodním muzeum Musa. Viděli jsme dvě vodní želvy, rejnoka a miliony barevných rybiček. Neskutečně silný zážitek. Já? Já, která se bojí plavat v hloubce, já, která si nerada namáčí vlasy. Odhodlala jsem se a překonala svůj strach.

Následně jsme se vydali do města Tulum, navštívili pyramidu Chicen Itza, Playa Paraíso a Playa de Carmen. Bohužel bylo zrovna období chaluh, takže pláže byly dosti znečištěny. Nebudu lhát, zamrzelo to.
Z Playa de Carmen jsme se vydali rovnou na letiště, abychom si ještě osobně ověřili, jak je to s letem do Havany. Bohužel na letišti nám potvrdili, že letecká společnost opravdu nelétá a všechny lety byly zrušeny. Když jsem tuto zprávu oznámila společnosti MyTrip, tak mi jen napsali, že se kolega splet. Spletl?!! Takže s MyTrip už nikdy víc.

A to není všechno

A protože zrovna nevyhledáváme turistická místa, našli jsme na zbylé dny ubytování přímo v centru Downtown v Cancúnu, kde žijí převážně místní lidé. Udělali jsme si ještě výlet do Cenote Verde Lucero, což je hluboká nádrž s podzemní vodou, která se nachází v jeskyních. Úžasné koupání s průzračnou vodou. Dočkali jsme si i krásné pláže s mořem bez chaluh a krásným jemným pískem, kde jsme strávili téměř celý den.

Zpátky jsme letěli přes Paříž a Řím, a aby toho nebylo málo, když jsme čekali na letadlo, dostali jsme email, že Francouzi na letištích stávkují a možná bude náš let ohrožen. I když na letišti v Paříži byli dlouhé fronty, další lety jsme stihli a ve čtvrtek večer jsme se objevili zpátky v Praze.

I přes všechny komplikace, které nás postihly, jsme si dovolenou náramně užili. Neskutečně výtečné jídlo, sluníčko a strašně milí a ochotní lidé. Dovolenou jsem absolvovala jen s malým batohem, který se vejde do letadla jako příruční zavazadlo. Jak jsem se dokázala na deset dní zabalit a při tom se nevzdat svých šatů? O tom brzo v dalším článku.

Kam plánujte letos cestu vy? Napište mi, ať se můžeme navzájem inspirovat.

Bez cestovního pojištění ani ránu

A ještě jedna dobrá rada na závěr, vždy se na cestu pojistěte. Já bez pojištění ani ránu. Osvědčilo se mi cestovní pojištění od KB pojišťovny. Výhoda je, že pokud cestujete do méně známých destinací, poradí vám, jaká očkování jsou vhodná a jaký balíček či připojištění je pro vás nejvýhodnější.

Zdroj/autor: Jitka Kratochvílová
Foto: se souhlasem Jitky Kratochvílové

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account