Moderní čarodějnice žije koloběhem nejen Měsíce, ale i Slunce. A proto ke každoročním oslavám patří sabaty na znamení uplynulých ročních období. Mohou to být rovnodennosti, zimní a letní slunovraty stejně jako dny spadající do poloviny mezi nimi. Sabaty jsou pro čarodějnice nejvyšší a svaté dny, kdy je atmosféra nabitá magickou energií. Osm sabatů tvoří to, co je známé jako Kolo roku. Oslavují způsob, jak se spojit se Zemí a jejími změnami ročních období.

Magie Filipojakubské noci

Pálení čarodějnic je lidový zvyk plný ohně, jara, noci a lásky. Odehrává se v noci z 30. dubna na 1. května. Filipojakubská noc se slaví v mnoha zemích světa, ale největší tradici má v německy mluvených zemích, ve Skandinávii a v Pobaltí. Svoje jméno získala podle anglosaské princezny Valburgy, která byla svatořečena 1. května, proto se také někdy označuje jako Valpružina noc.

Tato noc volně navazuje na pradávné svátky Keltů. Ty se slavily přesně v polovině doby mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a pálení ohňů sloužilo jako symbolika k vyhánění dobytka na jaře na pastvu. Také se věřilo, že tato noc je plodná. Tradovalo se, že dítě zplozené na Filipojakubskou noc bude po celý svůj život provázeno jen štěstím.

Oslavte Filipojakubskou noc moderním způsobem a užijte si magický večer po svém:

Foto: Shutterstock

1. Užijte si s přáteli „tichou“ večeři

Tradice „němé večeře“ sahá až do středověku a zahrnuje jídlo konzumované v naprostém tichu. Pozvěte přátelé a kamarád, připravte tématickou výzdobu stolu a zapalte svíčky. Skvělým způsobem dekorace mohou být upomínkové předměty na osoby, které si chcete zapamatovat nebo je oslavit. Přidejte květiny a přivítejte hosty v naprosté tichosti. Budete překvapeni jak velké vibrace a emoce najednou ucítíte v místnosti. 

Foto: Shutterstock

2. Zapalte oheň

V minulosti se Keltové se shromažďovali kolem společného ohně ve vesnici a obřadně si z něj zapalovali větve, které pak použili na rozžehnutí ohně ve vlastním krbu. Tento rituál pomáhal navést duchy domů. Uspořádejte s přáteli táborák (a nezapomeňte na bezpečnost a kontrolu toho, kde je to možné a kde nikoliv), sezvěte členy rodiny a užijte si hezký večer. Pokud to bude ve vašich možnostech, zapalte si z něj po keltském vzoru plamínek, který použijte k rozžehnutí ohně (nebo svíčky) u vás doma. 

Foto: Shutterstock

3. Uspořádejte si vlastní vzpomínkový obřad

Rituál zvaný Samhain neboli Pán mrtvých shromáždí duše všech, kteří zemřeli v předchozím roce, aby zahájili svou cestu do podsvětí. Podle pověsti Keltové věřili, že během tohoto období je závoj, který odděluje světy živých a mrtvých nejtenčí, a je to ideální čas na kontakt s mrtvými, které vedli „domů“, aby navštívili svou rodinu. Pokud máte doma parapet nebo římsu, kterou používáte na dekorace, můžete ji použít k vytvoření vlastního Samhain obřadu. Přidejte oranžové, černé, bílé a červené svíčky, krystaly, jako je turmalín, obsidián nebo jantar, a fotografie vašich blízkých. Pusťte si relaxační hudbu a věnujte jim tichou vzpomínku.

Foto: Shutterstock

4. Nahlédněte do budoucnosti

Oslava Pálení čarodějnic je ideálním časem, kdy se můžete dozvědět něco o svém osudu. Vyhledejte pomoc profesionálů ve svém oboru (moderním způsobem je například výklad karet online) a nebo se pusťte do výkladu tarotových karet sami. Své otázky pak zaměřte na to, co může přinést příštích 12 měsíců a hledejte vodítka, která vás navedou na správnou cestu.

Foto: Shutterstock

5. Uspořádejte květinový rituál

Domluvte se s kamarádkami a uspořádejte čarodějnický večírek ve stylu Morticie Addams. Dress code vzolte v květinovém tématu. Můžete si obléknout květinové šaty, ozdobit vlasy květinovými věnci nebo do klop sak zapíchnout oblíbený květ. Servírujte tématické koktejly, připravte magické občerstvení a na závěr večera demonstrativně květiny spalte v ohni na znamení začátku nového životního cyklu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    My jsme letos slavili čarodějnice s přáteli v zahraničí. Narazili jsme na tomhle cestovatelském blogu na https://www.ervpojistovna.cz/cs/blog docela fajn destinaci na Slovensku, takže jsme pak jen vyřídili cestovní pojištění a udělali si prodloužený víkend od pátečního poledne do pondělí. 🙂 A byla to skvělá oslava. Zase něco trochu jiného. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account