Pokud jde o ženy ve védské a indické kultuře, existuje velmi široké spektrum bohyní i polobohyní, které zahrnují každý jednotlivý druh ženské energie. Rozsah je velmi široký – je zde bohyně míru, ale také hněvu, štěstí, krásy, spravedlnosti, nezištnosti, moudrosti – seznam by mohl pokračovat. V této sérii článků si představíme ty nejznámější bohyně. Co představují, proč jsou v hinduismu uctívány, jak se k nim jako ženy můžeme vztahovat a jakou moudrost si z nich můžeme vzít?

Dnes se budeme inspirovat Sarasvati – bohyní učenosti, moudrosti a umění. Sarasvati nám poskytuje skutečnou moudrost a představuje ženskou schopnost učit se, a učit ostatní. Je popisována jako krásná žena oděná v čistě bílém, sedící na bílém lotosu, který symbolizuje světlo, poznání a pravdu. Ztělesňuje veškeré vědění, a moudrost. V hinduismu ji uctívá ten, kdo se snaží dosáhnout materiálního nebo duchovního poznání. Často se k ní modlí právě studenti, kteří hledají pomoc při zvyšování své schopnosti učit se.

Proč v sobě potřebujeme probudit esenci Sarasvati, a jak to můžeme udělat?

Neustály rozvoj a trénink naší mysli je životně důležitý. Většina z nás si díky rozbitému vzdělávacímu systému, který dnes máme, spojila akt učení s pocitem „musím to udělat“, s určitou tíhou, která přichází s nutností dokončit nějaký úkol a něco umět, aniž bychom se nás někdo ptal zda nás to zajímá, nebo ne. To je blok, který bohužel většina z nás má. Můžeme však rozvíjet svou mysl a vědomí tím, že si pomalu vytvoříme návyk učit se o tom, co nás skutečně zajímá. Knihy, podcasty, kurzy, videa na YouTube – s věkem internetu postupně přichází mnoho možností, stačí nám zvědavost a pár kliknutí.

Ale co se mám učit, a proč bych měla?

Než zapojíte svůj rozum, použijte svou intuici a emoce. Tento krok je ze začátku nutný, aby se učení stalo příjemným a obohacujícím, a to je možné, jen pokud to dovolíme. Studie ukázaly, že na vytvoření návyku nám stačí pouhých 18 dnů. Nepovažujte to však za výzvu – místo toho se snažte vidět to jako formu péči o sebe sama. Najděte si téma, které vás zajímá – co hledáte na Googlu, když máte konečně volný čas? Spiritualita, psychologie, umění, móda, zahradničení, vaření…? Ať je to cokoli, zaokrouhlete si téma, které rádi zkoumáte nebo o něm čtete, a vzdělávejte se. Tato praxe vám pomůže propojit akt učení s pozitivními a naplňujícími emocemi. Vaše racionální stránka vás bez pochyb začne obtěžovat a ptát se; proč se to učíme? Na co? Není to ztráta času? Zkroťte ji tím, že si budete pamatovat jediné „proč“, které potřebujete: akt učení je důležitá forma péče o sebe sama. Udržuje náš mozek funkční, naši mysl koncentrovanou a naši paměť zdravou.

Vytvořte si příjemný prostor

Špinavá, drsně vypadající třída s oprýskanými stěnami a nepohodlnými lavicemi a židlemi. To je přesně to, co si všichni podvědomě spájíme s tímto božským aktem učení. Takže když se učíme, aby jsme si naše podvědomí přenastavili, musíme zapojit naše smysly. Udělejte si svůj prostor útulný a příjemný. Skvělý tip a technika; pokud studujete, nebo se jen sama vzděláváte v různých předmětech – použijte vonné tyčinky nebo vonné svíčky a pro každý předmět použijte jinou vůni. Vaše mysl si tak připojí příjemnou vůni k jednomu konkrétnímu předmětu a časem vám to pomůže lépe se soustředit a zapamatovat si, prostřednictvím smyslového vnímání a paměti. S těmito kroky se učení stane aktem sebelásky namísto aktu sebemučení.

Bohyně Sarasvati je štědrá bohyně, která umožňuje, aby byla moudrost uchopena a použita každou lidskou bytostí, no nejprve to musíme dovolit sami sobě.

Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Moudré a inspirativní 🙂

  2. Pěkný článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account