Leden, vrchol zimy, nás nabádá ke klidu. Však jsme se také vyčerpali podzimní sklizní a vánočními přípravami, je třeba se zastavit a nabrat síly na jaro. Dlouhé noci, zima venku, a pokud se nám poštěstí, tak i sněhová peřina, nám říkají, že je čas na odpočinek, zimní spánek.  To je v dnešním světě neustálých výzev a nekonečného pracovního shonu náročnější než pro naše předky. Je ale třeba si dovolit pozastavit se a pokud to jde, nesnažit se podávat velké sportovní nebo pracovní výkony. Jak píše Hanka Zemanová v Rytmu roku: „Všechno má svůj pravý čas, nic v přírodě ani v našem životě nejde uspěchat. Je čas sváteční a všední, čas pro oslavy a čas pro tiché rozjímání, čas pro pracovní nasazení a čas pro spánek a odpočívání…“

Domácí klidný čas nám dává nejen prostor dobít energii, ale také udělat si chvíli na sebe, své sny a plány. Sednout si s horkým čajem nebo zapálit svíčku a využít zimní ticho k rozjímání, snění, plánovaní dalšího roku. Pokud je toho klidu doma přeci jen trochu málo, můžete zkusit občas stresující rituál novoročního předsevzetí přeměnit na zábavu pro celou rodinu a vyrobit si rodinnou nástěnku přání z Vánočního Tradináře. Na jeden velký papír každý člen rodiny nakreslí nebo nalepí vystříhané obrázky z časopisů a novin, každý to, co by chtěl v příštím roce udělat, zažít, vyzkoušet. Občas je jednodušší své sny vizualizovat než je vyslovit, občas na to potřebujeme jen vhodnou chvíli. Díky nástěnce přání si pak můžete naplánovat následující rok podle toho, co Vám a členům Vaší rodiny bude dělat radost.

Co si přečíst v měsíci lednu?

Tradinář, Monika Kindlová a Martina Boledovičová

Kniha obsahuje dvanáct kapitol podle měsíců v roce. Každý měsíc má svou poetiku, své svátky a rituály, ale i praktický dopad – jak vše dětem vysvětlit, včas si připravit, na nic nezapomenout? S touto knihou získáte mnoho inspirace i praktického pomocníka, který bude vždy po ruce a na nic tak nezapomenete. Vytvoříte si své vlastní rodinné rituály a tradiční svátky si společně s rodinou, sousedy a přáteli pěkně užijete. Rodina – Tradice – Rok – Rytmus – Příroda – Rituály – Vaření – Tvoření – Zahrada – Všichni rádi slaví. V listopadu pečeme husy, Vánoce slavíme nejraději, na Velikonoce si obarvíme vajíčka. Víme ale proč? Filipojakubská či svatojánská noc nám znějí tajemně a magicky. Kniha vysvětluje konkrétní svátky, objevuje souvislosti, popisuje symboly a významy a promítá je do současného života. Obsahuje návody na jednoduché tvoření a recepty na tradiční i zapomenutá jídla (např. svatomartinské rohlíčky či šípkový čaj). Vychází z tradic a vrací rodinnému, ale i společenskému životu prapůvodní podstatu, kdy se žilo ve spojení s přírodními cykly a ve větší pospolitosti. Mnoho svátků a obyčejů se slaví společně – v obci, vesnici, komunitě, mezi sousedy. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte. Najděte své kořeny, přirozenou práci, radost z tvoření a to vše předejte svým dětem. Jsou to totiž hodnoty, které tu budou s námi (snad) vždycky. Buďte tady a teď a hledejte krásu a poetiku všedního dne – naučte se vidět to krásno, co nás obklopuje. Kniha je vhodná pro maminky, tatínky, pro mateřská centra, školky, školy, babičky a dědečky.

Návrat domů, Blanka Vun Kannon

Většinu z nás nikdo nenaučil, jak být v dnešním světě plném technologií sama sebou a žít harmonický život. Je tedy pochopitelné, pokud se cítíte permanentně vyčerpaná nebo pravidelně zažíváte chaos či nenaplnění místo vnitřního klidu. Blanka Vun Kannon přináší snadno proveditelné postupy, jak zharmonizovat svůj život. Ať už jste zaměstnaná žena, maminka na mateřské dovolené, nebo na volné noze, v Návratu domů najdete inspiraci, jak hospodařit se svou energií, posílat svou intuici a vnést do svého života více klidu, naplnění a lehkosti.

Rytmus roku, Hanka Zemanová

Život v rytmu přírody je léčivý. Každý měsíc v roce nám nabízí jiné dary. Říkám jim „pomocná ruka přírody“. Jsou to nejlepší superpotraviny, které máme úplně zadarmo k dispozici. Kopřivy, pampelišky, bršlice, lesní borůvky, šípky, trnky a léčivé byliny, denní světlo a v noci úplná tma, v létě ohňostroj krásy, světla a hojnosti, v zimě ticho, tma a nebarevná krajina. To vše vyživuje a léčí naše tělo i duši. Jsou to ty nejobyčejnější věci, které jsou v ohrožení. Stejně jako živá úrodná půda, čistá voda, brouci a včely. Proto jsem o nich napsala knihu Rytmus roku.

Knihu, která pro vás bude užitečná pro celý rok i po celý život. Na každý měsíc jsem spolu se třemi lékařkami vybrala sezónní nápoje, jídla, elixíry i tipy, jak běžný život sladit s právě probíhajícím ročním obdobím. Když otevřete knihu, ukážu vám, jak prožíváme rytmus roku u nás doma. Přeju si, abychom ty zdánlivě nejobyčejnější věci z přírody společně chránili jako vzácné poklady.”

Foto: Shutterstock, archiv

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account