Všichni jsme na tom stejně… pokud jsme se jakžtakž drželi během adventního období, Vánoce odpálili doslova bombu. Oblíbené cukroví od babiček, bramborový salát k snídani, obědu i k večeři, chlebíčky, koktejly s přáteli, vaječný koňak, sladkosti, které přinesli návštěvy… mohli bychom s tímto seznamem pokračovat prakticky donekonečna. Není proto divné, že si pohráváte s myšlenkou, že od ledna nebudete jíst nic jiného než brokolici a kuřecí prsa až do konce věků. Nebudeme si ale nic nalhávat… takový život by vás dlouho nebavil. Jak z toho tedy ven?

Podle odborníků každá super-restriktivní dieta může mít ve skutečnosti jediný výsledek – neúspěch. Jakmile se rozhodnete svůj život otočit ze dne na den o 180 stupňů, čeká vás do budoucna jen frustrace, JOJO efekt a poškození vašeho metabolismu. Jděte na to letos chytře!

Pokud opravdu chcete zhubnout a začít žít zdravě, ujistěte se, že neuděláte hned na začátku tyto chyby:

1. Začnete jíst jídla, která ve skutečnosti nemáte rádi

Pokud si myslíte, že se ze dne na den stanete fanouškem růžičkové kapusty nebo brokolice, protože je prostě po Vánocích a vy jste v posledních 30 dnech nejedli prakticky nic „zeleného“, máte našlápnuto se svojí snahou skončit ještě dříve než jste začali. Podle odborníků jedním z důvodů, proč většina diet nefunguje je, že nutí lidi jíst věci, které nemají rádi. Zaměřte se proto na zeleninu, kterou rádi máte, a zkuste třeba víc experimentovat s kořením. Co třeba pečenou zeleninu na pánvi ochutit kajunským kořením nebo kořením pěti chutí. Uvidíte, že to bude zajímavá obměna, na které si opravdu pochutnáte. 

2. 5 minut po tom, co jste začala jíst zdravě, čekáte výsledek

Postava, kterou jste si udělali o svátcích se ani po týdnu nebo dokonce po měsíci, kdy se zaměříte na zdravý životní styl, nijak dramaticky nezmění. To je prostě fakt! Přijměte ho! Klíčem vašeho úspěchu je vytrvalost. Nejjistější způsob, jak nedosáhnout svého cíle nebo předsevzetí, je učinit ho nedosažitelným. Například rozhodnutí, že už nikdy nebudete jíst svůj oblíbený štrůdl s vanilkovou zmrzlinou nebo snaha, že zhubnete do konce ledna 10 kilo, bude mít za následek jediné: frustraci z neúspěchu. Je to proto, že snaha nedovolit si své oblíbené jídlo nebo denní vážení na váze, se pro vás stane spíš mučením než motivací. Navíc pokusit se zhubnout příliš rychle a příliš snadně vede jen k tomu, že dřív nebo později skončíte smutná na gauči s oblíbeným pytlíkem brambůrek.

Klíčem k úspěchu je stanovit si menší cíle, které navazují na váš velký „konečný“ goal. To znamená, že se můžete pokusit vyhnout se oblíbenému dezertu a snažit se chodit jedno až dvě kila za týden. Ale jakmile se ve dveřích objeví babička se štrůdlem, žádné výčitky! Prostě si dejte menší kousek a pokračujte dál ve svém zdravém životním stylu.

3. Plánování jídla je zbytečnost

Jedním z důvodů, proč se o svátcích přejídáme, je to, že máme neustále k dispozici dostatek jídla. Prostě stačí kdykoliv, když máte chuť jít, otevřít lednici. Teď po svátcích je jedinečná příležitost, odstranit všechno nezdravé z vašeho dosahu a začít jídlo plánovat. Příprava jídla dopředu je totiž klíčem k vyvážené stravě. Nakrájejte zeleninu, připravte si jídla do krabiček, dejte si zmrazit menší porce masa a sestavte si plán na týden dopředu. Jedině tak budete mít jistotu, že budete mít doma vše pro pravidelný přísun zdravého jídla. A nezapomeňte ani na svačiny! 

4. Není potřeba číst etikety v obchodě, protože když je něco označené „light“ bude to pro mě zdravé

Když budete studovat potraviny, které si pravidelně kupujete v obchodě, trochu podrobněji, pomůže vám nasměrovat své stravování na správnou cestu. Například díky tomu, že si přečtete štítky potravin na ingrediencích, které používáte, snadno zjistíte, jestli patří do vašeho jídelníčku či nikoliv. Vyhněte se potravinám, které na prvních třech příčkách ingrediencí obsahují cukr, a zaměřte se na dostatek vlákniny a bílkovin ve vašich jídlech. Ideální je dopřát si 8 gramů vlákniny a 20 gramů bílkovin v každém jídle, abyste zůstali sytí a spokojení. 

5. Selhala jsem, takže teď můžu celý proces hubnutí hodit za hlavu a sníst na co mám chuť, protože už je to prostě jedno

Každý máme svoje slabé chvilky! A pokud si dnes myslíte, že vám oblíbená čokoláda chybět nebude, věřte nám, že jednou to přijde. A v takové chvíli je důležité si uvědomit, že to není žádné neštěstí. Poslouchat své tělo je stejně důležité jako nastavovat mu nové hranice. Místo celé tabulky čokolády si prostě bez výčitek dopřejte pár čtverečků a dál se držte svého dlouhodobého plánu. 

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account