130

Suchá pokožka je častým problémem, kterému čelí všechny věkové kategorie, tedy jak teenageři, tak i muži a ženy středního či vyššího věku. Řešení se přitom může ukrývat v daleké Indii. I vy povolejte ájurvédské zbraně a získejte pleť svých snů!
Suchá pleť si nevybírá. Její obětí může být každý. V létě jí vadí slunce, v zimě přetopené místnosti. I vy už si s ní nevíte rady? Ájurvéda, tedy systém tradiční indické medicíny praktikovaný i České republice, zná odpovědi na složité otázky. Tohle jsou způsoby, jak pleť ošetřit šetrně a bez vedlejších účinků!
Měsíček lékařský
Měsíček lékařský je bohatý na přírodní flavonoidy a oleje, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky. Hydratuje, urychluje hojení pooperačních jizev, omrzlin, spálenin, ekzému či akné, plísní, podlitin, popraskané kůže, řezných ran nebo hemeroidů. Obsahuje rostlinná antibiotika, tak zvané fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce. Heřmánek je prostě užitečný každým coulem. Vhodný je přitom olej nebo mast. Květy měsíčku vhoďte do horké vody, nechte 2 minuty povařit, odstavte a sceďte je. Následně smíchejte s tukem či olejem. Druhý den ráno mast rozehřejte a přes plátno přefiltrujte. (Můžete přidat včelí vosk.) Podobně si lze připravit i olej.
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý patří k přírodním zvlhčovačům, které pomáhají při léčbě řady kožních onemocnění. Má také protizánětlivé vlastnosti, krotí kožní alergie a modřiny. Z heřmánku se připravuje odvar a ten se dá přidávat i do teplé lázně. Kromě toho, že se díky němu budete cítit svěže a mladě, heřmánek pleť změkčí a zjemní.
Alo vera
Domácí lékař? Samozřejmě, že aloe vera, které řeší hned několik potíží spojených s pokožkou a vlasy. Má hydratační vlastnosti a rychle a účinně bojuje se suchou pletí. I když jsou masti a gely vyrobené z právě z aloe snadno dostupné, vždy se nejvíc doporučuje čistý a čerstvý gel. Naneste jej na tělo krátce před spaním, nechte zaschnout a utíkejte do peřin.
Papája
Papája je ovoce bohaté na vitamin A. Málokdo však ví, že je také chráničem pokožky, který pomáhá zabránit nadměrné suchosti. Použijte její dužinu a tu si krouživými pohyby vmasírujte do pleti. Cítíte tu úlevu?
Okurka a rajčata
Jsou snadno dostupná, i když v dnešní době ne zrovna levná. Dobrou zprávou je, že účinně zabírají. Rajčata jsou zeleninou bohatou na vodu. Pomáhají při aktivaci sekrece mazového oleje, takže pleť čistí a zároveň vylepšují její strukturu. V kombinaci s okurkou nemají konkurenci. Jednoduše si každý den na pleť přiložte plátek rajčete i okurky. Nic víc nepotřebujete.
Banán a med
Kombinace banánů a medu se používá již po staletí. I v tomhle případě se jedná o mocného léčitele při suché a šupinaté pokožce. Smíchejte 1 lžíci syrového medu se 2 lžičkami zralého banánu a aplikujte na kůži. Před omytím nechte 15 až 20 minu působit. Opakujte dvakrát až třikrát týdně – do zlepšení stavu.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account