Lanzarote je naše láska! Ostrov jsme poprvé objevili, když bylo synovi Benediktovi 8 měsíců. Tehdy jsme s manželem hledali únik z prosincové Prahy a zároveň jsme nechtěli s malým miminkem cestovat nikam příliš daleko. Kamarádka mi tehdy dala tip na Lanzarote, neboli „Ohňový ostrov“, jak se mu přezdívá. Psal se rok 2017 a my se zamilovali. Do nádherné přírody, oceánu a hlavně počasí. Na Lanzarote totiž panují celoročně konstantní teploty a je to ideální místo, kde si užít nejen slunce s celou rodinou.

Proč Lanzarote milujeme:

Lanzarote je čtvrtým největším ostrovem kanárského souostroví. Jeho rozloha činí 849 kilometrů čtverečních a pobřeží ostrova je dlouhé 213 čtverečních kilometrů. Přestože se říká, že každý z Kanárských ostrovů je vlastně malým jedinečným světem, o Lanzarote to platí dvojnásob. Díky sopečné činnosti, která ostrov dříve utvářela, je Lanzarote dodnes místem s neuvěřitelnými krajinnými scenériemi. Ostrov černé a načervenalé vulkanické země vám dá spolu s vládnoucím tichem a mírem pocit, že jste se ocitli na jiné planetě. Celý ostrov je prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO, a to nejen díky třem stovkám sopek, které se na něm nachází. Je tvořen sopečnými kužely, lávovými poli, údolími, lávovými jeskyněmi a různě zbarvenými plážemi. Kromě toho zde najdete neuvěřitelné množství cyklostezek, dětských hřišť, vyhlášených restaurací, farmářských obchodů a jedinečných možností výletů.

Jak se na Lanzarote dostanete:

Na Lanzarote jezdíme posledních 5 let a letos jsme se rozhodli zde strávit 3 adventní týdny. Když cestujeme s manželem sami, rádi hledáme nejlevnější letenky, neváháme několikrát přestoupit nebo se sbalit do příručních zavazadel. Jakmile jde ale o cestování s rodinou (v našem případě patří do tradiční cestovatelské sestavy nejen pětiletý Ben, ale také babička s dědou), volíme cestu pohodlí a letenky si kupujeme u Canaria Travel. Tato cestovní agentura platí za osvědčené profíky a o Kanárských ostrovech vědí všechno. Rádi doporučí, poradí a hlavně pomohou. A to je v době covidových pravidel víc než ceněným benefitem. Letenky rezervujeme většinou v předstihu 5 měsíců a na Lanzarote se pohodlně dostaneme přímým letem, který létá jednou týdně. Letiště se nachází v hlavním městě, které se jmenuje Arrecife, a automobil si pronajímáme v autopůjčovně přímo na letišti. V minulosti nebyl problém rezervovat si ho klidně pár dní před odletem, ale díky covidové situaci opravdu doporučuji udělat to již s koupí letenek několik měsíců dopředu. Na Kanárských ostrovech je teď v autopůjčovnách nedostatek vozů a jejich poptávka je opravdu obrovská. Auto se vám na Lanzarote rozhodně bude hodit, protože toho, co všechno můžete vidět, je opravdu nespočet.

Kde se ubytovat, nakupovat nebo vytvořit „home office“:

Romantické ubytování na pláži, bydlení ve městě plném života, v majáku, na samotě uprostřed lávových vinic, v moderních hotelech, zenových wellness rezortech… vybrat si můžete přesně to, co od vaší dovolené čekáte. My jsme vždy volili ubytování v soukromí. Pronajmeme si tu apartmánový domeček, půjčíme si kola, jezdíme na nákupy do místních supermarketů (na ostrově najdete kromě typických španělských řetězců jako je Mercadona třeba i nám známý Lidl) a já tu pohodlně pracuji v místních kavárnách, které jsou skvělým místem pro „home office“ všeho druhu. Naší milovanou oblastí je Costa Teguise, která se nachází asi 20 minut jízdy od letiště. Díky velkému zájmu turistů, mezi něž se zařadil také sám španělský král, který si tu dokonce zbudoval stálé letní sídlo, se toto městečko stalo nejluxusnějším střediskem ostrova Lanzarote. 

Co dělat na Lanzarote:

Cokoliv vás napadne! Najdete tu vše od nádherných pláží, skvělých restaurací, stylových obchodů, trhů, obchodních komplexů a mnoho dalšího. Až vás omrzí městská zábava, můžete vyzkoušet golf a nebo vodní sporty jako surfing či windsurfing. Naší nejoblíbenější zábavou je jízda na kole. Zvlášť Costa Teguise je oblastí, která je doslova protkaná cyklostezkami, a vy si můžete podle náročnosti vybrat tu pravou pro vás. My jezdíme na kole i s pětiletým synem, takže většina našich výprav na kolech vede po nádherných promenádách kolem pobřeží, kterými je městečko doslova protkané. 

Co vidět na Lanzarote:

Chtěla bych vám napsat, že jsme za 5 let, kdy na Lanzarote jezdíme někdy i dvakrát ročně, viděli všechno, ale opak je pravdou. Tady na ostrově je toho tolik, co neustále obdivovat. Proto je důležité zapamatovat si jedno jméno: César Manrique, pravděpodobně nejznámější obyvatel Lanzarote. Narodil se v roce 1919 a tragicky zahynul v roce 1992. Byl to právě on, kdo doslova použil celý ostrov jako své umělecké plátno. Vliv Césare Manrique, univerzálního tvůrce a průkopníka v oblasti ekologie, cestovatele, architekta, sochaře a malíře tu najdete doslova na každém kroku. Seznam jeho děl tady je nekonečný a všechna ohromují svou originalitou a nadčasovou moderností. 

5 míst, které na Lanzarote musíte navštívit:

1. Fundación César Manrique

Jestli se chcete dozvědět víc o místní architektuře, začněte tady. Toto museum místního umělce se nachází na severu ostrova, uprostřed malebného palmového háje ve městě Haría. Bylo to právě zde, kde César Manrique zahájil své práce a toto místo bylo jeho domovem až do doby než zemřel. Ve vulkanických bublinách si tu doslova vybudoval svůj dům. Dnes, v tomto domě, ve kterém spali mnohé známé osobnosti své doby, sídlí jeho nadace, jež nese jeho jméno. Zdobí ho umělecká díla z jeho soukromé sbírky. Zde prostě pochopíte způsob, jakým slavný umělec přetvořil Lanzarote, mísením umění a přírody a respektováním krajiny a tradic ostrova.

2. Jameos Del Aqua

Bylo to první centrum umění a kultury, které César Manrique vytvořil a jeden z nejkonkrétnějších příkladů harmonie mezi přírodou a uměním. Umělec využil část sopečného tunelu pro vytvoření přírodního hlediště mimořádné krásy. Jakmile dorazíte, sestoupíte pod přítmím palmových stromů do jeskyně s jezerem a muzeem „Casa de los Volcanos“. Přírodní jezero v rámci vlastní jeskyně je lehce osvětlené sluncem a žije v něm rak albín, jediný svého druhu na světě. Uvnitř najdete restauraci a kavárnu, kde je drink téměř povinnou zastávkou. Jakmile projdete jeskyní dostanete se do nádherné zahrady s bazénem, auditoriem vystavěném v sopečné jeskyni a do útesu zasazeným domem, který dnes slouží jako galerie.

3. Mirador del Río

Vyhlídka Mirador del Río na severu Lanzarote je umělecké dílo na vrcholu impozantního útesu. Díváte-li se od širokého zábradlí směrem na sever, uvidíte tři malé ostrůvky – souostroví Chinijo, z nichž největší je La Graciosa (Další skvělý tip na výlet! Trajektem se tam z městečka Orzola dostanete za 30 minut a ostrov je úžasný díky svým sopečným kuželům a tím, že na něm nenajdete silnice nebo auta – kromě těch pro místní využití.) Budovu navrhl opět Césare Manrique, který při její realizaci skvěle využil sopečné kameny z okolí. Všude, kam se oko podívá najdete oblíbené organické tvary a překvapivé využití přirozeného světa a přírody. Na vyhlídce najdete i kavárnu, kde na místní poměry dostane opravdu výbornou kávu. 

4. Rancho Texas Lanzarote Park

Ať už cestujete na Lanzarote s rodinou a dětmi nebo třeba jen sami, tohle místo nesmíte vynechat. Jedinečná zoologická zahrada se nachází na jihu ostrova a jedná se o rozsáhlou oblast s vodními atrakcemi pro dospělé i děti. Uvidíte mnoho divokých zvířat, užijete si jedinečnou show s delfíny (to bylo neuvěřitelné!), lachtany, papoušky nebo dravými ptáky. Kromě toho v zahradě najdete také bílé tygry, jenž jsou součástí sbírky divokých zvířat. ZOO nabízí mnoho aktivit jako hledání zlata v indiánské vesnici nebo projížďky na kánoích. S sebou určitě berte plavky, protože součástí areálu je i velký vodní park s atrakcemi nejen pro děti. 

5. LagOmar

Tohle místo jsme letos viděli na Lanzarote poprvé a doteď nechápu, že nám jeho návštěva trvala celých 5 let. Je to pohádka! Nevšední scenérie Lanzarote totiž odjakživa lákala filmaře z celého světa. Jedním z téměr ikonických snímků, které tady byly částečně natočeny, je film Tajuplný ostrov, podle stejnojmenného románu Julese Verna, ve kterém si zahrál roli kapitána Nemá charismatický Omar Shariff. Místní legenda říká, že během natáčení se Omar zamiloval nejen do ostrova, ale zejména do jednoho domu ve vesnici Nazaret postaveného a částečně začleněného do okolních červených skal. Dům si nechal postavit britský developer San Benady podle návrhu Césara Manrique a Jesúse Soto a představoval určitou vizi arabské architektury z pohádek tisíce a jedné noci. Omar Shariff jeho kouzlo podlehl natolik, že jej koupil… a vzápětí prohrál v kartách. 

Foto: Romana Elle Placek, archiv

Tagy:
1 Komentář
  1. Na Lanzarote jsme byli, moc se nám tam líbilo. Krajina s černou lávou má své kouzlo.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account